Piątkowski dał Jagiellonii zwycięstwo z Górnikiem Łęczna i odzyskał pozycję lidera klasyfikacji strzelców!

14 marca 2015, 17:21 | Mariusz Warda

Jagiellonia Białystok pokonała Górnika Łęczna 2:1 i awansowała na drugie miejsce w tabeli. Dwa gole dla białostoczan zdobył Mateusz Piątkowski, a w ekipie gości odpowiedział jedynie Grzegorz Bonin, strzelając bramkę po ładnej indywidualnej akcji.

Jagiellonia Białystok - Górnik Łęczna
1 / 16

Klasyfikacja strzelców Ekstraklasy

Mecz w Białymstoku stał pod znakiem powrotów. W bramce Jagiellonii stanął znowu Bartłomiej Drągowski, którego kontuzja wykluczyła z gry na trzy ostatnie spotkania klubu z Podlasia. W meczowej jedenastce znalazł się również Giorgi Popchadze. Do łask trenera Probierza wrócił także najskuteczniejszy napastnik Jagiellonii, czyli Mateusz Piątkowski. W ekipie gości z kolei od pierwszych minut zagrał Fedor Cernych, najskuteczniejszy napastnik ekipy z Lubelszczyzny. Warto również wspomnieć, że spotkanie to było setnym meczem Jurija Szatałowa w Ekstraklasie oraz sto pięćdziesiątym trenera Probierza w Jadze.

Mecz zaczął się od "rewelacji" pogodowych, a konkretnie wiatru, który uszkodził bramkę, przez którą wchodzą piłkarze na murawę. Pierwsza groźna, niezwiązana z aurą, a związana z grą, sytuacja miała miejsce po nieco ponad dziesięciu minutach spotkania, kiedy to Filip Modelski dobiegł z piłką do linii końcowej i próbował dograć do grającego w tym meczu w masce ochronnej na twarzy Piątkowskiego. Podanie na raty wyłapał jednak Sergiusz Prusak.

Odpowiedź gości była znacznie lepsza. Cernych uderzył sprzed pola karnego i piłka minimalnie przeszła obok dalszego słupka bramki strzeżonej przez Drągowskiego. Chwilę później ten sam gracz pięknie uderzył z woleja, ale jego strzał "zatrzymała" poprzeczka. Identycznie zakończyło się późniejsze atomowe uderzenie Mraza z ponad trzydziestu metrów. Pierwsze 30 minut upłynęło pod znakiem zdecydowanej przewagi gości.

Jedyna godna odnotowania akcja Jagi skończyła się dwukrotnym zablokowaniem strzału Piątkowskiego. W odpowiedzi gospodarzy postraszył uderzeniem z dystansu Tomasz Nowak, ale jego próbę wybronił Drągowski. Młody bramkarz "Jagi" był również bohaterem kolejnej akcji, kiedy to obronił z bliska strzał Cernycha. Michał Probierz widząc, co się dzieje, już w 35. minucie zdjął Tuszyńskiego, a w jego miejsce wprowadził Dzalamidze. Miało to z pewnością ożywić beznadziejną w tym spotkaniu drugą linię białostoczan. Po chwili "Jaga" miała dobrą okazję do zdobycia bramki. Po faulu na idącym z kontrą Mackiewiczu sędzia podyktował rzut wolny tuż przez polem karnym, ale Gajos uderzył wprost w miejsce, w którym stał Prusak.

Tuż przed przerwą znowu błysnął Nowak, ale i tym razem Drągowski okazał się lepszy i pewnie sparował strzał po ziemi pomocnika gości. Gdy wydawało się, że pierwsza połowa zakończy się bezbramkowym remisem, kibicom przypomniał się Mateusz Piątkowski. Tuż przed ostatnim w tej części spotkania gwizdkiem sędziego uderzył z ponad trzydziestu metrów tuż pod poprzeczkę i zapewnił swój zespół na prowadzenie.

Po wznowieniu gry nie minęły nawet 4 minuty, a było 1:1. W pozornie niegroźnej sytuacji Grzegorz Bonin jednym zwodem położył dwóch obrońców i pewnym uderzeniem na dalszy słupek pokonał Bartłomieja Drągowskiego.

Chwilę później strzał Cernycha Tarasovs wybił na rzut rożny. Po chwili Cernych próbował po raz kolejny, ale tym razem dobrze obronił Drągowski. W odpowiedzi uderzał Romanchuk, ale strzał został zablokowany przez jednego z obrońców. Chwilę później Nowak uderzył wprost w Drągowskiego. Działo się więc sporo.

Po niespełna godzinie gry trener Probierz dał sygnał, że zamierza walczyć o pełną pulę i wprowadził Tymińskiego za Popchadze. Zanim Tymiński zdążył się rozgrzać, było już 2:1. Nie była to jednak jego zasługa, a Niki Dzalamidze i Mateusza Piątkowskiego. Po zagraniu Gruzina napastnik "Jagi" głową skierował piłkę w samo okienko bramki rywali.

Dziesięć minut przed przed końcem spotkania w znakomitej sytuacji Hasani uderzył wprost w obrońcę "Jagi". W odpowiedzi znakomicie z kontrą urwał się Mackiewicz, ale uderzył z dystansu obok słupka. Goście również próbowali strzału z dalszej odległości, ale znowu obronił Drągowski. Kolejna świetna kontra "Jagi" zakończyła się minimalnie niecelnym strzałem Dzalamidze. Mimo prób obu drużyn, wynik nie uległ już zmianie.