2. połowa0 : 0
dogrywka 1. połowa0 : 0
dogrywka 2. połowa1 : 0
23:52

Portugalia dzisiaj nie zaśnie. W przeciwieństwie do nas. Jubileuszowe Mistrzostwa Europy są już historią. Nie tylko pod kątem 24 ekip, lecz także zwycięstwa Portugalczyków, którzy pierwszy raz w historii wygrali ten turniej.

To wszystko z mojej strony, za wspólnie spędzony czas z gol24.pl dziękuje Tomasz Górski.

23:48

Portugalczycy już ze złotymi medalami! A Puchar Henriego Delauneya wznosi Cristiano Ronaldo

23:47

23:44

Ruszyli zwycięzcy, na czele których idzie Fernando Santos.

23:42

Srebrne medale odbierają teraz Francuzi. Większość zawodników niemal od razu zdejmuje je z szyi.

23:41

Czas na ceremonię medalową Jako pierwsi odbierają sędziowie: sędzia główny: Mark Clattenburg (ENG), asystenci: Simon Beck (ENG), Jacob Collin (ENG), bramkowi: Anthony Taylor (ENG), Andre Marriner (ENG) i sędzia techniczny: Viktor Kassai (HUN).

23:38

Dramat Cristiano Ronaldo, który zagrał tylko 25 minut w finale, zamienił się w najszczęśliwszy dzień w jego życiu.

Zawodnikiem młodego pokolenia na turnieju został wybrany Renato Sanches, a nagrodę dla najlepszego strzelca EURO 2016 odebrał smutny Antoine Griezmann.

23:35

Łzy szczęścia Portugalczyków, łzy zawodu Francuzów. Francuski sen nie spełnił się na Stade de France. Część z nich dalej nie wierzy w to, co się właśnie stało. W tym Andre-Pierre Gignac, któremu brakowało centymetrów do wpisania się na listę strzelców.

23:33

122'

Koniec meczu! Portugalia mistrzem Europy!

121'

Rui Patricio za grę na czas.

121'

Strzał Anthony'ego Martiala z woleja został zablokowany przez 2-3 portugalskich obrońców!

119'

Żółta kartka dla Jose Fonte.

121'

Pepe wykonuje rzut wolny własnej połowy. Piłka przeszła poza linię końcową.

120'

Dwie minuty nadziei dla Francuzów - tyle dolicza Mark Clattenburg!

119'

Joao Mario już wchodził we francuskie pole karne, ale piłkę na rzut rożny wybił Samuel Umtiti! Pepe już wbiegał w pole karne, ale powstrzymał go... Cristiano Ronaldo!

117'

W asyście medyków lewy obrońca Portugalii schodzi poza linię boczną. A kibice skandują Cristiano Ronaldo...

117'

Skurcze łapią Raphaela Guerreiro, który przerwał groźnie zapowiadającą się kontrę "Trójkolorowych". Przerwa w grze.

116'

Faul taktyczny Paula Pogby na Joao Mario nie mógł zostać inaczej zinterpretowany przez sędziego jak kwalifikujący się na żółtą kartkę.

115'

Wyrzucony do lewej strony Nani utrzymuje się przy piłce. Portugalczycy grają na czas, ale Francuzi ruszają z kontrę. Jose Fonte wybija piłkę.

23:22

112'

Portugalczycy wybijają piłkę z własnego pola karnego. Piłka wraca jednak jak bumerang, który jest w rękawicach Rui Patricio.

110'

Didier Deschamps natychmiast reaguje. Wpuszcza Anthony'ego Martiala za potwornie zmęczonego Moussę Sissoko.

109'

Eder dostaje piłkę i mimo Laurenta Koscielny'ego na plecach zdołał mu się urwać i uderzył płasko z ponad 20 metrów tuż obok lewego słupka! Hugo Lloris nie sięgnął piłki!

109'

GOL DLA PORTUGALII! EDER!!!

108'

Raphael Guerreiro strzela bez rozbiegu i trafia w poprzeczkę! Niewiele brakowało do szczęścia!

107'

Gwizdek sędziego! Laurent Koscielny zagrywa piłkę ręką ok. 24 metrów od własnej bramki. Na powtórce widać, że to Eder został trafiony.

