menu

2. liga wschodnia pod lupą. Runda jesienna okiem statystyka

29 listopada 2013, 08:57 | Piotr Klimiuk

Przedstawiamy podsumowanie rundy jesiennej 2. ligi wschodniej. Kto strzela najwięcej bramek? Która drużyna gra najostrzej, a która ma najmłodszy skład? Zapraszamy do lektury.

Pogoń Siedlce jest liderem grupy wschodniej 2. ligi
fot. Jakub Hereta/Polskapresse
Tabela beniaminków 2. ligi wschodniej w rundzie jesiennej
fot. Piotr Klimiuk
Lider 2. ligi wschodniej według kolejnych kolejek
fot. Piotr Klimiuk
Rezultaty spotkań 2. ligi wschodniej w rundzie jesiennej
fot. Piotr Klimiuk
Najlepszy strzelec 2. ligi wschodniej - Adrian Paluchowski
fot. zniczpruszkow.com.pl
1 / 5

FREKWENCJA

Zacznijmy od tego, ilu kibiców pojawiło się na stadionach w rundzie jesiennej. Łącznie mecze 2. ligi wschodniej obejrzało około 143000 widzów, co daje średnią blisko 900 osób na mecz.

Najmniej kibiców zgromadziło spotkanie Concordii Elbląg z Garbarnią Kraków. Na trybunach zasiadło zaledwie 65 osób, Chwalić się mogą za to w Mielcu gdyż w meczu z Wigrami Suwałki padł tegoroczny rekord frekwencji 2. ligi wschodniej. Spotkanie to obejrzało 6500 osób.

Najwięcej kibiców gościło właśnie na stadionie Stali Mielec, łącznie 34700 osób, co daje znakomitą średnią 5000 na mecz. Najmniej widzów oglądało spotkania Concordii Elbląg: 1148 osób.

WYNIKI

Najczęściej powtarzającym się wynikiem jest rezultat 1:1. Zakończyły się nim 24 spotkania. Równie często mecze kończyły się wynikiem 1:0 (21 razy). Najrzadsze rezultaty to wyniki gdzie padło wiele bramek, m.in. 0:2, 0:4, 0:5, 2:4, 4:2, 5:3 (każdy z tych wyników wystąpił tylko raz).

Na 162 rozegrane do tej pory spotkania w 76 zwyciężyli gospodarze (46,9%), a w 42 górą byli goście (25,9%). 44 mecze zakończyły się remisem (27,1%).

Najwyższe zwycięstwo w meczu u siebie odnotowały Motor Lublin, Pelikan Łowicz, Legionovia Legionowo i Stal Stalowa Wola. Ekipy te pokonały swoich rywali 4:0.

Natomiast najlepiej na wyjeździe spisał się Pelikan Łowicz, który strzelił w Krakowie 5 goli nie pozwalając Garbarni zdobyć ani jednego.

Najwięcej bramek kibice obejrzeli w Radomiu, gdzie miejscowy Radomiak po pełnym emocji spotkaniu pokonał Pogoń Siedlce 5:3.

Najczęściej mecz wygrywano przewagą jednej bramki (65 razy). Dwadzieścia siedem razy przewagą 2 goli, dwudziestokrotnie 3 goli i pięć razy przewagą 4 goli. W jednym spotkaniu odnotowano zwycięstwo z przewagą ponad 4 bramek.

Limanovia Limanowa została ukarana walkowerem 0:3 za mecz ze Stalą Stalowa Wola, gdyż w jej drużynie wystąpili nieuprawnieni zawodnicy.

BRAMKI

Łącznie strzelono 406 bramek, z czego 239 zdobyli gospodarze a 167 goście. Średnia na mecz to 2,51 gola.
Więcej bramek padło w drugiej połowie meczów (227), a pierwszej zaś 179.

Podyktowano 41 rzutów karnych, z czego wykorzystano 29. Najwięcej podyktowano dla Olimpii Zambrów, zaś najwięcej przeciwko Wiśle Puławy i Stali Rzeszów.

Strzelono 8 samobójów, a ich autorami zostali: Jacek Czerniewski i Oleg Ichim (Olimpia Elbląg), Kamil Kościelny (Stal Mielec), Karol Kostrubała (Garbarnia Kraków), Taras Romanczuk (Legionovia Legionowo), Kamil Lauryn (Wigry Suwałki), Przemysław Kwiatkowski (Wisła Puławy) oraz Krystian Wójcik (Pogoń Siedlce).


