Benfica Lizbonabenfica
1 : 2
Chelsea LondynChelsea Londyn
22:52

A teraz dla kontrastu na stadionie chwila wielkiej radości- piłkarze Chelsea odbierają puchar za zwycięstwo Ligi Europy 2012/2013! Tym akcentem można zakończyć dzisiejszą relację. Powtórzmy jeszcze raz: Chelsea Londyn triumfatorem Ligi Europy w sezonie 2012/2013. Za wspólnie spędzony piłkarski wieczór dziękują Marcin Rogowski i Michał Kopciński.

22:49

Piłkarze i sztab szkoleniowy Benfici stają na podium- ciągle widać na ich twarzach wielki smutek i złość.

22:45

Radość Chelsea po zwycięstwie w finale Ligi EuropyRadość Chelsea po zwycięstwie w finale Ligi EuropyRadość Chelsea po zwycięstwie w finale Ligi EuropyRadość Chelsea po zwycięstwie w finale Ligi Europy

22:42

Trwa świętowanie po stronie angielskiej- już niedługo puchar za wygranie Ligi Europy trafi w ręce piłkarzy Chelsea Londyn, którzy zdobyli europejskie trofeum drugi rok z rzędu- w zeszłym roku po zwycięstwie w finale z Bayernem Monachium, podbili Ligę Mistrzów.

22:40

Chelsea Londyn zdobywa Ligę Europy! Anglicy świętują, Portugalia w żałobie. Z jednej strony śpiew i radość angielskich kibiców i piłkarzy, z drugiej płacz, niedowierzanie po stronie drużyny z Półwyspu Iberyjskiego. Świetne spotkanie, wielkie emocje, mecz godny finału europejskiego pucharu. Miejmy nadzieję, że finał Ligi Mistrzów dostarczy podobnych emocji.

22:39

Finał LE: Benfica - Chelsea

95'

Koniec meczu!!

22:36

Coś nieprawdopodobnego. Powtarza się sytuacja z weekendu, kiedy to w doliczonym czasie gry z Porto Benfica straciła bramkę, która prawdopodobnie zadecyduje o utracie mistrzostwa Portugalii. Bramka strzelona przez Ivanovicia pozbawia drużynę ze stolicy Portugalii kolejnego trofeum. Nazywać to pechem to za mało.

94'

Po długim podaniu Cardozo znalazł się sam na sam z Cechem, ale nie dał rady go pokonać!

22:35

Po dośrodkowaniu Maty z rzutu rożnego, w polu karnym "gospodarzy" wyskoczył Ivanović i mocnym strzałem głową pokonał Artura

93'

GOOOOOOL!! 1:2!! Branislav Ivanović

90'

Trzy minuty zostały doliczone do drugiej połowy

89'

W polu karnym Chelsea powstało małe zamieszanie, ale wszystko, dalekim wybiciem, wyjaśnił Oscar

22:30

Wielu kibiców obawiało się piłkarskich szachów w wykonaniu obu zespołów. Nic bardziej mylnego. Mecz stoi na bardzo wysokim poziomie i, szczególnie w drugiej połowie, mamy bardzo wiele sytuacji podbramkowych.

88'

Lampard uderzył z dystansu i tylko poprzeczka uratowała graczy z Lizbony przed porażką w tym finale!

88'

Po dośrodkowaniu Gaitana, piłkę, głową uderzał Matić, ale uczynił to za lekko dla Cecha

87'

Azpilicueta uderzał zza pola karnego, ale za lekko dla Artura, który pewnie złapał piłkę

85'

Po podaniu Maty Ramires wpadł w pole karne, ale w najważniejszym momencie akcji został zablokowany przez Luisao

83'

Salvio dośrodkował z rzutu rożnego. W polu karnym najwyżej wyskoczył Jardel, ale jego strzał głową poleciał daleko od bramki "The Blues"

82'

Cardozo uderzył z ok. 25. metrów i tylko dzięki Cechowi na tablicy świetlnej nadal widnieje remis!

