menu

Maskotki mistrzostw świata - Fuleco i jego poprzednicy (PRZEGLĄD, HISTORIA, GALERIA)

5 grudnia 2013, 18:18 | etc

Maskotki mistrzostw świata. Fuleco to pancernik, który będzie maskotką mistrzostw świata w Brazylii. Niezmiennie od 1996 roku każdy mundial ma swoją własną, często związaną z kulturą i tradycjami danego kraju maskotkę. Zapraszamy na przegląd maskotek mistrzostw świata!

Willie - Mistrzostwa Świata 1966 (Anglia) Willie to pierwsza w historii maskotka mistrzostw świata. Przedstawiała ona lwa ubranego w koszulkę z flagą Wielkiej Brytanii i grającego w piłkę. Nadano jej imię World Cup Willie.
fot. www.wikipedia.org
Juanito - Mistrzostwa Świata 1970 (Meksyk) Maskotka mistrzostw w 1970 roku przedstawiała chłopca ubranego w strój reprezentacji Meksyku i trzymającego pod pachą piłkę. Ważnym elementem ubioru maskotki był jej kapelusz, czyli klasyczne meksykańskie sombrero z napisem "Mexico '70".
fot. www.wikipedia.org
Gauchito - mistrzostwa świata 1978 Na mistrzostwach w Argentynie maskotką został chłopiec o imieniu Gauchito, który był ubrany w koszulkę reprezentacji kraju. Charakterystycznymi elementami jego ubioru był kapelusz z napisem Argentina '78, apaszka na szyi i bicz w dłoni, a więc typowe atrybuty gaucho (południowoamerykański pasterz bydła odpowiednik północnoamerykańskiego kowboja).
fot. www.wikipedia.org
Tip i Tap - Mistrzostwa Świata 1974 Maskotkami turnieju w 1974 roku po raz pierwszy stały się dwie postaci chłopców o imionach Tip i Tap. Ubrani byli w stroje piłkarskie reprezentacji RFN. Jeden miał na koszulce napis "WM" (od niemieckiego słowa Weltmeisterschaft, czyli mistrzostwa świata) a drugi numer 74, czyli rok rozgrywania mistrzostw.
fot. www.wikipedia.org
Naranjito - mistrzostwa świata 1982 Hiszpanie jako gospodarze mistrzostw świata 1990 za maskotkę wybrali sobie sympatyczną pomarańczę o imieniu Naranjito (naranja to po hiszpańsku pomarańcza), która przyodziana była w hiszpański strój, zaś w ręku trzymała piłkę.
fot. www.wikipedia.org
Pique - mistrzostwa świata 1986 (Meksyk) Maskotką kolejnego turnieju w Meksyku, rozgrywanego w 1986 roku był uśmiechnięty strączek chili, tradycyjnej meksykańskiej przyprawy, o imieniu Pique (od hiszpańskiego słowa picante, czyli pikantny). Pique miał sumiaste wąsy, wielkie sombrero na głowie i ubrany był w meksykański strój piłkarski.
fot. www.wikipedia.org
Kaz, Ato i Nik - mistrzostwa świata 2002 (Korea i Japonia) Maskotki mistrzostw świata w Korei i Japonii po raz pierwszy składały się z trzech postaci o imionach Ato, Kaz oraz Nik. Były to wygenerowane komputerowo stworzenia grające w "atmoball", zdaniem Azjatów fikcyjny sport podobny do futbolu. Kaz i Nik miały kolor purpurowy i niebieski i byli zawodnikami, a żółty Ato ich trenerem.
fot. www.wikipedia.org
Striker - mistrzostwa świata 1994 (USA) Maskotką amerykańskich mistrzostw był pies o imieniu "Striker" (czyli napastnik po angielsku) ubrany w koszulkę w barwach reprezentacji USA, na której widniał napis USA '94. Przy nodze psa znajdowała się oczywiście futbolówka.
fot. www.wikipedia.org
Ciao - mistrzostwa świata 1990 (Włochy) Na turnieju rozgrywanym w Italii maskotką była figurka, która składała się z klocków i miała na imię "Ciao" (czyli cześć, witaj - po włosku). Zamiast głowy miała piłkę, zaś klocki z których była złożona utrzymane zostały w typowo włoskich barwach, czyli bieli, czerwieni i zieleni.
fot. www.wikipedia.org
Footix - mistrzostwa świata 1998 (Francja) We Francji w 1998 roku maskotką został niebieski, dokładnie tak jak koszulki francuskich piłkarzy kogut o imieniu "Footix". Na klatce piersiowej miał wielki napis France 98 , buty piłkarskie na nogach, a w dłoni trzymał piłkę. Jego imię "Footix" powstało z połączenia "foot" od football i końcówki "-ix".
fot. www.wikipedia.org
Goleo - mistrzostwa świata 2006 (Niemcy) Maskotką mistrzostw w Niemczech w 2006 roku był lew o imieniu "Goleo" ubrany w koszulkę z numerem 06, czyli rokiem mistrzostw i trzymający w łapie piłkę o imieniu "Pille". Imię "Goleo" powstało z połączenia dwóch wyrazów, angielskiego goal, czyli gol oraz leo - lew. Natomiast "Pille" to potoczne określenie na piłkę nożną w Niemczech.
fot. www.wikipedia.org
Zakumi - mistrzostwa świata 2010 (RPA) Na ostatnich mistrzostwach w RPA maskotką turnieju był lampart o imieniu "Zakumi". Miał białą koszulkę z napisem "South africa 2010", zieloną grzywę oraz żółte, cętkowane futro, z kolei w dłoni trzymał piłkę (kolory stroju reprezentacji gospodarzy). Jego imię Zakumi powstało poprzez złączenie "ZA" - oznaczenie RPA w międzynarodowym kodzie państw oraz "kumi" - dziesięć w wielu afrykańskich językach.
fot. www.wikipedia.org
Oto Fuleco - maskotka mistrzostwa świata 2014 w Brazylii. Zobacz jak wyglądały maskotki poprzednich turniejów!
fot. fifa.com
1 / 13