106'

Za wysoko podniesiona noga Blaise'a Matuidiego zrobiła trochę krzywdy Joao Moutinho. Nie ma kartki dla Francuza, a "tylko" rzut wolny. Pepe nie sięga piłki.

106'

Eder zaczyna ostatni "czynny" kwadrans.

23:12

105'

Koniec pierwszej połowy dogrywki. Obie drużyny bały się bardziej otworzyć, by nie nadziać się na kontrę.

104'

Kontra "Trójkolorowych" przerwana przez Joao Mario kilkanaście metrów za linią środkową.

104'

Hugo Lloris broni strzał Jose Fonte z kilku metrów!

103'

Eder wywalczył rzut rożny. Trzeba poczekać na rozegranie - Pepe popchnął kryjącego go Samuela Umtitiego.

101'

Andre-Pierre Gignac nie zdołał opanować piłki na murawie. Rui Patricio z "piątki".

100'

Po drugiej stronie pola karnego Paul Pogba tańczył nad piłką przy Raphaelu Guerreiro. Dośrodkowanie z rzutu rożnego przeszło całą "szesnastkę" Portugalczyków.

99'

Jose Fonte nie dał się ograć Andre-Pierre'owi Gignacowi na lewej stronie, ale Francuzi mają rzut rożny. Bez zagrożenia.

98'

Spóźniony wślizg Williama Carvalho co prawda przerwał rajd Kingsleya Comana, ale okupił to żółtą kartką.

23:04

97'

Niepotrzebnie zaostrza się to spotkanie. Przewinienie Blaise'a Matuidiego na Ederze skutkuje "żółtkiem".

95'

Raphael Guerreiro upomniany przez sędziego żółtą kartką za faul.

94'

Pepe strzela głową tuż obok lewego słupka! Nawet gdyby trafił do siatki, to gol nie zostałby uznany - był na spalonym.

93'

Eder faulowany ok. 27 metrów od bramki Samuela Umtitiego. Może być groźnie.

92'

allez les bleus, allez les bleus

– skandują francuscy kibice.

91'

Samuel Umtiti zagrywa z pominięciem drugiej linii do Antoine'a Griezmanna. Ten nie zdołał opanować piłki. Ta jest w posiadaniu Rui Patricio.

91'

Francuzi zaczynają pierwszą połowę dogrywki.

22:55

Ostatnia dogrywka w finale EURO miała miejsce w 2000 r.

93'

Sędzia kończy drugą połowę, ale finał EURO 2016 potrwa co najmniej pół godziny dłużej.

Przed nami dogrywka!!!

92'

Znowu w roli głównej Andre-Pierre Gignac. Dał się złapać w pułapkę ofsajdową.

92'

To była piłka meczowa dla Trójkolorowych! Andre-Pierre Gignac urwał się spod krycia i strzela z ostrego kąta w lewy słupek!

90'

Portugalia wychodziła z kontrą. Czystym wślizgiem przerwał ją Laurent Koscielny.

Mark Clattenburg dolicza trzy minuty.

89'

Dobre zagranie Bacary'ego Sagni w pole karne. Andre-Pierre Gignac poszedł na bliższy słupek do centry, ale był skutecznie odcięty przez Pepe.

87'

Eder powstrzymany przed bramką Hugo Llorisa i z kontrą wyszedł niezmordowany dzisiaj Moussa Sissoko! Podholował piłkę 30 metrów, po czym zagrał za mocno do wybiegającego na wolne pole Antoine'a Griezmanna.

85'

Strzał Andre-Pierre'a Gignaca zza linii 16. metra został zablokowany przez Jose Fonte. Francuzi zamknęli rywala w hokejowym zamku.

85'

Moussa Sissoko ucierpiał w walce z Pepe o górną piłkę. Musi na moment opuścić plac gry, ale niebawem powinien wrócić.

84'

Rui Patricio paruje do boku atomowe uderzenie Moussy Sissoko z ponad 25 metrów! Jeszcze dobijał główką, ale za słabo, by pokonać portugalskiego bramkarza.

84'

Nieudany atak Francuzów. Rui Patricio wznawia grę z "piątki".

81'

Ostre, spóźnione wejście Samuela Umtitiego. Żółta kartka na jego koncie.

