Sevilla FCSevilla FC
1. połowa2 : 2
22:58

22:56

To był fantastyczny mecz, ogromne emocje do samego końca. Dziękujemy wszystkim, którzy śledzili go wraz z nami. Do następnego razu!

112'

22:53

I to jest ten moment! Piłkarze Sevilli wznieśli Puchar Ligi Europy. Gratulujemy zwycięzcom, gratulujemy Grzegorzowi Krychowiakowi!

22:52

A teraz już na podium wchodzą zwycięzcy.

22:50

A teraz medale odbierają piłkarze Dnipro Dniepropietrowsk, którzy dzielnie walczyli przez całą edycję Ligi Europy. Mimo że dzisiaj okazali się słabsi od Sevilli, to należy im się ogromny szacunek, bo w tym sezonie dokonali wielkiej rzeczy. A dzisiaj również byli bliscy sprawienia niespodzianki.

22:48

Zaczyna się ceremonia dekoracji uczestników dzisiejszego meczu. Na początek... sędziowie, którzy odbierają medale od Michaela Platiniego.

22:47

Na boisku Stadionu Narodowego mamy teraz małe przedszkole. Kilku piłkarzy Sevilli świętuje wraz ze swoimi pociechami. To jest ich wielki wieczór!

102'

22:44

Sevilla wygrała dzisiaj nie tylko Ligę Europy, ale również zapewniła sobie udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów w przyszłym sezonie. Czego nie udało się dokonać w lidze, Hiszpanie uczynili w rozgrywkach europejskich.

22:41

22:40

Na Pucharze grawerowana jest już nazwa dzisiejszego zwycięzcy, a piłkarze Sevilli świętują na murawie.

22:39

Hiszpanie triumfują w tych rozgrywkach po raz drugi z rzędu. Finał w Warszawie rozpoczęli bardzo źle, od straty gola, ale później zdołali przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Swój udział w zwycięstwie miał Grzegorz Krychowiak, zdobywca pierwszej bramki dla Hiszpanów.

95'

KONIEC MECZU!!! SEVILLA WYGRYWA LIGĘ EUROPY!!!

92'

Aleix Vidal dograł do Coke, ten natomiast uderzał niecelnie. Piłka wędruje daleko obok bramki Dnipra.

90'

Mecz przedłużony o cztery minuty.

89'

Brazylijczyk opuszcza boisko na noszach, żegnany owacjami z trybun. Miejmy nadzieję, że ze zdrowiem zawodnika nie dzieje się nic poważnego.

88'

Matheus nagle zasłabł na boisku, wzywana jest pomoc lekarska.

86'

Ostatnia zmiana w zespole Dnipra: boisko opuszcza Kankava, zastępuje go Shakhov.

85'

Rico wyszedł daleko z własnej bramki, próbując interweniować w stylu Neuera. Nie trafił dobrze w piłkę, ale jakoś zdołał wybić ją do boku.

83'

Leo Matos ukarany żółtą kartką za faul na Vidalu.

82'

Boisko opuścił strzelec dwóch bramek Bacca, a zastąpił go Gameiro.

81'

Strzał Matheusa głową, piłka mija bramkę Sevilli.

80'

Po dośrodkowaniu z rożnego znów próbował Bacca, tym razem niecelnie.

79'

Jak to nie wpadło? Mbia zagrał idealnie na głowę Bacci, ten groźnie uderzył głową, a w bramcę Dnipra kapitalnym refleksem popisał się Boyko! Świetna interwencja Ukraińca!

77'

Zmiana w zespole Dnipra, napastnik za napastnika. Boisko opuszcza Kalinić, a w jego miejsce wchodzi Seleznyov.

75'

Żółta kartka dla Rotana za ciągnięcie rywala.

74'

Strzelec gola zarobił jeszcze żółtą kartkę.

74'

Zamieszanie przed polem karnym Dnipra wykorzystał Mbia, który dość przypadkowo dostał piłkę i posłał ją prosto do wychodzącego na pozycję Bacci. Ten idealnie przymierzył i zdobył drugą bramkę w tym meczu. Sevilla znów prowadzi!

