Lukas Cmelik wystąpił w młodzieżowej reprezentacji Słowacji

20 kwietnia 2017, 15:06 | Kaja Krasnodębska

Podczas gdy większość podopiecznych Dariusza Wdowczyka ciężko trenuje przed sobotnim spotkaniem z Jagiellonią, Lukas Cmelik od ponad tygodnia przebywa na zgrupowaniu reprezentacji Słowacji. W środę rozegrał 73 minuty w towarzyskim spotkaniu z Węgrami. Jego zespół zwyciężył 4-0.

W Wielki Poniedziałek gliwicki Piast zmierzył się Bruk-Bet Termalicą Nieciecza. Dariusz Wdowczyk nie mógł w nim skorzystać z kilku swoich podopiecznych – za osiem żółtych kartek zdobytych w aktualnym sezonie pauzował Aleksandar Sedlar, z powodu urazów brakło Mateusza Maka oraz Edvinasa Girdvainisa, natomiast młody Lukas Cmelik już od kilku dni przebywał na Słowacji. Tam trenował pod okiem doskonale znanego w Polsce Pavla Hapala. Były szkoleniowiec Zagłębia Lubin aktualnie prowadzi reprezentację Słowacji zawodników urodzonych w roku 1996 i młodszych.

Selekcjoner chcąc sprawdzić swoich podopiecznych przed meczami o stawkę, zapewnił im moc atrakcji podczas świąt wielkanocnych. Zaprosił ich na ponadtygodniowe zgrupowanie, które zakończone zostało sparingowym starciem z rówieśnikami z Węgier. Wśród powołanych znalazł się piłkarz Piasta Gliwice – Lukas Cmelik. Dla pomocnika nie było to bynajmniej debiut. Mimo, że w Polsce ma problem ze złapaniem się do meczowej osiemnastki, regularnie otrzymuje powołania do narodowej drużyny. To może tylko pozytywnie wpłynąć na jego sytuację w klubie.

Mimo, że odkąd stery w Piaście objął Dariusz Wdowczyk, Cmelik na boisku pojawił się tylko raz – w przegranym meczu z krakowską Wisłą, Pavel Hapal nie wątpi w jego umiejętności. W starciu z Węgrami postawił na niego od pierwszej minuty. Ostatecznie zawodnik gliwickiego klubu rozegrał 73 minuty. W drugiej połowie zmienił go Patrik Pinte.

To gospodarze mogli być z siebie zadowoleni po końcowym gwizdku. W trudnym spotkaniu praktycznie zdeklasowali rywali. Po dwóch bramkach w pierwsze i dwóch w drugiej połowie ostatecznie zwyciężyli z Węgrami aż 4-0. To dobry prognostyk przed kolejnymi spotkaniami. Czy i w nich Lukas Cmelik otrzyma swoją szansę? Na razie musi powrócić do Piasta i tutaj bić się o meczową osiemnastkę. To z pewnością pomogłoby mu utrzymać miejsce także w reprezentacji.

Słowacja U-20 – Węgry U-20 4-0 (2-0)
1-0 Róbert Polievka (22 min.)
2-0 Šimon Štefanec (45 min.)
3-0 Erik Jirka (72 min.)
4-0 Filip Balaj (75 min.)

Słowacja: Jakubech (60. Greif) – Šulek (87. Šušolík), Varga, Sipľak, Hancko – Grič, Káčer (73. Mráz), Štefanec (46. Fábry) -– Čmelík (73. Pinte), Tupta (46. Balaj), Polievka (60. Jirka)

Węgry: Gyollai (46. Horváth) – Szivacski (46. Talabér), Kecskés (46. Szélpál), Jancsó (46. Zachán), Zabari (46. Barna) – Kleisz (46. Gazdag), Vida (46. Katona) – Rácz (46. Deli) – Sejben (46. Csernik), Makrai (46. Bartos), Tó