80'

Ależ szczęście Francuzów! Nani "zepsuł" dośrodkowanie i wyszedł z tego groźny strzał! Hugo Lloris zdołał wybić piłkę jedną ręką do Ricardo Quaresmy, którego strzał z przewrotki broni francuski kapitan!

79'

Jest też zmiana w ekipie portugalskiej. Nominalna "9", czyli Eder, wchodzi za Renato Sanchesa.

78'

Olivier Giroud kończy występ w dzisiejszym meczu. W jego meijsce pojawia się Andre-Pierre GIgnac.

77'

I pomyśleć, że Samuel Umtiti gra... trzeci raz w narodowych barwach. Wybija piłkę po dośrodkowaniu Raphaela Guerreiro. Uprzedził dwóch rywali czyhających na oddanie strzału.

75'

Rui Patricio trzeci raz ratuje Portugalię! Efektowną robinsonadą broni strzał Oliviera Giroud z lewego narożnika pola bramkowego!

74'

Joao Mario nie patyczkuje się i wybija piłkę na uwolnienie po nieudanym zgraniu Oliviera Giroud. Nikt z jego kolegów nie był w polu karnym.

73'

Kingsley Coman dostał dobre podanie od Oliviera Giroud i ruszył na bramkę Rui Patricio. Ten za bardzo wypuścił sobie piłkę w prawą stronę pola karnego, przez miał mniejsze szanse na strzał czy dośrodkowanie.

70'

Dwójkowa akcja Raphaela Guerreiro z Ricardo Quaresmą nie powiódł się. Podanie zwrotne do pierwszego z wymienionych było za mocne. Hugo Lloris wznawia grę od bramki.

68'

APAP

68'

Atak Portugalczyków lewą stroną spalił na panewce. Zdaniem sędziego Joao Mario faulował w ofensywie.

66'

Za Adriena Silvę wchodzi Joao Moutinho

66'

Ależ bliscy gola byli Les Bleus! Po doskonałym dośrodkowaniu Antoine Griezmann strzela z pięciu metrów tuż nad poprzeczką! Rui Patricio wzrokiem odprowadził piłkę i na pewno poczuł ulgę, gdy AG7 przestrzelił!

65'

To chyba pierwsze ofensywne wejście Patrice'a Evry. Jego dośrodkowanie przechodzi przez całe pole karne.

63'

Po rzucie rożnym Francuzów, jak i strzale Kingsley Comana zza pola karnego, portugalska defensywa wybija piłkę na uwolnienie. Francuzi nie są w stanie sforsować czerwono-zielony mur. Kibice, widzą to, śpiewają Marsyliankę.

62'

Atak Portugalczyków. Szybka zmiana ciężaru gry na prawą stronę do Cedrica Soaresa, którego dośrodkowanie w pole karne przecina Samuel Umtiti. Francuzi ruszyli z kontrą - przerwał ją faulem taktycznym Joao Mario. Żółta kartka na jego koncie.

60'

Raphaelowi Guerreiro skończyło się boisko na lewej stronie. Wyszedł z piłką poza linię boczną.

22:17

59'

Rui Patricio nie miał problemu z obroną płaskiego strzału Antoine'a Griezmanna z lewej strony pola karnego.

58'

Kingsley Coman zastępuje Dimitriego Payeta.

56'

Prosta gra Portugalczyków polega na jak najszybszy posłaniu piłki do Naniego. Ten był adresatem dośrodkowania z lewej strony, ale uprzedził go Samuel Umtiti wybiciem na rzut rożny. Bez zagrożenia pod bramką Hugo Llorisa.

54'

Paul Pogba przypomniał o sobie. Raczej chciał inaczej uderzyć - przymierzył z "fałsza" z dystansu wysoko nad bramką

52'

Moussa Sissoko w roli prawoskrzydłowego. Zagrywa na 8. metr, gdzie Jose Fonte wybija piłkę poza linię końcową. Po centrze z narożnika Rui Patricio łapie na raty futbolówkę.

50'

Pepe znowu górą, tym razem zastopował akcję Dimitriego Payeta. Jednak kontra została przerwana w ok. linii środkowej.

22:08

49'

Laurent Koscielny wybija piłkę na aut, uprzedzając we własnej "szesnastce" Naniego. Atak gospodarzy dzisiejszego meczu nie przyniósł zagrożenia pod bramką Hugo Llorisa.