73'

GOOOOOOOL!!! BACCA PO RAZ DRUGI W TYM MECZU!!!

70'

Bezus ukarany żółtą kartką za faul na Mbii.

70'

Vitolo wpadł w pole karne Dnipro i teatralnie upadł po starciu z Matheusem. Sędzia nie dał się nabrać i nie odgwizdał rzutu karnego.

68'

Zmiana w ekipie Dnipro Dniepropietrowsk: boisko opuszcza Fedorchuk, a w jego miejsce wchodzi Bezus.

67'

Kolejny korner i ogromna szansa Krychowiaka, pomocnik reprezentacji Polski uderzał z kilku metrów, ale zablokowali go obrońcy.

66'

Dobra interwencja Leo Matosa we własnym polu karnym. Za chwilę po dośrodkowaniu z rożnego piłkę wybijał jeden z obrońców Dnipra.

64'

Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego niecelnie uderzał Mbia.

63'

Coke zablokowany w polu karnym Dnipro przez Cheberyachkę.

62'

Po rozegraniu rzutu wolnego niecelnie uderzał Konoplyanka.

62'

Żółta kartka dla Carrico za faul na Kaliniciu.

61'

Nieudany przerzut Banegi trafia do Douglasa, ten natomiast przypadkiem zagrywa piłkę pod nogi Krychowiaka, ale zaskoczony przebiegiem sytuacji Polak oddał nędzny strzał.

22:02

59'

Pierwsza zmiana w tym meczu: Coke zastępuje Reyesa.

57'

Po wejściu Vitolo zakotłowało się trochę w polu karnym Dnipro, próbował strzelać Reyes, ale bez powodzenia.

55'

Konoplyanka długo podchodził pod pole karne Sevilli, w końcu zdecydował się na strzał z dystansu, jednak bez powodzenia. Piłka daleko od bramki Rico.

53'

Początek drugiej połowy nie zachwyca. Cisza przed burzą?

50'

Dobrze zapowiadająca się akcja Dnipro, Matheus dogrywa do Kalinicia, ten jednak przegrał pojedynek z obrońcą.

50'

Sporo zamieszania w polu karnym Dnipra, sytuację zdołał wyjaśnić Douglas.

48'

Groźna okazja dla Sevilli, wychodzący na pozycję Bacca dostał idealną piłkę, ale sędzia odgwizdał spalonego. Powtórki telewizyjne pokazały, że arbiter raczej nie miał racji.

46'

Po dośrodkowaniu z prawej strony piłkę z własnego pola karnego wybił Kolodziejczak.

46'

Zaczynamy drugą połowę!

21:46

21:42

Spory udział w przebiegu spotkania miał reprezentant Polski Grzegorz Krychowiak, który zdobył pierwszą bramkę dla Sevilli. To jego drugie trafienie w tegorocznej edycji Ligi Europy.

21:41

Co za mecz, co za emocje! Zaczęło się od ogromnej niespodzianki i prowadzenia Dnipra 1:0. Później dwie bramki zdobyła Sevilla i wydawało się, że Hiszpanie mają mecz pod kontrolą, a kolejne ich trafienia są tylko kwestią czasu. To jednak nie oni, a Ukraińcy zdobyli kolejną bramkę i ostatecznie do przerwy mamy remis 2:2.

21:35

45'

Koniec pierwszej połowy.

45'

A teraz za faul na Krychowiaku ukarany Kalinić. Chorwat przyłożył łokciem w twarz reprezentanta Polski.

45'

Żółta kartka za faul dla Krychowiaka.

45'

45'

Pierwsza połowa meczu przedłużona o dwie minuty.

44'

Kapitalne uderzenie Ukraińca z rzutu wolnego, piłka przeszła nad murem i wpadła do bramki obok bezradnego Rico! To efekt okresu przewagi Dnipra, jaki oglądaliśmy w ostatnich minutach,!

43'

GOOOOOOL!!!! DNIPRO WCIĄŻ WALCZY!!! RUSŁAN ROTAN!!!

