menu

Cracovia znów szuka piłkarzy. Sięga po Cornela Rapę

30 lipca 2018, 16:07 | Jacek Żukowski

Cracovia zanotowała falstart w nowym sezonie – dwa mecze, dwie porażki. Najpierw przegrała ze Śląskiem we Wrocławiu 1:3, a w niedzielę uległa Lechowi Poznań 0:2. Do tego doszły kontuzje zawodników. Dlatego też kierownictwo klubu i trener Michał Probierz zaczęło działać.

Szczecin 10 03 2018
mecz lotto ekstraklasy pogon szczecin cracovia krakow
na zdjeciu cornel rapa oleksii dytiatiev
fot. andrzej szkocki / polska press
Szczecin 10 03 2018 mecz lotto ekstraklasy pogon szczecin cracovia krakow na zdjeciu cornel rapa oleksii dytiatiev fot. andrzej szkocki / polska press
fot. Andrzej Szkocki/Polska Press

Wobec poważnego urazu Adriana Danka (doznał kontuzji ręki w meczu ze Śląskiem Wrocław, która uniemożliwi mu występy przez dwa miesiące), Cracovia zaczęła poszukiwania prawego obrońcy.
W kadrze oprócz Danka jest jeszcze Diego Ferraresso, który grał już na tej pozycji, ale trener Probierz widzi go raczej na lewej flance. W związku z tym trzeba pozyskać nowego zawodnika.

Na testach medycznych przebywa Cornel Rapa, rumuński defensor, który ostatnio występował w Pogoni Szczecin. W minionym sezonie w barwach „Portowców” rozegrał 31 spotkań, w poprzednim 24, zdobywając 1 gola. W bieżących rozgrywkach nie zagrał i trener Kosta Runjaic nie widzi go w pierwszym składzie zespołu. Piłkarz ma jeszcze przez rok ważną umowę z klubem, dlatego krakowianie będą musieli za niego zapłacić. Sięgają po czterokrotnego mistrza Rumunii (trzy razy ze Steauą Bukareszt i raz z Otelulem Galati).
- To jest dobry zawodnik, zwłaszcza na naszą ekstraklasę – komentuje Maciej Murawski, ekspert stacji Canal Plus. - Jest doświadczony, może zagrać jako prawy, albo środkowy obrońca. Pechem Pogoni było to, że jak często włączał się do gry ofensywnej, to jego koledzy nie potrafili z tego skorzystać. Nie miał więc asyst, ale potrafi to robić, podłączyć się do akcji, grać ofensywnie.

Cracovia w ubiegłym sezonie miała na prawej flance w defensywie Matica Finka, wypożyczonego w tureckiego Riezesporu, który musiał się „nauczyć” ekstraklasy. Zagrał 20 spotkań, ale wrócił do poprzedniego klubu.
- Atutem Rapy jest to, że już tę naszą ligę zna, zagrał w niej dwa sezony, nie będzie musiał się jakoś aklimatyzować – mówi Murawski. - Aczkolwiek Pogoń gra inaczej, a Cracovia inaczej, więc na pewno zawodnik będzie się musiał przystosować do nowego stylu. Jednak można powiedzieć, że nie będą to znaczące różnice, bo boczni obrońcy mają zawsze podobne zadania do wykonania. Muszą dobrze bronić, ale też umiejętnie włączać się do gry ofensywnej.

Rapa będzie ósmym transferem Cracovii latem. Wcześniej „Pasy” pozyskały Macieja Gostomskiego, Danka, Filipa Piszczka, Marcina Budzińskiego, Jakuba Serafina, Gerarda Olivę i Elladio Zorrillę.

To nie koniec zapotrzebowania na nowych zawodników. Po aferze z Miroslavem Covilo – piłkarz jest urlopowany, nie chce już dalej grać w Cracovii, marząc o szwajcarskim Lugano - „Pasy” muszą szukać także zawodnika do środka pomocy, na pozycję defensywnego pomocnika. Sprowadziły w tym okienku transferowym Jakuba Serafina z Lecha Poznań, jest Milan Dimun, ale wobec braku Covilo robi się potężna luka w tej formacji. Przypomnijmy, że kontuzję leczy Damian Dąbrowski, po zerwaniu więzadeł w kolanie i do gry wróci najwcześniej późną jesienią. Z kolei Szymon Drewniak nie jest brany pod uwagę przez trenera Probierza i jest wystawiony na listę transferową.
- Bardzo ciężko będzie zastąpić Covilo – mówi Murawski. - To piłkarz, który nie tylko świetnie gra w powietrzu, ale jest ogólnie dobrym zawodnikiem. I jego nieobecność to jest na pewno osłabienie. Kim go zastąpić? Nie zastanawiałem się nad tym…
Wydawało się, że zespół „Pasów”, po niefortunnym początku także w ubiegłym sezonie, na wiosnę skonsolidował się. Tymczasem trener Probierz znowu musi szukać wyjścia z impasu.

- Na pewno po tej niezłej rundzie wiosennej zespół ugruntuje się, tym bardziej, że większość zawodników została – podkreśla Murawski. - Okazało się jednak, że Krzysztof Piątek był kluczowy i nie jest tak łatwo zastąpić zawodnika, który strzelał tak dużo goli. Na razie się to nie udało. Problemem jest obrona, która traci wiele bramek, ale może to na razie wypadek przy pracy. Po dwóch kolejkach nie można wysnuwać daleko idących wniosków.

Wydawało się, że największym problemem będzie zastąpienie Piątka, tymczasem problemów jest więcej, nie tylko w ataku, ale także w obronie i drugiej linii.

Follow @sportmalopolska

Sportowy24.pl w Małopolsce

#TOPSportowy24 - SPORTOWY PRZEGLĄD INTERNETU


[wideo_iframe]//get.x-link.pl/ed82c63b-e38a-ebb9-0aa2-a36b49ae6755,d0eee85a-3642-382a-4086-05c0e3692b58,embed.html[/wideo_iframe]
Więcej informacji o Cracovii