menu

Legia Warszawa protestuje przeciwko awansowi Sokoła Ostróda. Chcą rozegrać zaległy mecz

21 maja 2020, 19:29 | DW

Legia Warszawa składa protest przeciwko awansowi Sokoła Ostróda, który jako lider 3 Ligi dostał się na szczebel centralny. Decyzję podjął Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej, który nie uwzględnił faktu, że zespoły nie rozegrały między sobą zaległego meczu. Podjęto decyzję o nierozegraniu go, czego wynikiem awansuje Sokół Ostróda, a nie rezerwy Legii Warszawa. Stołeczny klub ruszył z akcją #UkaraniZaKadrę i apeluje o sportowe rozwiązanie problemu.

Legia Warszawa oczekuje, że awans jej rezerw zostanie rozstrzygnięty w ramach zasad fair play.
Legia Warszawa oczekuje, że awans jej rezerw zostanie rozstrzygnięty w ramach zasad fair play.
fot. Bartek Syta

W momencie przerwania rozgrywek przez epidemię koronawirusa liderem w pierwszej grupie 3 Ligi pozostawał Sokół Ostróda. Problemem jest fakt, że nie rozegrano meczu między Sokołem a Legią II Warszawa. Rezerwy wicemistrza Polski jesienią złożyły wniosek o przełożenie terminu ze względu na spotkanie młodzieżowej reprezentacji Polski, którego termin pokrywał się z planowanym meczem (16 listopada 2019). Część zawodników rezerw Legii regularnie jest powoływana do naszych młodzieżówek. Drugi termin wyznaczony na 1 kwietnia został odwołany z powodu zagrożenia epidemicznego.

W związku z zaistniałą sytuacją Dyrektor Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa, Jacek Zieliński, zaapelował do związku.

W związku z decyzją Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, której skutkiem jest odebranie zespołowi Legia II możliwości uczciwego, sportowego rozstrzygnięcia awansu do II ligi, wczoraj wnieśliśmy jako Klub protest od decyzji WMZPN i niezwłocznie wykorzystamy pozostałe dostępne środki odwoławcze oraz zakwestionujemy tą uchwałę przed właściwymi organami Polskiego Związku Piłki Nożnej. napisał:

- czytamy na oficjalnej stronie klubu.

Oto postulaty Jacka Zielińskiego:

  • Umożliwienie rozegrania zaległego meczu z drużyną Sokół Ostróda, który w sportowy sposób rozstrzygnie kwestie awansu do II ligi
  • Niekaranie młodych piłkarzy Legii za branie udziału w zgrupowaniach i meczach kadry narodowej, co było przyczyną przełożenia meczu z Sokołem Ostróda
  • Niekaranie Legii Warszawa za udostępnianie piłkarzy młodzieżowym kadrom narodowym na każde zgrupowanie oraz turniej, na który zostają oni powołani
  • Niezabijanie sportowego ducha, marzeń i ambicji młodych piłkarzy poprzez podejmowanie krzywdzących decyzji przy zielonym stoliku w sytuacji, gdy istniała i nadal istnieje możliwość zakończenia rywalizacji sportowej na boisku.

Warszawski klub przyjął narrację, jakoby mecze reprezentacji Polski były dla okręgowego związku szkodliwe. W mediach społecznościowych zaczął być więc promowany hasztag #UkaraniZaKadrę. Wśród zawodników "ukaranych" za powołania do reprezentacji Polski i brak możliwości rywalizacji z Sokołem w najważniejszym meczu sezonu są m.in. Michał Karbownik, Mateusz Praszelik, Cezary Miszta i Maciej Rosołek.

Wszyscy oni zasłużyli na to, by na boisku walczyć o awans, który chce się im odebrać arbitralną, przedwczesną i niesprawiedliwą decyzją działaczy napisał:

- pisze Jacek Zieliński w swoim apelu.

#UkaraniZaKadręOświadczenie Dyrektora @AkademiaLegii Jacka Zielińskiego w sprawie rozegrania zaległego meczu z Sokołem Ostróda, który w sportowy sposób rozstrzygnie kwestie awansu do II ligi.Więcej ➡️ https://t.co/rNI5ElSfHE pic.twitter.com/6bWDxYIu5L— Legia Warszawa (@LegiaWarszawa) May 21, 2020

Dyrektor akademii liczy, że sprawa zostanie rozwiązana identycznie, jak w przypadku Hutnika Kraków i Motoru Lublin.

W pierwszej grupie 3 Ligi liderem z 37 punktami na koncie jest Sokół Ostróda. O punkt mniej mają Sokół Aleksandrów Łódzki i Legia II Warszawa. Zespoły z Ostródy i Warszawy mają o jedno spotkanie mniej. Właśnie to, które miało się pierwotnie odbyć 16 listopada minionego roku.


Polecamy