menu

Najbardziej widowiskowe derby w Polsce... [ZDJĘCIA]

16 lipca 2012, 15:16 | Rafał Pawłowski

W każdym kraju są takie mecze, które elektryzują kibiców jeszcze na długo przed ich rozpoczęciem. Do najciekawszych spotkań całego sezonu zaliczane są derby danego miasta, regionu. Mecze derbowe w Polsce są uważane za jedne z najciekawszych w Europie pod względem kibicowskim.

Cracovia Kraków - Wisła Kraków
fot. Grzegorz Sroka
Oprawa kibiców Wisły na derbach
fot. Dawid Banaś
Kibice Cracovii na derbach
fot. Dawid Banaś
Ruch Chorzów - Górnik Zabrze
fot. Marcin Szczepański
Ruch Chorzów - Górnik Zabrze
fot. Marcin Szczepański
Widzew - ŁKS
fot. Grzegorz Wypych
Legia Warszawa - Polonia Warszawa
fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
ŁKS Łódź - Widzew Łódź
fot. Paweł Łacheta
Widzew Łódź - ŁKS Łódź
fot. Grzegorz Wypych
Wisła Kraków - Cracovia Kraków
fot. Dawid Banaś
1 / 10

Obok serbskich i chorwackich kibiców, fani z Polski są uważani za jednych z najbardziej fanatycznych. Polska scena ultras od kilku lat znajduje się w europejskiej czołówce. Głośny doping, oprawy, odpalane race, które są niedozwolone w naszym kraju dodają smaczku meczom derbowym w Polsce.

Derby Krakowa

Mecze między Wisła Kraków a Cracovią Kraków od lat określane są mianem "świętej wojny". Nazwa ta jest autorstwem obrońcy Cracovii Ludwika Gintela, który przed jednym z meczów z Wisłą miał powiedzieć do kolegów w szatni "No to chodźmy panowie na tę świętą wojnę". Od razu widać że obie drużyny od lat nie pałają do siebie sympatią. Często podczas derbów Krakowa dochodzi do zamieszek, które przenoszą się na ulice miasta.

Według brytyjskich dziennikarzy Daily Mail mecze Wisły z Cracovią są na 13 miejscu w rankingu 50 najciekawszych spotkań derbowych świata. Spotkania tych dwóch znienawidzonych nawzajem drużyn wyprzedziły między innymi derby Madrytu, Liverpoolu czy też regionu Zagłębia Ruhry (Borussia Dortmund - Schalke 04 Gelsenkirchen).

Derby Łodzi

Zaraz po derbach Krakowa, mecze między Widzewem Łódź a ŁKS-em są określane najciekawszymi w Polsce. Regularne spotkania derbowe, pomiędzy tymi drużynami, rozpoczęły się w 1975 wraz z ponownym awansem Widzewa do I ligi. Mecze tych dwóch klubów zawsze przyciągały rzeszę kibiców na trybuny, ale ostatnio coraz rzadziej dochodzi do tego, że spotkania te są rozgrywane przy obecności obu kibicowskich ekip z powodu obaw przed możliwymi zamieszkami na stadionie.

WDŚ

Wielkie Derby Śląska (WDŚ), tym mianem określane są mecze między Górnikiem Zabrze a Ruchem Chorzów. Spotkania między jednymi z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce również mają swoją specyfikę. Kilka razy te wielkie derby były rozgrywane na Stadionie Śląskim w Chorzowie. 40 tys. widzów, fantastyczny doping, choreografie oraz racowiska spowodowały, że spotkania między tymi drużynami cały czas są jednymi z najciekawszych w całym sezonie ekstraklasy, choć nie są już rozgrywane na stadionie Śląskim.

Derby Stolicy

Spotkania między Legią a Polonią Warszawa również są w ścisłej czołówce meczów derbowych w Polsce. Fani drużyny z ul. Łazienkowskiej na każdym z derbowych spotkań rozgrywanych u siebie prezentują fantastyczną oprawę oraz doping. Kibice Polonii nie są gorsi, również ich choreografie stoją na wysokim poziomie, chociaż wielu kibiców w Polsce uważa, że derby stolicy rozgrywane na stadionie przy ul. Konwiktorskiej są o wiele nudniejsze od tych rozgrywanych na stadionie Legii, ponieważ rzadko kiedy kibice spod znaku czarnej (L) są wpuszczani na sektor gości.

W naszym kraju jest jeszcze wiele ciekawych meczy derbowych między innymi spotkania między Lechią Gdańska a Arką Gdynia określane mianem "Derbów Trójmiasta".

Równie ekscytujące pod względem kibicowskim są mecze derbowe w niższych klasach rozgrywkowych jak np. derby Rzeszowa, Radomia.

Polska piłka nożna jest u Ciebie na 1. miejscu? Koniecznie polub nas na Facebooku!


Polecamy