80'

Mając przed sobą Luisao Torres zamiast go mijać zagrał za plecy do Ramiresa, przez co Chelsea straciła dobrą okazję do zdobycia drugiej bramki

77'

I mamy zapowiedzianą, wymuszoną zmianę. Za Garay'a na boisku pojawił się Jardel

75'

W tej akcji jakiegoś urazu nabawił się Garay i chyba konieczna będzie trzecia zmiana w ekipie z Portugalii

75'

Mata idealnie zagrał do Torresa, ale ten zamiast strzelać próbował wymusić rzut karny, co skończyło się stratą piłki

74'

Mata próbował minąć dwóch graczy z Lizbony, ale z góry było to skazane na porażkę

72'

Finał LE: Benfica - ChelseaFinał LE: Benfica - Chelsea

22:13

Nie mogło być inaczej- do "jedenastki" w tak ważnym meczu musiał podejść najskuteczniejszy strzelec zespołu. Oscar Cardozo strzela bramkę nr 7 w Lidze Europejskiej 2012/2013 i do liderującego Libora Kozaka z Lazio brakuje mu już tylko jednego trafienia.

71'

Mata zagrał na wole pole do Ramiresa, ale Brazylijczyk przegrał pojedynek biegowy z Garay'em

22:11

Cardozo strzelił w środek bramki, czym kompletnie zmylił Cecha, który rzucił się w swój lewy róg.

68'

68'

GOOOOOOL!! 1:1!! Oscar Cardozo

67'

Azpilicueta zagrał ręką we własnym polu karnym i mamy jedenastkę dla graczy z Lizbony!

66'

.... i Lima za Rodrigo

66'

Trener Jesus stawia wszystko na jedną kartę, bowiem na boisku za Melgarejo pojawił się Ola John.....

65'

Mata podał do Lamparda, który z pierwszej piłki zagrywał do Torresa, ale Hiszpan nawet nie zareagował, bowiem był na pozycji spalonej

63'

Z rzutu wolnego uderzał Mata, ale trafił prosto w mur graczy Benfici

22:04

Gol strzelony przez Torresa jest szóstym w rozgrywkach Ligi Europejskiej w tym sezonie. Tym samym zrównuje się w tej statystyce z dzisiejszym rywalem- Oscarem Cardozo.

61'

Luisao ukarany żółtą kartką za faul na Torresie

22:03

Cech rozpoczął grę długim wyrzutem piłki. Ta trafiła do Torresa który, dzięki przepchnięciu Luisao, wyszedł sam na sam z Arturem i bez problemów go pokonał

60'

Fernando Torres

60'

GOOOOOL!! 0:1!! Fernando Torres

57'

Z prawej strony dośrodkowywał Mata, ale w polu karnym, piłkę wyłapał Artrur

56'

Ramires wychodził sam na sam z Arturem, ale nawet gdyby Brazylijczyk zdobył bramkę to i tak nie byłaby ona uznana, ponieważ był on na pozycji spalonej

54'

Mimo, iż mamy w tym meczu wiele sytuacji podbramkowych to wciąż żadna z drużyn nie potrafi skierować piłki do siatki- jeśli piłkarze nadal będą nieskuteczni będziemy świadkami dogrywki.

54'

Z lewej strony boiska Luisao faulował Torresa

53'

Ramires zagrał do Azpilicuety, ale dośrodkowanie Hiszpana było tak wysokie, że nawet olbrzym nie sięgnąłby piłki

51'

GOOOOOL!! Cardozo..... ale bramka nieuznana, ponieważ gracz z Lizbony był na pozycji spalonej!

50'

Cardozo kapitalnie zagrał do Rodrigo, ale w ostatniej chwili piłkę z nogi gracza "gospodarzy" zdjął Azpilicueta!

49'

We własnym pole karnym Oscar zagrywał piłkę ręką, ale sędzia z Holandii nie użył gwizdka!

49'

Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, piłkę podbitą przez Luiza daleko od własnej bramki wypiąstkował Cech

48'

W środkowej części boiska Ivanović faulował Cardozo

47'

Po dośrodkowaniu Salvio z piłką minął się Cech, ale na jego szczęście żaden z graczy Benfici nie wykorzystał tego prezentu

21:47

1. Strzały na bramkę: 8-3
  2. Strzały celne: 5-2
  3. Posiadanie piłki :55%-45%
  4. Faule: 6-8
  5. Żółte kartki: 1-1
46'

Chelsea rozpoczyna drugą połowę!!