MASKOTKI MISTRZOSTW ŚWIATA - OD WILLIEGO DO FULECO

Maskotką mistrzostw świata w Brazylii, które rozpoczną się w czerwcu 2014 roku, będzie pancernik kulowaty. Ssak występuje tylko w Kraju Kawy i jest zagrożony wyginięciem. Pancernik Fuleco ma połączyć piłkę nożną i ekologię. Pierwszą maskotką w historii mundialu był lew Willie, który zagościł w mistrzostwach świata w Anglii w 1966 roku.

TRADYCJA PIŁKARSKIEGO ŚWIĘTA

Posiadanie oficjalnej maskotki turnieju stało się po 1966 roku piłkarską tradycją. Cztery lata później w Meksyku pojawił się chłopiec w kapeluszu Juanito. W 1974 w RFN bracia Tip i Tap, a w Argentynie kibic Gauchito. Hiszpanie w 1982 roku wykorzystali maskotkę-pomarańczę, a cztery lata później Meksykanie zdecydowali się na... strączek chili. Oryginalni byli także Włosi, którzy w tych 1990 postawili na biało-czerwono-zielone klocki. Rok 1994 to pies Striker prosto ze Stanów Zjednoczonych. Kogut Footix był maskotką we Francji w 1998 roku, a stworzenia Kaz, Ato i Nik w Korei i Japonii. W Niemczech pojawił się lew Goleo, a w RPA lampart Zakumi.

MASKOTKI MISTRZOSTW ŚWIATA - CO PRZYNIESIE PRZYSZŁOŚĆ?

Kolejny organizatorzy mistrzostw świata prześcigają się w innowacyjnych pomysłach. Były już klocki, strączek chili, pomarańcza, kosmicznie wyglądające postaci. Co zaproponują nam Rosjanie w 2018 roku i Katarczycy w 2022 roku?

Czytaj więcej o mundialu 2014:


Polecamy