menu

Puchar Tymbarku: Najlepsi na Dolnym Śląsku walczą w wojewódzkich finałach

22 maja, 19:46 | Dawid Foltyniewicz

136 zespołów i ponad 1000 zawodników przyjechało do Świdnicy na dolnośląskie finały XXIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” (22-24 maja). O wyjazd na ogólnopolski finał do Warszawy (16 czerwca) walczą drużyny chłopców i dziewczynek w kategoriach U-12, U-10 i U-8.


fot. IgnerHome MKS Polonia-Stal Świdnica

fot.
1 / 2

Do tegorocznej edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” przystąpiło aż 506 drużyn z Dolnego Śląska. Po rozegraniu finałów gminnych i powiatowych w grze o wyjazd na ogólnopolski finał do Warszawy (zaplanowany na 16 czerwca) zostało 136 najlepszych zespołów chłopców i dziewczynek w naszym województwie. Uczestnicy Turnieju rywalizują w trzech kategoriach wiekowych: U-12, U-10 i U-8.

W tym roku gospodarzem dolnośląskich finałów jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świdnicy, do której przyjechało ponad 1000 zawodników. – Mam już swoją spersonalizowaną koszulkę na to wydarzenie. Dziękuję Andrzejowi Padewskiemu i Dariuszowi Stachurskiemu z Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej za ten niezwykły upominek i za szczególny tytuł na koszulce, „Przyjaciel Dolnośląskiej Piłki”. Zawsze będę pamiętać, kto dodał mi motywacji, by podjąć decyzję o budowie w Świdnicy nowoczesnego stadionu – powiedziała prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Rywalizacja rozpoczęła się od kategorii U-12. W zmaganiach chłopców zawodnicy IgnerHome Polonii-Stali Świdnica, występujący pod szyldem Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy, nie mieli sobie równych. – Potrzebowaliśmy aż sześciu goli w ostatnim meczu, żeby wyjść z grupy. Nasza drużyna odpaliła, wygrywając kolejne spotkania już bez straty bramki. Pracujemy dalej, a w Warszawie postaramy się godnie reprezentować klub IgnerHome Polonia-Stal Świdnica, Szkołę Podstawową nr 6 i samą Świdnicę – mówi trener Mariusz Krupczak. – Teraz musimy szybko wrócić na ziemię, bo już jutro (wtorek, 23 maja) gramy z Miedzią Legnica w I lidze dolnośląskiej młodzików – dodaje.

Na 506 zespołów z naszego województwa aż 106 zgłoszono w samym Wrocławiu. Stolicę Dolnego Śląska podczas finałów w Świdnicy reprezentują następujące drużyny: Szkoła Mistrzostwa Sportowego Junior Wrocław (chłopcy z kategorii U-12 i U-8), Szkoła Podstawowa nr 32 (chłopcy U-10), Szkoła Podstawowa nr 44 (dziewczynki U-12) oraz Szkoła Podstawowa nr 22 (dziewczynki U-10 i U-8).

W przeszłości w dolnośląskich finałach Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” brali udział zawodnicy, którzy w seniorskiej karierze zostali wyróżniającymi się piłkarzami Ekstraklasy. Wystarczy wspomnieć Jarosława Jacha (m.in. Zagłębie Lubin, Crystal Palace), Patryka Klimalę (m.in. Jagiellonia Białystok, Celtic Glasgow, Hapoel Beer Sheva) czy Ernesta Terpiłowskiego (Widzew Łódź). Nie można oczywiście zapominać o pochodzącym z Dzierżoniowa Krzysztofie Piątku, który kilka lat temu w znakomitym stylu przywitał się z Serie A i zapracował na transfer do Milanu.

Zwycięzcy kategorii wywalczą awans do ogólnopolskiego finału w Warszawie (16 czerwca). Najlepsi zagrają na na PGE Narodowym przed meczem Polska – Niemcy.


Polecamy