21:46

Obie ekipy wróciły już na boisko w Amsterdamie

21:32

Po 45 minutach w Amsterdamie 0-0. Przewagę optyczną potwierdzoną statystykami posiadali gracze Benfici. Więcej strzałów, przewaga w posiadaniu piłki- mimo to gracze Chelsea byli bliżej strzelenia bramki- tylko genialna interwencja Artura sprawiła, iż nie przegrywają 0:1. Druga połowa rozpocznie się za kwadrans.

46'

Koniec pierwszej połowy!!

46'

Z rzutu wolnego uderzył Lampard, ale piła poleciała baaaaaaaaaaaardzo wysoko nad bramką Artura

45'

45'

Garay ukarany żółtą kartką za faul na Oscarze

45'

Sędzia z Holandii doliczył minutę do pierwszej połowy

44'

Ramires dobrze zabrał się z piłką, ale jego dośrodkowanie zostało zablokowane przez Garay'a

42'

Perez dośrodkował w pole karne, ale tam Cardozo został uprzedzony przez defensora "The Blues"

41'

Po dośrodkowaniu Maty, w polu karnym Benfici na spalonym był Torres

39'

Przy linii bocznej Azpilicueta skarżył się swojemu trenerowi na jakiś uraz mięśnia prawej nogi. Ciekawe czy Hiszpan będzie mógł kontynuować grę?

38'

Lampard potężnie uderzył zza linii pola karnego i tylko fenomenalna interwencja Artura uratowała podopiecznych Jorge Jesusa przed utratą bramki!

37'

Wzięty w kleszcze Luiz stracił piłkę na własnej połowie, ale zawodnicy Benfici nie potrafili wykorzystać tego prezentu od Brazylijczyka

36'

Z rzutu wolnego dośrodkowywał sam poszkodowany, ale piłkę poza pole karne wybili obrońcy "The Blues"

35'

Niedaleko narożnika pola karnego Chelsea faulowany był Gaitan

33'

Po dobrej akcji "gospodarzy" sprzed pola karnego uderzał Gaitan, ale piła poleciała wysoko nad bramką Cecha

32'

Tak jak myśleliśmy z rzutu wolnego mocno uderzał Cardozo, ale po jego strzale piłka trafiła w mur

30'

Przewagę Benfici w pierwszych 30 minutach meczu potwierdzają statystyki. 5 oddanych strzałów, przy jednej próbie "The Blues". Posiadanie piłki: 57%-43%

30'

Ivanović około 25. metrów przed własną bramką faulował Pereza. Znów będzie okazja dla Cardozo do zdobycia bramki bezpośrednio z rzutu wolnego

29'

Na trybunach nie brakuje znanych osobistości. Kogo rozpoznajecie? Finał LE: Benfica - ChelseaFinał LE: Benfica - Chelsea

28'

Po dośrodkowaniu Gaitana, Luiz głową zgrał piłkę do Cecha. Gdyby zawodnik Benfici pokusił się o uderzenie, to ta akcja przyniosłaby więcej korzyści Portugalczykom

28'

Matić ograł trzech zawodników Chelsea, ale nikt nie pokazał mu się do gry, przez co musiał wycofać piłkę do obrońców

27'

Oscar uderzył sprzed pola karnego, ale to uderzenie nie sprawiło żadnych problemów Arturowi

26'

Mata prostopadle zagrał do Oscara, ale, w polu karnym, Brazylijczyk źle przyjął sobie piłkę czym zmarnował doskonałą okazję do zdobycia bramki!

25'

Mata dośrodkował w pole karne, ale piłkę wypiąstkował Artur

25'

Z prawej strony boiska Garay faulował Torresa. Będzie dobra okazja do dobrego dośrodkowania

23'

Po faulu na Oscarze, z rzutu wolnego dośrodkowywał Mata, ale uczynił to niedokładnie i piłkę przejęli podopieczni Jorge Jesusa

22'

Jak ważnym wydarzeniem na naszym kontynencie (a także poza Europą) jest to spotkanie świadczy to, iż może je oglądać nawet 175 milionów ludzi na całym świecie.