48'

Moussa Sissoko za mocno wypuścił sobie piłkę, co wykorzystał Pepe. Chciał dalekim podaniem zacząć kontrę Portugalczyków, ale został zahaczony przez rywala.

47'

Ledwie zaczęli, a już sędzia musiał przerwać. Urazu doznał Nani. Ten może jednak grać dalej.

46'

"Les Bleus" zaczęli drugie trzy kwadranse. Czy ostatnie w tym meczu?

22:02

Powracamy na Stade de France w Paryżu na drugą połowę meczu finałowego Portugalia - Francja. Obie "jedenastki" już na murawie.

47'

Mark Clattenburg kończy pierwszą połowę. W finale EURO 2016 Portugalia grająca od 25. minuty bez CR7 z powodu kontuzji bezbramkowo remisuje z Francją.

47'

Centrostrzał Joao Moario z lewej strony pola karnego mija dalszy słupek bramki Hugo Llorisa. Brakowało tam Cristiano Ronaldo...

46'

Obie strony w komplecie.

45'

Patrice Evra i Ricardo Quaresma leżą na murawie. Obaj zawodnicy zderzyli się głowami. Przerwa w grze.

44'

apap

44'

Antoine Griezmann pada w "szesnastce" po odbiciu się od Cedrica Soaresa. Sędzia nie widział podstaw do podyktowania rzutu karnego.

2'

Francuzi spokojnie rozgrywają piłkę w środku pola. Portugalczycy nie kwapią się z atakiem.

40'

Skuteczny powrót Blaise'a Matuidiego przed własne pole karne przerwał kontrę Raphaela Guerreiro. Jose Fonte wyskakuje najwyżej do centry z rzutu rożnego, ale nie był w stanie uderzyć celnie w stronę bramki. Sygnalizował arbitrowi, że był pociągany za koszulkę.

39'

W odpowiedzi szybki atak Francuzów. Po dośrodkowaniu Moussy Sissoko Olivier Giroud strzela głową zbyt lekko by pokonać Rui Patricio.

38'

Jose Fonte strzela głową wysoko nad poprzeczką

38'

Adrien Silva przekombinował. Niepotrzebnie wdał się w drybling, mając przed sobą dwóch francuskich obrońców. Mógł od razu kropnąć. Piłka została mu wybita, ale dopadł do niej Raphael Guerreiro, którego strzał po rykoszecie wychodzi na rzut rożny.

35'

Próba kontry Portugalli w postaci "lagi" do Ricardo Quaresmy spaliła na panewce. Za mocno zagrywał Nani. Hugo Lloris z "piątki".

34'

Cedric Soares upomniany żółtą kartką za faul.

33'

Ależ gra Moussa Sissoko. Widocznie dostał wiaderko witamin i co chwila stwarza zagrożenie pod bramką Portugalii! Jego atomowe uderzenie z lewego narożnika pola karnego paruje Rui Patricio!

29'

Moussa Sissoko przedarł się prawą stroną w pole karne. Jego dośrodkowanie na wprost bramki przeciął Jose Fonte. Rzut rożny nie przynosi zagrożenia pod bramką Rui Patricio.

28'

Portugalczycy nie mogą się ocknąć z ciosu, jakim jest kontuzja CR7. Niesieni dopingiem Francuzi próbują atakować. Bezskutecznie.

27'

Cedric Soares centruje w pole karne niemal z linii końcowej na głowę Joao Mario. Jego anemiczny strzał nie sprawił problemu Hugo Llorisowi.

25'

Cristiano Ronaldo na noszach opuszcza Stade de France. W jego miejsce wchodzi Ricardo Quaresma

24'

Noszowi już są na murawie. Nani przejmuje opaskę kapitana.

23'

Rui Patricio chwyta piłkę. Szybkim wyrzutem zaczyna akcję. Piłkę dostaje CR7, lecz ten kulejąc pokonał ok. 20 metrów. Będzie konieczna zmiana!

23'

apap

22'

KOlejna akcja Moussy Sissoko. Przedarł się środkiem, po czym huknął zza pola karnego nad poprzeczką! Po drodze był jeszcze rykoszet!

