Od dawien dawna w polskiej piłce nożnej istnieje spór o to, który region jest najlepszy, który ma najlepsze drużyny. Były takie okresy, że „rządził” Górny Śląsk, były także i takie, że prym wiódł Dolny Śląśk. Swego czasu palmę pierwszeństwa dzierżyło Mazowsze, a w innym momencie Ziemia Łódzka. Wielu fanów spiera się także, które województwo z kolei jest najgorsze. Często powtarza się, że Opolszczyzna lub Ziemia Lubuska. My to postanowiliśmy sprawdzić w sposób dość wymierny, a mianowicie za pomocą punktacji w zależności od tego w jakiej lidze region ma swoich przedstawicieli.
<iframe src="//get.x-link.pl/baac1914-192a-11cb-4131-3017b4027bc4,8661e977-4b7e-1b1c-7448-1725665d8350,embed.html" width="854" height="480" frameborder="0" webkitallowfullscreen="" mozallowfullscreen="" allowfullscreen="" allow="autoplay; fullscreen" scrolling="no"></iframe>
<center><div class="fb-like-box" data-href="https://www.facebook.com/opolskisport/" data-width="720" data-height="220" data-colorscheme="light" data-show-faces="true" data-header="true" data-stream="false" data-show-border="true"></div></center>
fot. Przemysław Świderski
Przyjęliśmy system oceniania niczym w szkole czyli od 1 do 6. Drużyna w ekstraklasie oznacza 6 punktów, w 3 lidze =1 . Z kolei za zespół w 1 i 2 lidze region zyskuje odpowiednio 4 i 3 „oczka”. Skąd te pewnego rodzaju dysproporcje? Ano z tego, że jednak wypada bardziej uhonorować ekipy grające w elicie. Z kolei 3 liga to minimum przyzwoitości na województwo.
Warto pamiętać, że przy takiej samej liczbie punktów o wyższej lokacie decyduje najpierw większa liczba drużyn, a potem ich liczba w wyższej lidze.
fot. Szymon Starnawski
Piłkarska pustynia. Ani jednego przedstawiciela na poziomie ogólnopolskim, zaledwie dwa kluby w 3 lidze, dlatego ostatnie miejsce dziwić nie może.
Ekstraklasa: -
1 liga: -
2 liga: -
3 liga: (2 zespoły na tym poziomie) Stilon Gorzów Wielkopolski, Warta Gorzów Wielkopolski
fot. Mariusz Kapała
Tu już jest trochę lepiej. Tym bardziej, że jeszcze w poprzednim sezonie Olimpia Grudziądz rywalizowała na zapleczu ekstraklasy. Teraz spadła do 2 ligi, a do niej awansowała z kolei Elana Toruń. Wynik ogólny jednak i tak raczej poniżej przyzwoitości.
Ekstraklasa: -
1 liga: -
2 liga: (2) Elana Toruń, Olimpia Grudziądz
3 liga: (2) Chemik Bydgoszcz, Wda Świecie
fot. Piotr Krzyżanowski
W województwie opolskim sprawy mają się dość podobnie, a honor mocno ratuje Odra Opole. Poza nią i po spadku MKS-u Kluczbork jednak nasz region nie ma czym za bardzo się pochwalić. Do tego w niższych ligach sprawdę utrudnia fakt, iż Opolszczyzna znajduje się między dwoma województwami, które są potęgami… ale o tym za chwilę.
Ekstraklasa: -
1 liga: Odra Opole
2 liga: -
3 liga: (4) Agroplon Głuszyna, MKS Kluczbork, Ruch Zdzieszowice, Stal Brzeg
fot. Oliwer Kubus
Sytuacja podobna do tej przed chwilą wspomnianej, z tą różnicą, iż jest jeden team w ekstraklasie, za to 1 i 2 lidze nie ma żadnego. Tu „piłkarską twarz Ziemi Świętokrzyskiej” ratuje rzecz jasna Korona Kielce. Po niej długo, długo nic.
