Zobaczyć taki stadion i umrzeć (CZĘŚĆ II)
W pierwszej części byliśmy na trzech europejskich stadionach. Zawitaliśmy do Dortmundu na słynną trybunę South Bank na Signal Iduna Park, żeby potem udać się do stolicy Katalonii na magiczne Camp Nou. Kolejnym kierunkiem była północ i po morskiej wyprawie wylądowaliśmy w Manchesterze w Teatrze Marzeń. Dziś ciąg dalszy.
Zostajemy na Wyspach. Tym razem przemierzamy dokładnie 316 km. Trasa Old Trafford, Sir Matt Busby Way Manchester >>> Wembley Stadium, Londyn. W samochodzie wesoło ponieważ za chwilę zobaczymy Świątynię Futbolu! Magiczne Wembley!
# Wembley (stadion narodowy reprezentacji Anglii)
Stadion otwarty w 1923 roku jest jednym z największych w Europie. Na jego trybunach może zasiąść ponad 90,000 tysięcy widzów. Oprócz piłki nożnej na Wembley mogą odbywać się mecze rugby, wyścigi żużlowe, zawody lekkoatletyczne oraz koncerty. My jednak o piłce nożnej. Troszkę piłkarskiej historii:
- 28 IV 1923 - Pierwszy finał FA Cup pomiędzy Bolton Wanderers i West Ham.
- 17 X 1973 - Polska zremisowała z Anglią 1:1 awansując do mistrzostw świata w Niemczech.
- VI 1996 - Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. W finale na Wembley zwyciężyli Niemcy.
- XII 2000 - Zamknięcie starego stadionu i początek budowy nowego.
- 24 III 2007 - Pierwszy oficjalny mecz na nowym Wembley (Anglia U21 - Włochy U21).
- 19 V 2007 - pierwszy po 7 latach przerwy finał FA Cup: Manchester United - Chelsea (0:1).
Sporo na Wembley się działo i ciągle dzieje. Po całkowitej przebudowie stadionu, której koszt wyniósł bagatela prawie 800 milionów funtów Wembley Stadium stał się jednym z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych tego typu obiektów na świecie. Posiada m.in. rozsuwany dach, podgrzewaną murawę, wielki podziemny parking, ponad 2 tysiące toalet, 700 barów oraz hotel z 200 miejscami noclegowymi. Wymiary boiska to 105 m x 68 m, obwód stadionu wynosi 1 km.
# Parc des Princes (Paris Saint-Germain)
Udaliśmy się na lotnisko Heathrow, aby złapać pierwszy lot do Francji, a konkretnie do Paryża na Parc des Princes - czterogwiazdkowy stadion PSG. Stadion o pojemności prawie 50 tysięcy kibiców gościł największe piłkarskie wydarzenia globu. Liga Mistrzów, mecze Mistrzostw Świata (1938, 1998), spotkania Mistrzostw Europy (1960, 1984). Grali i grają na nim największe asy światowej piłki. Dla nas ważny jest rok 1995 i osoba Andrzeja Woźniaka oraz jego niesamowite interwencje w meczu eliminacyjnym do Euro 1996 Francja - Polska. Najpierw pamiętny strzał Ginoli, potem kapitalna główka Dugarry'ego, następnie uderzenie Zidane'a. Woźniak bronił niemal wszystko. Nie zapominajmy jednak o najważniejszym. Obroniony rzut karny, wykonywany przez Lizarazu, no i zatrzymana dobitka Guerina. Te wszystkie interwencje porównywane były z wyczynami Jana Tomaszewskiego na angielskim Wembley. Po tym meczu Andrzej Woźniak nazwany został "Księciem Paryża", choć jak sam wspomina, gdyby nie ten feralny rzut wolny, który ostatecznie doprowadził do wyniku 1:1, to mógłby dzierżyć miano księcia całej Francji.
Ciąg dalszy wkrótce. Już niedługo także Stadium Tour po naszych rodzimych perełkach i cudach architektury stadionowej.
Czytaj również: Zobaczyć taki stadion i umrzeć (CZĘŚĆ I)