22'

Osamotniony Torres walczył z dwoma zawodnikami Benfici, co, oczywiście, skończyło się stratą piłki przez Hiszpana

21'

Gaitan był dobrze blokowany przez Luiza, przez co jego dośrodkowanie pewnie wyłapał Cech

20'

Melgarejo szukał Rodrigo, ale jego podanie było bardzo niecelne i wylądowało w rękach bramkarza Chelsea

18'

Mata zagrywał do Oscara, ale dobrze ustawieni obrońcy "gospodarzy" przechwycili piłkę. Lepiej byłoby, gdyby Hiszpan zagrywał do niepilnowanego Ramiresa

18'

Matić zagrywał do przodu, ale uczynił to za mocno i piłka wylądowała w rękach Cecha

17'

16'

Pierwszy kwadrans meczu za nami. To Benfica zaprezentowała się w nim lepiej- kilka razy zakotłowało się pod bramką strzeżoną przez Petra Cecha. Portugalczycy popisują się również umiejętnościami czysto technicznymi,które podobają się publiczności. Póki co jednak nie mamy tego, co w piłce nożnej najważniejsze- bramek.

15'

Ależ Chelsea miała teraz szczęście! Po krótkim rozegraniu rzutu wolnego jeden z graczy Benfici mógł z najbliższej odległości pokonać Cecha, ale w nieczysto trafił w piłkę!

14'

Oscar ukarany żółtą kartką za faul na Perezie. Będzie dobra okazja dla Benfici, by wyjść na prowadzenie.

12'

W polu karnym Salvio dostał idealną piłkę, ale mając trochę wolnej przestrzeni uderzył wysoko nad bramką Cecha!

11'

W polu karnym Chelsea Melgarejo zagrał do Cardozo, ale jego strzał zablokowali obrońcy "The Blues". Jeszcze próbował dobijać Salvio, ale również został zablokowany

10'

Lampard zagrał długą piłkę do Ramiresa, ale Brazylijczyk jak dziecko dał się ograć Garay'owi

9'

Spotkanie, które rozpoczęło się kilka minut temu jest trzecim pomiędzy tymi zespołami. Obydwa wcześniejsze mecze miały miejsce w 1/4 finału zeszłorocznej Ligi Mistrzów. W drodze do jej wygrania Chelsea wyeliminowała rywala z Portugalii wygrywając 1-0 w Lizbonie oraz 2-1 na Stamford Bridge.

9'

Zapowiadał się dobra kontra Chelsea, ale po podaniu Ramiresa na spalonym był Torres

8'

Matić zagrywał do Gaitana, ale dobrze ustawiony Ivanović przechwycił piłkę

6'

W środku pola faulowany był Ramires

3'

Od początku Benfica stara się zaatakować rywala, jednak obrona Chelsea dobrze sobie radzi. Oba zespoły nie będą chciały za bardzo się odsłaniać na początku spotkania.

1'

1'

Benfica rozpoczyna mecz!!

20:43

Na trybunach panuje wspaniała atmosfera. Za moment pierwszy gwizdek: Kibice Benfiki i Chelsea na finale Ligi Europy w AmsterdamieKibice Benfiki i Chelsea na finale Ligi Europy w Amsterdamie

20:42

Obie jedenastki są już na murawie stadionu w Amsterdamie, a z głośników dobiega hymn Ligi Europejskiej. Oznacza to, że tylko kilka chwil dzieli nas od rozpoczęcia spotkania.

20:41

Obie drużyny wielokrotnie występowały w europejskich pucharach.Dla Benfici Lizbona będzie to mecz nr 363, Chelsea Londyn wystąpi po raz 182-gi.

20:39

Najskuteczniejszym graczem Chelsea w tych rozgrywkach jest natomiast Fernando Torres, który pięciokrotnie pokonywał bramkarzy przeciwnej drużyny.

20:37

Głównym zagrożeniem ze strony Benfici powinien być Oscar Cardozo, który w rozgrywkach Ligi Europejskiej strzelił już 6 bramek.

20:29

Piłkarze Chelsea Londyn mogą zostać czwartym zespołem w historii, które zdobędą 3 najważniejsze trofea europejskiej piłki. Dotychczas udało się to tylko Juventusowi Turyn, Bayernowi Monachium oraz Ajaxowi Amsterdam.

20:26

Dla Benfici dzisiejsze spotkanie będzie dziewiątym w historii występem w finale europejskiego pucharu. Sześć ostatnich zakończyło się porażką drużyny z Lizbony- czy dzisiaj piłkarze klubu przerwą tę złą passę?

