menu

Piłki Mistrzostw Świata - Brazuca i jej poprzedniczki (HISTORIA, GALERIA)

4 grudnia 2013, 22:12 | etc

Piłki Mistrzostw Świata, czyli od Urugwaju i meksykańskiego Telstara po Brazucę. Zanim mundialowa piłka przybrała obecną formą, przeszła długi proces zmian i na przestrzeni lat ewoluowała ze zwykłej czarno-białej "biedronki" w kosmiczną, kolorową i pełną latynoskiej samby. Zobacz piłki Mistrzostw Świata - Brazucę i jej poprzedniczki.

Adidas Brazuca - Mistrzostwa Świata 2014 (Brazylia). Barwny wzór Brazuci (między innymi niebieski, zielony i czerwony) układa się tak, że przypomina popularne w Brazylii bransoletki życzeń (fita do Senhor do Bonfim da Bahia) oraz nawiązuje do energii prezentowanej przez mieszkańców tego kraju. Brazuca waży 437 gramów i przez dwa i pół roku była testowana przez ok. 600 zawodników z całego świata.
fot. informacja prasowa
Adidas Telstar durlast - Mistrzostwa Świata 1974 (Niemcy). Piłka Telstar po sukcesie, jaki odniosła cztery lata wcześniej powróciła na niemiecka boiska z nieco nowym, lecz wciąż nawiązującym do tradycji wyglądem. Technika i materiały użyte podczas produkcji Telstar i Chile nie uległy zmianie, zatem parametry techniczne wyglądały zupełnie tak samo jak na Mundialu w Meksyku.
fot. worldcupballs.info
Adidas Telstar - Mistrzostwa Świata 1970 (Meksyk). Była ona pierwszą białą futbolówką połączoną z czarnymi pięciokątami, co stworzyło najbardziej klasyczny i powszechny przez lata wygląd piłek. Jej nazwa zrodziła się dlatego, że Mistrzostwa Świata w Meksyku były pierwszą tego rodzaju imprezą piłkarską transmitowaną na żywo przez telewizję. Stąd właśnie - Telstar, będąca skrótem od "Star of Television" - "Gwiazda Telewizji".
fot. worldcupballs.info
Adidas Tango - Mistrzostwa Świata 1978 (Argentyna). Pierwszy raz piłka stworzona na mundial składała się z pięciokątów i sześciokątów. Zastosowano również, czego wcześniej nie praktykowano, specyficzne zdobienie – czarne wzory nadrukowane na piłce stworzyły dwanaście okręgów nadających przedmiotowi nowoczesnego wyglądu. Do koncepcji tego wzoru wrócono przygotowując piłkę Tango 12 na mistrzostwa Europy 2012.
fot. worldcupballs.info
Adidas Tango España - Mistrzostwa Świata 1982. Początkowo Tango była tylko niewiele zmienionym projektem z 1982 roku. Jednakże w tym modelu najważniejszą rolę odegrały innowacje technologiczne. Piłka nadal była wykonana ze skóry, ale tym razem zastosowano w niej wodoodporne szwy, a to z kolei sprawiło, że była zawsze lekka niezależnie od warunków pogodowych, ponieważ nie pochłaniała wody.
fot. worldcupballs.info
Adidas Azteca - Mistrzostwa Świata 1986 (Meksyk). Piłka była pierwszą syntetyczną w całości futbolówką, a zastosowanie tego typu materiałów poprawiło jej trwałość i zminimalizowało niemal do zera pochłanianie wody. Świetnie sprawdzała się także na twardej nawierzchni, na dużych wysokościach i podczas deszczu. Elegancja i bogate elementy były inspirowane krajem goszczącym mistrzostwa, architekturą i sztuką Azteków.
fot. Autor: shine2010 (http://www.flickr.com/photos/shine2010/4171470286/) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], undefined
Adidas Etrusco Unico - Mistrzostwa Świata 1990 (Włochy). Specjalnie na Mistrzostwa Świata we Włoszech adidas stworzył pierwszą w pełni wodoodporną piłkę. Została wykonana wyłącznie z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Nazwa oraz wzór zainspirowane zostały wspaniała włoską historią oraz sztuką starożytnych Ertusków - trójgłowy lew, zaczerpnięty z legend tego ludu, zdobi każdy z dwudziestu elementów piłki.
fot. worldcupballs.info
Adidas Questra - Mistrzostwa Świata 1994. Na Mistrzostwa Świata w USA adidas przygotował piłkę, która łączyła białą powłokę polietylenową i najwyższą technologię. Questra była delikatna w dotyku, łatwiej dawała się kontrolować zawodnikom i była znacznie szybsza niż jej poprzedniczki. Zainspirowana technologią kosmiczną, szybkością rakiet i amerykańskim "wyścigiem do gwiazd".
fot. Autor: Warren Rohner from Cape Town, South Africa (Questra Uploaded by RoyFocker 12) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], undefined
Adidas Tricolore - Mistrzostwa Świata 1998 (Francja). Adidas Tricolore była pierwszą w historii mistrzostw kolorową piłka meczową. Flaga, barwy narodowe kraju gospodarzy oraz tradycyjne symbole Francji i Federacji Piłkarskiej były główną inspiracją zarówno dla nazwy oraz projektu nowej piłki. Adidas Tricolore pokrywała syntetyczna warstwa złożona z mocnych, wypełnionych gazem baloników, dzięki temu piłka była bardziej wytrzymała i łatwiej można ją było kontrolować.
fot. Autor: Warren Rohner from Cape Town, South Africa (Tricolore Uploaded by RoyFocker 12) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], undefined
Adidas Fevernova - Mistrzostwa Świata 2002 (Korea/Japonia). Nowa piłka firmy adidas była pierwszą od 1978 roku, która zerwała z tradycyjnym wzornictwem Tango i wprowadziła nowystyl. Kolorowy i rewolucyjny wygląd swoją inspirację czerpał z azjatyckiej kultury krajów gospodarzy turnieju - Korei i Japonii. Miała 11 warstw, ważyła 435 g i potrafiła lecieć z prędkością bliską 130 km/h.
fot. Autor: shine2010 (Fevernova) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], undefined
Adidas Teamgeist - Mistrzostwa Świata 2006 (Niemcy). Adidas Teamgeist stała się oficjalną piłką niemieckiego mundialu. Była sklejona termicznie z 14 łat, w przeciwieństwie do poprzednio używanych modeli, które zazwyczaj były zszyte z 32 łat . Piłka ta była znacznie bardziej okrągła i prawie całkowicie wodoodporna, dzięki czemu zachowywała się identycznie niezależnie od miejsca uderzenia i warunków atmosferycznych. Czarno-biała kolorystyka nawiązywała do reprezentacji Niemiec, a złota barwa została uznana za symbol trofeum Mistrzostwa Świata.
fot. Autor: User:Antiker (Praca własna) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], undefined
Adidas Jabulani - Mistrzostwa Świata 2010 (RPA). Tym razem Adidas przygotował piłkę która zachowywała się różnie w zależności od warunków atmosferycznych i od warunków geograficznych. W trakcie afrykańskich mistrzostw spotkała się z szeroką krytyką przede wszystkim ze strony samych zawodników. Między innymi bramkarz reprezentacji Brazylii, Julio Cesar po mistrzostwach dodał także wymowne "Katastrofa, wstyd, najgorsza piłka jaką grałem".
fot. Autor: Antiker (Praca własna) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], undefined
1 / 12