20'

Cristiano Ronaldo wraca do gry z zabandażowanym kolanem.

19'

Francuzi chcą wykorzystać grę w przewadze. Renato Sanches jednak odbiera piłkę Dimitrowi Payetowi przed własnym polem karnym.

17'

Nie wygląda to dobrze! Uraz Cristiano Ronaldo może okazać się poważniejszy - kapitan Portugalczyków siedzi na murawie ze łzami w oczach! Drugi raz opuszcza murawę.

16'

Raphael Guerreiro przecina prostopadłe podanie adresowane po linii do rozpędzonego Bacary'ego Sagni. Zapoczątkował kontrę podaniem do Joao Mario, lecz ten traci piłkę w środku pola.

21:16

14'

Nani powstrzymany przez Samuela Umtitiego ok. 25 metrów od bramki Hugo Llorisa. Po chwili Laurent Koscielny dobrze zagrał na wyprzedzenie, zabierając piłkę Cristiano Ronaldo. Zdaniem sędziego faulował w tej sytuacji.

12'

Atak pozycyjny Francuzów w kole środkowym. Joao Mario odebrał piłkę Moussie Sissoko, przekraczając przepisy. Piłkarzom Didiera Deschampsa jest ciężko przedrzeć się w ok. pola karnego.

11'

Bacary Sagna podłączył się prawą stroną, po czym dośrodkował w pole karne w stronę Oliviera Giroud. Ten został uprzedzony przez Jose Fonte.

10'

Rui Patricio z najwyższym trudem przenosi piłkę nad poprzeczką po strzale głową Antoine'a Griezmanna!

8'

Dimitri Payet oddaje piłkę w geście fair play.

21:09

Cristiano Ronaldo wzięty w kleszcze przez dwóch Francuzów traci piłkę na rzecz Patrice'a Evry. "Trójkolorowi" ruszyli z kontrą, która została przerwana przed portugalskim polem karnym. CR7 kulejąc na moment opuszcza murawę.

7'

Antoine Griezmann strzela z ostrego kąta obok bramki Portugalczyków.

6'

Pepe radzi sobie z będącym na lewej stronie Blaie'em Matuidim. Piłkę jednak szybko przejmują Francuzi. Po strzale z Moussy Sissoko kontry nie będzie - piłka poszybowała w najwyższe rzędy za bramką Rui Patricio.

4'

Do czasu. Nani urwał się Laurentowi Koscielny'emu do dalekiego podania i strzela z woleja wysoko nad poprzeczką.

3'

Pepe zagrywa piłkę głową do Rui Patricio. Wysoki pressing Francuzów uniemożliwia rywalowi przedostanie się nawet w ok. linii środkowej.

2'

Moussa Sissoko zagrywa w pole karne za plecy do Oliviera Giroud. ale piłkę opanował na lewej stronie pola karnego Dimitri Payet. Ten zdecydował się na dośrodkowanie. Portugalczycy wybijają piłkę.

1'

Szybki przechwyt Francuzów na lewej stornie, ale nie udało się zakończyć akcji nawet dośrodkowaniem. Aut dla piłkarzy Fernanto Santosa na wysokości własnej "szesnastki".

1'

apap

0'

Portugalia zaczyna ze środka!

20:58

Przywitanie obu stron. Kapitanami są dzisiaj Cristiano Ronaldo i Hugo Lloris.

20:57

... I Marsylianka rozniosła się po Stade de France!

20:55

Obie "jedenastki" wychodzą na murawę! Zawodnicy nawet nie spojrzeli na Puchar. Czas na hymny. Najpierw Portugalii..

20:52

Tancerze w czerwonych i niebieskich strojach utworzyli na środku boiska wielki napis "MERCI". Na scenie pojawiła się Zara Lasson, która śpiewa teraz hymn Mistrzostw Europy.

20:48

Przenosimy się na Stade de France na mecz finałowy Portugalia - Francja. Przed rozpoczęciem meczu Xavi Hernandez zameldował się na murawie z Pucharem Henriego Delaunaya. Po 31 dniach kończą się 15. Mistrzostwa Europy.

Na początek ceremonia otwarcia - akordeonistce towarzyszy orkiestra francuskiej straży pożarnej, którzy wykonują Seven Nation Army zespołu The White Stripes.

