menu

Euro 2020 tylko w jednym kraju? Koronawirus może zmusić UEFA do zmiany formuły rozgrywania turnieju finałowego mistrzostw Europy

16 października 2020, 15:04 | Jakub Niechciał

Pandemia koronawirus może zmusić UEFA do zmiany formuły turnieju i rozegrania go - ze względów bezpieczeństwa - tylko w jednym kraju, albo do zmniejszenia liczby krajów, w której odbędą się mistrzostwa Europy. Prezydent UEFA Aleksander Ceferin zapewnia, że turniej na pewno odbędzie się w 2021 roku.

Awans na Euro 2020 Polska zapewniła sobie w październiku 2019 roku, zwycięstwem 2:0 nad Macedonią Północną
Awans na Euro 2020 Polska zapewniła sobie w październiku 2019 roku, zwycięstwem 2:0 nad Macedonią Północną
fot. fot. szymon starnawski / polska press

Ze względu na pandemię koronawirusa Euro 2020 zostało przełożone z 2020 na przyszły rok (w dniach 11 czerwca - 11 lipca), ale to nie koniec zmian, do jakich może dojść. Wszystko z drugą falą Covid-19, która zmusza kolejne kraje (w tym Polskę) do ponownego wprowadzenie obostrzeń sanitarnych.

Gospodarzami turnieju finałowego mistrzostw Europy ma być 12 miast z 11 państw: Rzym, Londyn, Amsterdam, Baku, Bilbao, Bukareszt, Budapeszt, Kopenhaga, Dublin, Glasgow, Monachium i Sankt Petersburg. napisał:

To jednak może niebawem ulec zmianie. W wywiadzie dla hiszpańskiego kanału Movistar prezydent UEFA Aleksander Ceferin zapewnił, że na razie wciąż obowiązuje wariant Euro 2020 na 12 stadionach, ale być może trzeba będzie zmniejszyć liczbę miast gospodarzy. Albo nawet rozegrać cały turniej w jednym kraju, tak jak rozegrano w tym roku finałowe turnieje Ligi Mistrzów (w Portugalii - w Lizbonie) i Ligi Europy (w Niemczech - w Duisburgu, Duesseldorfie, Gelsenkirchen i Kolonii).

- Można by je rozegrać w 11, 8, 5 lub tylko w jednym kraju - przyznał Ceferin, a zdaniem brytyjskiego dziennika napisał:

Na razie nie wiadomo w jakim kraju mogłyby odbyć się, ewentualnie, całe mistrzostwa Europy. - Faktem jest, że niepokoi nas sytuacja, która ma aktualnie miejsce w związku z koronawirusem. Jesteśmy jednak absolutnie pewni co do tego, że Euro odbędzie się w 2021 roku - uspokaja Ceferin.

Pandemia koronawirusa ponownie storpeduje Euro? "Nikt z nas nie ma w głowie czarnego scenariusza, ale to, co się ostatnio dzieje, nie jest budujące"


Polecamy