41'

Bacca wyłożył piłkę Vidalowi, ten huknął z dystansu tuż nad bramką Dnipra. To mogła być piękna bramka!

41'

Teraz trochę odważniej zaatakowało Dnipro, dwa dośrodkowania Konoplyanki bez powodzenia. Jedynym efektem był rzut rożny dla Ukraińców.

37'

Konoplyanka! Bardzo groźny strzał zawodnika Dnipro i fantastycznia interwencja Rico!

21:21

36'

35'

Na początku mieliśmy ogromną niespodziankę w postaci prowadzenia Dnipra, teraz już wszystko wraca do normy. Faworyzowana Sevilla jest wyraźnie lepsza i bardzo szybko zdołała nie tylko odrobić straty, ale i wyjść na prowadzenie. Nic jeszcze nie jest przesądzone, ale wydaje się, że Hiszpanie są bardzo bliscy sukcesu.

32'

Świetne, idealne prostopadłe podanie Reyesa do Bacci, ten wszedł w pole karne, minął Boykę i umieścił piłkę w pustej bramce. Sevilla prowadzi 2:1!

31'

GOOOOOL!!! SEVILLA JUŻ NA PROWADZENIU!!! CARLOS BACCA!!!

31'

Kalinić dostał piłkę w szesnastce Sevilli, musiał jednak odgrywać do tyłu do Fedetskiego.

29'

Druga okazja reprezentanta Polski i tym razem mamy bramkę! Po krótkim rozegraniu rzutu rożnego Krychowiak zachował najwięcej przytomności w polu karnym rywala i pokonał Boykę! To może być jego dzień!

28'

GOOOOOL!!! GRZEGORZ KRYCHOWIAK!!! POLAK WPISUJE SIĘ NA LISTĘ STRZELCÓW!!!

27'

I znów bardzo blisko powodzenia Sevilla! Groźny strzał Reyesa w ostatniej chwili blokują obrońcy Dnipra!

25'

Ależ było blisko wyrównania! Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego świetny strzał głową oddał Krychowiak, ale w bramce Dnipra jeszcze lepiej spisał się Boyko! Fantastyczna parada 27-letniego Ukraińca!

24'

Groźne dośrodkowanie Tremoulinasa, na posterunku był jednak Douglas, który wybił piłkę na rzut rożny.

23'

Zablokowany strzał Rusłana Rotana z dystansu. Chyba niepotrzebnie strzelał z dużej odległości, trzeba było próbować podejść bliżej.

22'

Kolodziejczak faulował bramkarza Dnipra Denisa Boykę.

21'

Kolejna interwencja Cheberyachki, przerwał podanie Banegi do Bacci.

20'

Dobry przerzut Grzegorza Krychowiaka na prawą stronę do Reyesa, ten oddał niebezpieczny strzał, tuż obok bramki Dnipra.

19'

Bardzo ważna interwencja Cheberyachki, który przechwycił podanie, zmierzające w pole karne Dnipra.

17'

Żółta kartka dla Kankavy za faul na Reyesie.

16'

Dośrodkowanie z lewej strony boiska nie dochodzi do Kalinicia.

15'

Vidal za mocno zagrywał do Reyesa, ten nie zdołał dojść do piłki i w efekcie od bramki rozpocznie Boyko.

13'

I znów szansa dla Hiszpanów, tym razem zablokowany strzał Aleixa Vidala.

12'

Była dobra okazja dla Sevilli! Po podaniu Reyesa groźną sytuację miał Vitolo, ale niepotrzebnie przyjmował piłkę i w efekcie zdołali go zablokować obrońcy Dnipra. Trzeba było strzelać z pierwszej piłki!

10'

Uderzenie z dystansu Evera Banegi baardzo dalekie od powodzenia.

9'

Zabójcza kontra zespołu z Ukrainy! Długa piłka z głębi pola trafiła do Matheusa, ten dośrodkował wprost na głowę Kalinicia, który skierował ją do siatki. Sensacyjny początek meczu w Warszawie!