20:40

Składy na dzisiejszy finał

20:36

Przed meczem Portugalia - Francja sprawdzono dokładnie Stade de France

• Arena finału dokładnie sprawdzona. Żołnierze z psami przeszukali Stade de France [ZDJĘCIA]
20:25

Nieco ponad pół godziny do rozpoczęcia meczu. Kto dzisiaj wygra? Piszcie w komentarzach swoje typy jakim wynikiem zakończy się to spotkanie (i czy w regulaminowym czasie gry), kto wpisze się na listę strzelców oraz swoje typy jakim wynikiem zakończy się ten mecz.

20:18

20:15

Francja - rezerwowi: B. Costil, S. Mandanda - Y. Cabaye, K. Coman, L. Digne, A. Gignac, C. Jallet, N. Kante, E. Mangala, A. Martial, A. Rami, M. Schneiderlin.

20:12

Portugalia - rezerwowi: Eduardo, A. Lopes - B. Alves, R. Carvalho, Eliseu, A. Gomes, Eder, J. Moutinho, D. Pereira. R. Quaresma, R. Silva, Vieirinha.

20:09

Znamy już wyjściowe składy obu drużyn na finał! Didier Deschamps nie zaskoczył, z kolei do "jedenastki" Portugalii wraca Pepe! Czeka nas kolejny "pojedynek" obrońcy Realu Madryt z... Markiem Clattenburgiem?

20:00

Pełna obsada sędziowska

• sędzia główny: Mark Clattenburg (ENG)
  • asystenci: Simon Beck (ENG), Jacob Collin (ENG)
  • bramkowi: Anthony Taylor (ENG) , Andre Marriner (ENG)
  • sędzia techniczny: Viktor Kassai (HUN)

W tym turnieju 41-letni Clattenburg prowadził cztery mecze na EURO: Belgii z Włochami (0:2), Czechów z Chorwacją (2:2), Islandii z Autrią (2:1) i Polski ze Szwajcarią (1:1, k. 5:4)

19:57

W sumie trzech gospodarzy turnieju zajmowało pierwsze miejsce w ME. Poza wcześniej wspomnianą Francją ta sztuka udała się Hiszpanii w 1964 r. i Włochom cztery lata później.

19:53

Portugalczycy pierwszy raz w historii sięgną po Mistrzostwo Europy, a może trzeci raz zatriumfują "Trójkolorowi"? W przypadku drugiego scenariusza powtórzą swój wyczyn z 1984 r., kiedy będąc gospodarzem zdobyli złoty medal. Komentarze są do Waszej dyspozycji.

19:49

Z kolei Francuzi awansowali z pierwszego miejsca w grupie po wygranych meczach z Rumunią (2:1) i Albanią (2:0). W ostatnim meczu fazy grupowej bezbramkowo zremisowali ze Szwajcarią. W fazie pucharowej Francuzi odrobili stratę z meczu z Irlandią i wygrali 2:1. W ćwierćfinale rozbili sensacją turnieju, czyli Islandię (5:2). W ostatnim meczu dublet Antoine'a Griezmanna zapewnił zwycięstwo z Niemcami.

19:43

Jak wyglądała droga Portugalii do finału? Mimo że piłkarze Fernando Santosa zremisowali wszystkie grupowe mecze (1:1 z Islandią, 0:0 z Austrią i 3:3 z Węgrami), udało się awansować z trzeciego miejsca do fazy pucharowej. W 1/8 finału pokonali Chorwację 1:0, ale jedyna bramka strzelona przez Naniego padła na dwie minuty przed zakończeniem dogrywki. W ćwierćfinale Portugalczycy wrócili z dalekiej podróży, gdy od drugiej minuty przegrywali z Biało-czerwonymi. Nie dość, że udało się wyrównać po półgodzinie, to jeszcze w serii rzutów karnych wygrali 5:3. Jedyne (do tej pory) zwycięstwo Cristiano Ronaldo i spółki miało miejsce w półfinale - w trzy minuty wyeliminowali Walię (2:0) po golach CR7 i Naniego.

19:38

Do rozpoczęcia meczu jeszcze sporo czasu, więc odsyłam do obszernej zapowiedzi "pióra" Filipa Klibera: