menu

Piłkarska LK - FC Koeln apeluje o wykluczenie białoruskich drużyn

21 lipca 2022, 17:41 | Kolonia (DPA/PAP)

FC Koeln zwrócił się z prośbą do UEFA, aby federacja piłkarska wykluczyła z europejskich rozgrywek białoruskie drużyny. Białoruś bowiem popiera Rosję w atakach na Ukrainę, a zdaniem niemieckiego klubu powinno być to piętnowane.

Trzy lata temu BATE Borysów grało z Piastem Gliwice
Trzy lata temu BATE Borysów grało z Piastem Gliwice
fot. Lucyna Nenow / Polska Press

FC Koeln poinformował w czwartek, że wystosował do UEFA pismo, w którym domaga się zdyskwalifikowania białoruskich drużyn z europejskich rozgrywek. Tym samym zespoły reprezentujące Białoruś zostałyby potraktowane identycznie jak rosyjskie, co według siódmej ekipy zeszłego sezonu Bundesligi byłoby odpowiednim rozwiązaniem.

"Zarząd i Dyrektorzy Zarządzający FC Koeln zdecydowanie potępiają otwarcie komunikowaną bliskość władz białoruskich wobec Rosji oraz zachowania związane z wojną na Ukrainie. Ogromne poparcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę przez Białoruś jest sprzeczne nie tylko z wartościami FC Koeln, ale z całym sportem. Z tego powodu zarząd klubu zwrócił się do UEFA i prezydenta Aleksandra Ceferina o zastosowanie się do zaleceń Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i usunięcie drużyn z Białorusi z rozgrywek UEFA, tak jak miało to miejsce w przypadku klubów rosyjskich" - poinformował klub.

FC Koeln podkreśliło także, że przekonuje inne ekipy, aby poparły takie stanowisko.

"Zarząd klubu także osobiście porozmawiał z prezesem Niemieckiej Federacji Piłkarskiej (DFB) na temat tego stanowiska i jest w kontakcie z innymi drużynami, które również grają w kwalifikacjach do fazy grupowej Ligi Konferencji, aby zyskać ich poparcie" - oznajmiło FC Koeln.

W trwających obecnie eliminacjach do Ligi Konferencji występują cztery zespoły z Białorusi - BATE Borysów, Dynamo Mińsk, FK Homel oraz Szachtior Soligorsk. Trzy ostatnie z nich w przypadku dojścia do ostatniej rundy kwalifikacji mogłyby zostać potencjalnymi rywalami FC Koeln. (PAP)

kaz/ co/