Ekstraklasa: Korona Kielce
1 liga: -
2 liga: -
3 liga: (4) Czarni Połaniec, KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski, Spartakus Daleszyce, Wisła Sandomierz
fot. Arkadiusz Gola
Tu nie można się pochwalić choćby jednym zespołem na dwóch najwyższych poziomach. Za to sytuację ratują ewidentnie zespoły z 3 ligi, których jest siedem. Tak dużo drużyn na tym poziomie mają jeszcze tylko trzy województwa!
Ekstraklasa: -
1 liga: -
2 liga: Górnik Łęczna
3 liga: (7) Avia Świdnik, Chełmianka Chełm, Motor Lublin, Orlęta Radzyń Podlaski, Podlasie Biała Podlaska, Stal Kraśnik, Wisła Puławy
fot. Lucyna Nenow
Tu zespołów mniej na omawianych szczeblach, ale za to po jednym na drugim i trzecim. Prym wiodą rzecz jasna Stomil Olsztyn i Olimpia Elbląg, która do niedawna była nawet pierwszą siłą tej części kraju.
Ekstraklasa: -
1 liga: Stomil Olsztyn
2 liga: Olimpia Elbląg
3 liga: (4) Huragan Morąg, MKS Ełk, Sokół Ostróda, Znicz Biała Piska
fot. Lucyna Nenow
Tutaj z kolei od lat o grę na dobrym poziomie „dba” duet Jagiellonia Białystok i Wigry Suwałki. Ten pierwszy klub to od długiego czasu krajowa czołówki, ten drugi nieśmiało puka do bram ekstraklasy.
Ekstraklasa: Jagiellonia Białystok
1 liga: Wigry Suwałki
2 liga: -
3 liga: (3) ŁKS 1926 Łomża, Olimpia Zambrów, Ruch Wysokie Mazowieckie
fot. Wojciech Wojtkielewicz
Chyba największe zaskoczenie in minus tego zestawienia. Region, który kiedyś był potęgą, bo miał choćby trzech przedstawicieli w elicie z których każdy walczył o mistrzostwo Polski (ŁKS Łódź i Widzew Łódź, a nawet GKS Bełchatów), teraz jest tak nisko...
Ekstraklasa: -
1 liga: (1) ŁKS Łódź
2 liga: (2) GKS Bełchatów, Widzew Łódź
3 liga: (4) Lechia Tomaszów Mazowiecki, Pelikan Łowicz, Sokół Aleksandrów Łódzki, Unia Skierniewice
fot. Paweł Lacheta
Tutaj wyróżnia się rzecz jasna Pogoń Szczecin, ale poza nią długo, długo nic (tym bardziej, że swój wkład mają także rezerwy klubu). Choć swego czasu Błękitni Stargard potrafili zaskoczyć w Pucharze Polski, tego jednak tutaj nie wliczamy. To wciąż jednak solidny team.
Ekstraklasa: Pogoń Szczecin
1 liga: -
2 liga: Błękitni Stargard
3 liga: (5) Bałtyk Koszalin, Gwardia Koszalin, Kotwica Kołobrzeg, Pogoń II Szczecin, Świt Skolwin (Szczecin)
fot. Anna Kaczmarz
To z kolei jedno z większych zaskoczeń in plus. Co prawda nie ma nikogo w elicie, ale stara się o to mocno Stal Mielec, a i na trzecim poziomie jest całkiem solidna koalicja ekip z tradycjami.
Ekstraklasa: -
1 liga: Stal Mielec
2 liga: (3) Resovia Rzeszów, Siarka Tarnobrzeg, Stal Stalowa Wola
3 liga: (3) Sokół Sieniawa, Stal Rzeszów, Wólczanka Wólka Pełkińska
fot. Andrzej Banaś
Tu „dobrą minę” do średniej gry całej Wielkopolski robi Lech Poznań (a nawet dwa jego zespoły). Teraz pomoże nieco inny klub ze stolicy regionu czyli Warta, ale poza tym to byłoby krucho gdyby nie sporo ekip na czwartym poziomie.
