menu

Ludzie polskiej piłki wczoraj i dziś - część 2 [WIDEO, ZDJĘCIA]

23 stycznia 2014, 12:47 | Bartosz Michalak

Zobaczmy, jakie metamorfozy w ostatnich kilkunastu latach przeszli ludzie ściśle związani z polską piłką. W poniższym artykule zostali zaprezentowani przede wszystkim piłkarze, trenerzy i wpływowi dziennikarze sportowi.

Wojciech Kowalczyk
fot. Paweł Łacheta/Polskapresse
Janusz Wójcik
fot. Grzegorz Jakubowski/Polskapresse
Jan Tomaszewski
fot. Paweł Łacheta
Maciej Murawski
fot. Archiwum
Adam Fedoruk
fot. x-news
Adam Musiał
fot. Bartosz Michalak
Grzegorz Lato w latach 70.
fot. screen youtube
śp. Jan Ciszewski i Jan Tomaszewski po meczu Anglia-Polska w 1973 roku.
fot. screen youtube
Adam Musiał jako trener Stali Stalowa Wola w 1994 roku
fot. screen youtube
Jacek Gmoch jako asystent śp. trenera Kazimierza Górskiego
fot. screen youtube
Przedwczesna radość Janusza Wójcika z mistrzostwa Polski z Legią
fot. screen youtube
"Kowal"
fot. screen youtube
Młody Dariusz Dziekanowski
fot. screen youtube
"Franz"
fot. screen youtube
1 / 14

Ludzie polskiej piłki wczoraj i dziś - część I [WIDEO, ZDJĘCIA]

Grzegorz Lato – Fryzura delikatnie przypominająca tę… dzisiejszą Michała Pola. Były reprezentacyjny snajper udowodnił tym samym, że jest człowiekiem, który potrafi wyprzedzić swoim stylem epokę.

Tylko po co była mu ta prezesura… (nie mówimy o pieniądzach).

(od 3:47 do 4:23)


śp. Jan Ciszewski i Jan Tomaszewski – Zobaczyć jak legendarny polski komentator całuje młodego Tomaszewskiego - bezcenne! Trzeba również przyznać, że niebieska marynarka byłego golkipera reprezentacji Polski robi wrażenie.

(od 1:35:11)


Andrzej Szarmach – Myślę, że jak zobaczycie na poniższym urywku w jakich warunkach kiedyś trenowali najlepsi polscy piłkarze, to zmienicie zdanie, że obecnie największym problemem polskiej piłki są nie zawsze równe płyty bocznych boisk ekstraklasowych klubów…

(od 7:35 do 7:57)


Adam Musiał Dlaczego Tomasz Musiał nie sędziuje po aptekarsku? Bo przede wszystkim jest synem legendarnego obrońcy Wisły Kraków, którego styl gry był ostry jak brzytwa. Tutaj w roli szkoleniowca Stali Stalowa Wola.

(od 0:33)


Janusz Wójcik – „Reżyseria… pff, wie pan w każdej lidze pewna reżyseria musi być.” Ostatnio usłyszałem przypadkiem, że „Wujo” chciałby stworzyć grupę kilku trenerów, w której oczywiście sam zajmowałby centralne miejsce, która doradzałaby selekcjonerowi Nawałce, która w końcu powoli uzdrawiałby polską piłkę…

Genialny pomysł! Ale na próbę niech przez 10-15 lat będzie on realizowany w jakimś innym kraju, gdzie piłka także kuleje. Ja tam lubię się dzielić z innymi…

(od 3:07)


Wojciech Kowalczyk, Adam Fedoruk – Większość z Was zwróci pewnie uwagę głównie na sylwetkę młodego „Kowala”. Kto by pomyślał, że były znakomity napastnik Legii aż tak… „wyrobi się” przez tych kilka ostatnich lat w Polsacie.

(od 26:44 do 27:05)


Zenon Burzawa „Duma i sława - Zenon Burzawa!” - śpiewają do dzisiaj kibice Stilonu Gorzów Wielkopolski.

Warunkami fizycznymi nigdy nie grzeszył. Swoją grę opierał przede wszystkim na sprycie, szybkości i snajperskim nosie, którego większość mogła mu tylko pozazdrościć. W barwach Stilonu Gorzów Wielkopolski rozegrał blisko 350 oficjalnych spotkań, strzelając w nich 128 goli! Popularny niegdyś „Burza”, już jako zawodnik Sokoła Pniewy, dokonał w dawnej 1. lidze rzeczy niebywałej…

(od 29:53)


Franciszek Smuda – Tak, wiem. W I części również pojawił się „Franz”, ale i tym razem nie mogłem się powstrzymać. W roli szkoleniowca Stali Mielec Smuda dopiero szlifował… swój język polski. Nie w głowie było mu również założenie na mecz dresu. A w końcu nie był jeszcze selekcjonerem.

(od 7:55 do 8:05)


Bogusław Cygan – W polskiej ekstraklasie rozegrał 212 meczów, w których zdobył 69 bramek. W sezonie 1994/95 jako piłkarz mieleckiej Stali z 16 trafieniami został królem strzelców rozgrywek.

Na poniższym fragmencie wideo napastnik przygotował stylową bombę, w której skład weszły: koszulka reprezentacji Anglii, łańcuch i bojówki. Ach, te czasy…

(od 2:03 do 2:37)


Olaf Lubaszenko, Maciej Murawski Polski aktor, od zawsze fanatyk futbolu, kibicujący polskiej reprezentacji, nie mógł nie zjawić się na mistrzostwach świata w Korei i Japonii w 2002 roku. Jak zobaczycie, fundament reprezentacji artystów polskich odpowiedzialny był również za zdobywanie tajnych informacji na temat innych drużyn narodowych…

Na drugim planie Maciej „Marlon Brando” Murawski.

(od 12:13 do 13:09)


Jacek Gmoch – „Szkoda, że tak krótko” - powiecie pewnie. Ja także żałuję, że nie udało mi się znaleźć nagrania, na którym można by dłużej podziwiać styl młodego Jacka Gmocha…

Który, jak dowiedziałem się z programu Patryka Mirosławskiego „AS Wywiadu”, ma ogromny dystans do siebie. W końcu słysząc ksywki nadane mu przez dzisiejszych internautów jak np.: „Szuflada” czy „Szczęka” niekoniecznie musiał się szczerze śmiać i uśmiechać. Szacunek!

(od 1:15)


Dariusz Dziekanowski – Młody „Dziekan” nie pracował kiedyś jako model?

(od 0:50 do 1:01 i od 5:53 do 6:13)


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Kontakt z autorem