Najlepszym strzelcem jest Adrian Paluchowski (Znicz Pruszków). Na koncie ma 12 bramek. Jest on także autorem najszybszego gola (trafił do bramki Olimpii Zambrów w 2. minucie spotkania) i jedynym zawodnikiem który strzelił hat-tricka. Dokonał tego w meczu Znicza z Pelikanem Łowicz.

Najpóźniej strzelonym golem (90'+6') jest bramka Piotra Nowosielskiego z Wisły Puławy w meczu z Legionovią Legionowo.

Najwięcej bramek zdobyła Pogoń Siedlce (37), zaś najmniej Concordia: 12.. Najwięcej stracił Motor Lublin (37), a najmniej Stal Rzeszów i Stal Stalowa Wola (17).

Najwięcej meczów z czystym kontem ma na koncie Stal Rzeszów. Osiem razy nie stracili bramki w meczu.

Gole badały najczęściej w ostatnich piętnastu minutach (22,73%). Zaś najrzadziej między 61 a 75 minutą (11,39%).

ZAWODNICY

14 zawodników rozegrało do tej pory pełne 90 minut w każdym ze spotkań. Najkrócej na boisku przebywał Damian Szewczyk z Radomiaka Radom. Dwa razy wchodził na boisko w 90. minucie spotkania.

Najstarszymi grającymi piłkarzami 2. ligi wschodniej są 38-letni Bogusław Wyparło (Stal Mielec) i Bartosz Tarachulski (Pogoń Siedlce), najmłodszymi zaś 16-latkowie: Jakub Zięba i Grzegorz Płatek (Stal Mielec) oraz Krzysztof Niburski, Bartłomiej Lubiejewski, Radosław Bukacki, Michał Marcinkowski, Mariusz Pelc i Tomasz Nowotka (wszyscy Concordia Elbląg). Stal Mielec ma więc w swojej kadrze najmłodszego i najstarszego zawodnika ligi.

Najmniej piłkarzy wystąpiło w drużynie Olimpii Zambrów i Pelikana Łowicz (po 19 zawodników), zaś najwięcej w Motorze Lublin: 26

Łącznie w 2. lidze wschodniej wystąpiło 399 zawodników w tym 28 obcokrajowców, najwięcej Ukraińców (8).

Najczęstszymi zmiennikamiDamian Kosiorek z Pelikana Łowicz. Zawodnik ten wchodził z ławki 15 razy.

KARTKI

Do tej pory pokazano 832 kartki: 779 żółtych i 43 czerwonych. Najwięcej kartek zebrały Wigry Suwałki (55), zaś najmniej Pelikan Łowicz (37).

Z pośród piłkarzy najwięcej kartek uzbierał Rafał Pietrewicz (11) z Olimpii Elbląg.

RÓŻNE

Najlepszym z beniaminków jest Stal Mielec, która zgromadziła 31 punktów na koncie.
Wszystkie drużyny z Podkarpacia znajdują się obecnie w najlepszej ósemce ligi co w podobnej sytuacji na koniec sezonu zapewni utrzymanie w 2. lidze.

Najlepiej w meczach u siebie radzi sobie Stal Stalowa Wola i Siarka Tarnobrzeg: 23 punktów w 10 meczach, natomiast na wyjazdach króluje Stal Mielec: 16 punktów w 11 meczach. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że nie wszystkie drużyny mają rozegraną taką samą liczbę spotkań w domu i na wyjeździe. Na koniec sezonu ten element będzie bardziej klarowny.

Obecnie najdłużej niepokonaną drużyną jest Limanovia Limanowa: 8 meczów bez porażki. Jest to także w ogóle najlepszy rezultat. Również podobny wynik osiągnął Znicz Pruszków w trakcie trwania rundy.
Aktualnie najwięcej remisów z rzędu ma drużyna ze Stalowej Woli (2), w ogóle najwięcej z rzędu miała Legionovia Legionowo (5).
Najwięcej porażek z rzędu ma obecnie Concordia Elbląg: (7). Jest to także najgorszy rezultat ogółem.
Również zespół z Elbląga od 9 spotkań nie wygrał żadnego meczu i podobnie jak w przypadku ilości porażek jest to najgorsza seria spośród wszystkich drużyn.

Jak na razie 5 zespołów było liderem tabeli. Najdłużej, bo przez 4 kolejki na czele tabeli były Stal Rzeszów i Pogoń Siedlce.

W ciągu trwania przerwy zimowej w naszym serwisie ukażą się szczegółowe podsumowania rundy jesiennej w wykonaniu każdego klubu z osobna. Zachęcam do śledzenia i udostępniania.

* do statystyk autor zalicza bramki i kartki z meczów, których wyniki zostały zweryfikowane jako walkower dla którejś ze stron.

Więcej na Twitterze autora.


Polecamy