7'

GOOOOOOL!!! DNIPRO NA PROWADZENIU!!! NIKOLA KALINIĆ!!!

6'

Po starciu z Rotanem w polu karnym Dnipra upadł Reyes, sędzia jednak nie zdecydował się na podyktowanie jedenastki.

5'

Dobra akcja Aleixa Vidala prawą stroną boiska, nie dał sobie odebrać piłki, po czym dograł do Reyesa, ten jednak popełnił błąd przy przyjęciu.

3'

Co ciekawe, to zawodnik Dnipra po tym starciu potrzebuje pomocy medycznej, na moment opuszcza boisko.

3'

Fedorchuk faulował na połowie Sevilli Grzegorza Krychowiaka.

2'

Pierwsza okazja dla Sevilli w tym meczu. Długa piłka od Carrico po przypadkowym przedłużeniu przez obrońcę Dnipra trafiła do Bacci, ten jednak oddał zły strzał.

1'

I zaczynamy!

20:45

Za nami losowanie, piłka dla Sevilli.

20:42

Oba zespoły już na murawie, za moment początek meczu!

20:38

20:35

A teraz trwa ceremonia otwarcia finału.

20:35

20:35

Triumfator Ligi Mistrzów z 2005 roku Jerzy Dudek wniósł właśnie na Stadion Narodowy Puchar, o który będą walczyć piłkarze Dnipra i Sevilli.

20:32

20:12

20:09

Ławka rezerwowych Sevilli: Beto, Fernando Navarro, Diogo Figueiras, Kevin Gameiro, Vincente Iborra, Denis Suarez, Coke Andujar.

20:08

Ławka rezerwowych Dnipro: Jan Lastuvka, Alexandru Vlad, Yevhen Seleznyov, Roman Bezus, Bruno Gama, Valeriy Luchkevych, Yevhen Shakhov.

20:03

W Dnipro od pierwszej minuty nie zobaczymy natomiast młodego Valeriego Luchkencho, zamiast niego w wyjściowym składzie znajdzie się Brazylijczyk Matheus.

20:02

Nie obyło się jednak bez niespodzianek. W Sevilli na prawej obronie zagra dziś Aleix Vidal, a jego miejsce w pomocy zajął Jose Antonio Reyes, zazwyczaj pełniący rolę zmiennika Vitolo na lewej stronie.

20:00

Podaliśmy wam już składy, w jakich wystąpią dzisiaj obydwa zespoły. Większość pokrywa się z tym, co w przedmeczowej analizie napisał Szymon Jarczyk. Jego tekst można znaleźć pod poniższym linkiem.

19:51

A to trafienie Yevhena Seleznyova dało Ukraińcom zwycięstwo 1:0 w decydującym meczu z Napoli.

19:48

Do obejrzenia bramki z ostatniego meczu Sevilli przed dzisiejszym finałem - wygranego 2:0 spotkania z Fiorentiną.

19:43

Kolejnymi łupami podopiecznych Myrona Markewicza były Club Brugge (0:0 i 1:0) oraz włoskie Napoli (1:1 i 1:0). Ten ostatni dwumecz dał im przepustkę do Warszawy.

19:41

Dalej wcale nie było łatwiej. Piłkarze z Dniepropietrowska wyeliminowali Olimpiakos Piureus (2:0, 2:2), po czym długo męczyli się z Ajaxem Amsterdam. Po zwycięstwie 1:0 w pierwszym meczu na własnym boisku, na wyjeździe w regulaminowym czasie przegrywali 0:1. W dogrywce oba zespoły zdobyły po bramce i ostatecznie dzięki trafieniu na wyjeździe awansowali Ukraińcy.

19:39

Dłuższa i zdecydowanie bardziej wyboista była droga Dnipro. Zaczęła się od IV rundy eliminacji i wygranego dwumeczu z Hajdukiem Split (2:0, 0:0). Ukraińcy trafili po nim do grupy F, w której do samego końca walczyli o drugie miejsce z Karabachem Agdam. Zadecydowała dopiero ostatnia kolejka - Ukraińcy pokonali 1:0 Saint-Étienne, a Azerowie zremisowali 0:0 z liderującym Interem Mediolan. Dzięki temu Dnipro miało punkt przewagi nad rywalem i wywalczyło awans.