Ekstraklasa: Lech Poznań
1 liga: Warta Poznań
2 liga: -
3 liga: (7) Górnik Konin, Jarota Jarocin, KKS 1925 Kalisz, Lech II Poznań, Mieszko Gniezno, Polonia Środa Wielkopolska, Sokół Kleczew
fot. Paweł Matysiak
Chyba najbardziej wypośrodkowane obok śląskiego (o czym za chwilę) województwo. Po dwie solidne ekipy na dwóch najwyższych poziomach w zupełności wystarczają by w naszej zabawie być w TOP 5, mocno wyprzedzając grupę pościgową, a tracąc niewiele do podium.
Ekstraklasa: Arka Gdynia i Lechia Gdańsk
1 liga: (2) Bytovia Bytów, Chojniczanka Chojnice,
2 liga: Gryf Wejherowo
3 liga: (4) Bałtyk Gdynia, KP Starogard Gdański, Radunia Stężyca, Wierzyca Pelplin
fot. Piotr Hukało
Fakt posiadania mistrza Polski i świetnie spisującej się w minionym sezonie Wisły Płock nie pozwala Mazowszu wejść nawet na podium. W znacznej mierze bierze się to z faktu, iż mnóstwo zespołów z tego regionu grających czy to w 1 czy 2 lidze obniżyło ostatnio loty, a spadki na dość krótkiej przestrzeni czasu zanotowały choćby Pogoń Siedlce, Znicz Pruszków czy Legionovia Legionowo, a w 3 lidze utknęła Polonia Warszawa.
Ekstraklasa: (2) Legia Warszawa, Wisła Płock
1 liga: -
2 liga: (3) Pogoń Siedlce, Radomiak Radom, Znicz Pruszków
3 liga: (7) Broń Radom, Legia II Warszawa, Legionovia Legionowo, Polonia Warszawa, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Ursus Warszawa, Victoria Sulejówek
fot. Bartek Syta
Silna koalicja ekip w ekstraklasie pozwala Dolnemu Śląskowi minimalnie wyprzedzić województwo mazowieckie. Bo na drugim i trzecim poziomie posucha. Szeroką ławą za to idą zespoły z 3 ligi, co też pozwoliło dołożyć do tej zabawy swoje trzy „grosze”, a właściwie to... siedem.
Ekstraklasa: (3) Miedź Legnica, Śląsk Wrocław, Zagłębie Lubin
1 liga: Chrobry Głogów
2 liga: -
3 liga: (7) Foto-Higiena Gać, Górnik Polkowice, Lechia Dzierżoniów, Miedź II Legnica, Piast Żmigród, Ślęza Wrocław, Zagłębie II Lubin.
fot. Tomasz Hołod
To województwo sporo straciło po minionym sezonie gdy z ekstraklasy spadły naraz Bruk-Bet Termalica Nieciecza i Sandecja Nowy Sącz. Sytuację poprawił nieco awans na jej zaplecze Garbarni. Silny duet z Krakowa Cracovia i Wisła wciąż jednak pokazuje, że można na niego liczyć w tego typu zestawieniach.
Ekstraklasa: (2) Cracovia Kraków, Wisła Kraków
1 liga: (4) Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Garbarnia Kraków, Puszcza Niepołomice, Sandecja Nowy Sącz
2 liga: -
3 liga: (4) Hutnik Kraków, Podhale Nowy Targ, Soła Oświęcim, Wiślanie Jaśkowice
fot. Andrzej Banaś
Pierwsza pozycja dziwić nie może. Kluby z tego regionu, z małymi wyjątkami, od dawna nadają ton grze na poszczególnych szczeblach czy to na poziomie ogólnopolskim czy makroregionalnym.
17 zespołów w czterech ligach mówi samo za siebie. Tym bardziej, że do każdej ligi po poprzednim sezonie awansowała przynajmniej jedna nowa ekipa!
Ekstraklasa: (3) Górnik Zabrze, Piast Gliwice, Zagłębie Sosnowiec
1 liga: (5) GKS 1962 Jastrzębie, GKS Katowice, GKS Tychy, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Raków Częstochowa
2 liga: (4) ROW 1964 Rybnik, Rozwój Katowice, Ruch Chorzów, Skra Częstochowa
3 liga: (5) Gwarek Tarnowskie Góry, Górnik II Zabrze, Pniówek Pawłowice Śląskie, Rekord Bielsko-Biała, Ruch Radzionków
fot. Marzena Bugała