PIŁKI MISTRZOSTW ŚWIATA: POCZĄTEK

Pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej odbyły się w 1930 roku w Urugwaju. Od tego czasu przez 36 lat futbolówki na kolejnych mundialach był jednokolorowe. Piłki mistrzostw świata zmieniły się dopiero w roku 1970 na mundialu w Meksyku. To właśnie podczas turnieju Mexico '70 po raz pierwszy futbolówka była biało-czarna. Piłka Telstar stworzyła najbardziej klasyczny w historii futbolu wygląd podstawowego atrybutu piłkarzy.

NOWA EPOKA

Piłki mistrzostw świata zaczęły się powoli zmieniać. Pojawiały się wzory i napisy, ale aż do 1994 roku futbolówka pozostawała biało-czarną "biedronką". Mistrzostwa świata we Francji w 1998 roku były jednak znaczącym krokiem w ewolucji mundialowej piłki. "Tricolores" była biało-niebieska ze względu na chęć podkreślenia miejsca rozgrywania turnieju - kolor niebieski widnieje na francuskiej fladze.

PIŁKI MUNDIALU: AZJATYCKI PRZEŁOM

Piłka, którą kopano na mundialu w Korei i Japonii w 2002 roku "poszła" jeszcze dalej. Wprowadzono zupełnie inny niż dotychczasowy styl - nowoczesny i kolorowy. Przy kolejnych modelach już nie bano się zmian. Teamgeist (Niemcy 2006) i Jabulani (RPA 2010) to piłki mistrzostw świata, które również wyróżniały się oryginalnością.

BRAZUCA, CZYLI FUTBOL WRACA DO DOMU

I to wraca w niezwykle fikuśnym i pełnym radości i kolorów stylu. Barwny wzór Brazuci ma przypominać popularne w Brazylii bransoletki życzeń i kojarzyć się z karnawałem i dobrą zabawą. Bo przecież mundial w stylu Canarinhos to święto. Należy celebrować to wydarzenie. A jak będzie wyglądać piłka Mistrzostw Świata 2018 w Rosji? Dowiemy się za 4 lata.

Adidas Brazuca - oficjalna piłka na mundial 2014 (ZDJĘCIA, WIDEO)


Polecamy