19:32

Jedynej porażki w tegorocznych rozgrywkach podopieczni Unaia Emery'ego doznali jeszcze w fazie grupowej, a dokładniej w czwartej kolejce, gdy ulegli Feyenoordowi w Rotterdamie 0:2.

19:31

Sevilla rozpoczęła rozgrywki od zajęcia drugiego miejsca w grupie G - za Feyenoordem Rotterdam, przed chorwacką Rijeką oraz belgijskim Standardem Liege. Później Hiszpanie wyeliminowali kolejno Borussię Moenchengladbach (zwycięstwa 1:0 i 3:2), Villareal (3:1 i 2:1), Zienit Sankt Petersburg (2:1 i 2:2) oraz włoską Fiorentinę (3:0 i 2:0).

19:28

Dobra, odsuńmy na chwilę na bok polskie akcenty, których siłą rzeczy będzie dzisiaj sporo. Czas, by prześledzić drogę, jaką oba kluby musiały przejść, by zmierzyć się dziś na Stadionie Narodowym.

19:23

Jestem Polakiem i dla mnie to starcie ma szczególny wymiar. Będę mógł zagrać w Warszawie, przed moimi rodakami i zrobię wszystko, żeby zwyciężyć

- mówił przed meczem Grzegorz Krychowiak. Dłuższą wypowiedź reprezentanta Polski można znaleźć TUTAJ.

19:09

Wspomniany Lewandowski to ostatni Polak, który wygrał ze swoim zespołem europejskie rozgrywki. Ostatnimi, którzy wystąpili w finale, byli Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski oraz Łukasz Piszczek. Jak pewnie doskonale pamiętacie, ich Borussia Dortmund przed dwoma laty nie zdołała poradzić sobie w finale Ligi Mistrzów z Bayernem Monachium, przegrywając 1:2.

19:02

Polskim kibicom smaku dodaje występ Grzegorza Krychowiaka. Defensywny pomocnik reprezentacji Polski być może pójdzie dzisiaj w ślady grającego na tej samej pozycji Mariusza Lewandowskiego, który przed sześcioma laty triumfował w rozgrywkach Pucharu UEFA z ukraińskim Szachtarem Donieck.

18:58

Czeka nas dzisiaj starcie Dawida z Goliatem, pojedynek kopciuszka z europejskim potentatem. Zdecydowanym faworytem spotkania jest zespół Sevilli, ubiegłoroczny triumfator tych rozgrywek i piąta drużyna zakończonego właśnie sezonu Primera Division. Po drugiej stronie barykady największa niespodzianka tegorocznych rozgrywek. Dnipro, czyli drużyna z ogarniętego działaniami wojennymi Dniepropietrowska, która z konieczności musi rozgrywać swoje mecze w Kijowie, pokazująca w trudnych warunkach niesamowity charakter. Czy dziś sprawi kolejną niespodziankę?

18:45

Dokładnie dwie godziny zostały do rozpoczęcia finału na Stadionie Narodowym w Warszawie. Przed nami wielkie piłkarskie widowisko, którego stawką jest zwycięstwo w Lidze Europy oraz miejsce w przyszłorocznej edycji Ligi Mistrzów. Z tej strony Wojciech Maćczak, będę miał dzisiaj przyjemność relacjonować wam to wydarzenie.

18:20

Tak wygląda szatnia Sevilli na Stadionie Narodowym.

15:19

15:00

13:20

Krychowiak prosi polskich kibiców o wsparcie

"Potrzebujemy was od pierwszej do ostatniej minuty"

Grzegorz Krychowiak apeluje do polskich kibiców o wsparcie. Już 27 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie jego Sevilla powalczy o zwycięstwo w Lidze Europy. Rywalem hiszpańskiej drużyny będzie Dnipro Dniepropietrowsk.