19:45

Znamy już składy obu zespołów na mecz finałowy. Rezerwowi Benfiki: Paulo Lopes, Pablo Aimar, Andre Gomes, Jardel, Ola John, Lima, Urreta. Rezerwowi Chelsea: Ross Turnbull, Yossi Benayoun, Paulo Ferreira, Marko Marin, John Obi Mikel, Victor Moses, Nathan Ake

19:30

Trybuny Amsterdam ArenA powoli się zapełniają: Kibice na finale Ligi Europy w AmsterdamieKibice na finale Ligi Europy w Amsterdamie

18:30

Są również oczywiście fani londyńskiej Chelsea. Fani Chelsea przed finałem LE na Amsterdam Arena

17:35

Z kolei Jorge Jesus może być zadowolony z tego, że do dyspozycji będzie miał wszystkich najlepszych zawodników - żaden z kluczowych piłkarzy nie pauzuje za kartki, ani nie zmaga się z urazem. Kibice liczą szczególnie na Oscara Cardozo, który strzelił już 6 bramek w rozgrywkach.

17:30

Sztab szkoleniowy Chelsea musi stawić czoło problemom kadrowym swojego zespołu. W dzisiejszym finale na pewno nie zobaczymy Johna Terry'ego oraz Edena Hazarda, którzy borykają się z kontuzjami. Nie wystąpi też Demba Ba, który uczestniczył w tym sezonie w europejskich rozgrywkach w barwach Newcastle United.

17:25

Konferencja prasowa Benfiki Lizbona Trener Benfiki Lizbona nie ukrywa, że środowy finał piłkarskiej Ligi Europejskiej z Chelsea Londyn będzie najważniejszym meczem w jego karierze. - Mamy wszystko, czego potrzebujemy, by odnieść sukces - ocenił Jorge Jesus.

17:20

Konferencja prasowa Chelsea Londyn Prowadzący Chelsea Londyn Rafael Benitez nie wątpi, że to jego zespół uniesie w środowy wieczór trofeum. - Od początku wierzyliśmy, że możemy wygrać Ligę Europejską - przypomniał.

17:15

Piłkarze Chelsea Londyn przed dzisiejszym spotkaniem rozegrali w weekend bardzo ważny mecz ligowy. Wygrana na wyjeździe z Aston Villą 2:1 pozwoliła im utrzymać na jedną kolejkę przed końcem rozgrywek trzecie miejsce gwarantujące udział w przyszłorocznej edycji Ligi Mistrzów (The Blues mają obecnie 2 punkty przewagi nad Arsenalem). Mecz z Evertonem 19 maja zadecyduje o tym, czy podopieczni Rafy Beniteza utrzymają miejsce na podium.

17:10

Benfica mimo prowadzenia przegrała ten mecz, a bramkę, która zapewne pozbawi ich tytułu, straciła w doliczonym czasie gry. Po ostatnim gwizdku sędziego piłkarze Orłów z Lizbony z niedowierzaniem i łzami w oczach siedli na murawie stadionu w Porto, zdając sobie sprawę, że tym występem mogli pogrzebać szansę na tytuł mistrza Portugalii:Benfica - Porto

17:05

Drużyna z Lizbony przystąpi do dzisiejszego meczu niezwykle zmotywowana, jednak na pewno piłkarze będą mieli ogromne problemy z wymazaniem z głów tego, co stało się w weekend w meczu ligi portugalskiej. W przedostatniej, 33. kolejce ligowej, doszło do meczu na szczycie - podopieczni Jorge Jesusa zmierzyli się na wyjeździe z drugim w tabeli FC Porto, które traciło przed tym spotkaniem do rywali ze stolicy 2 punkty. Wszyscy dobrze zdawali sobie sprawę, że drużyna, która po tym meczu będzie zajmowała miejsce na czele klasyfikacji, zapewne zdobędzie tytuł.

17:00

Do pierwszego gwizdka arbitra Björna Kuipersa zostały już tylko godziny. Kto zostanie piątym w historii triumfatorem Ligi Europy i przejdzie do historii tych rozgrywek? Okaże się późnym wieczorem. Początek meczu na Amsterdam Arena o godzinie 20.45!