Byli reprezentanci Polski wracają do Ekstraklasy
W poprzednim sezonie do Ekstraklasy po latach spędzonych w zagranicznych klubach powrócili m.in. Artur Wichniarek i Maciej Żurawski. Ich transfery okazały się ogromnymi niewypałami. Nie odstrasza to jednak działaczy przed inwestowaniem w byłych reprezentantów Polski wracających do kraju po zagranicznych wojażach.
Transfery - śledź doniesienia z giełdy transferowej w Polsce i za granicą
Zobacz koniecznie: Emmanuel Olisadebe zakończył karierę. Teraz ławka trenerska?
W tym okienku transferowym do ligi mogą wrócić Emmanuel Olisadebe (testowany przez Lechię Gdańsk) oraz Kamil Kosowski, który jest blisko GKS Bełchatów. Transfer 34-letniego skrzydłowego jest już ponoć przesądzony. Warunki kontraktu zostały uzgodnione telefonicznie, od finalizacji transferu dzielą go tylko testy medyczne oraz formalności.
- W najbliższych dniach Kamil pojawi się w Bełchatowie i zobaczymy, w jakiej jest formie, bo dawno go nie widziałem. Przez telefon nie da się sprawdzić, jak wygląda, bo mógłby przysłać zdjęcie z dawnych lat - żartuje Paweł Janas, trener GKS Bełchatów.
Janas będzie musiał zapełnić lukę po Mateuszu Cetnarskim (odszedł do Śląska) i Macieju Małkowskim (transfer do Zagłębia Lubin). Jak do tej pory jedynymi potwierdzonymi wzmocnieniami są dwaj byli zawodnicy Arki Miroslav Božok i Maciej Szmatiuk.
Zbroją się też nasi reprezentanci w europejskich pucharach. Wisła wypożyczyła na rok (z opcją przedłużenia) argentyńskiego pomocnika Gervasio Núneza. Dla 23-letniego zawodnika będzie to pierwsze spotkanie z europejskim futbolem. Do tej pory grał w zespołach z rodzimej ligi, Rosario i Quilmes.
Núnez dołączył do wiślaków podczas zgrupowania w Holandii razem z serbskim obrońcą Marko Jovanoviciem. Umowy z tym drugim jeszcze nie podpisano, choć jego menedżer zapewnia, że to tylko formalność.
Klub potwierdził też, że jest zainteresowany powrotem Kostarykańczyka Juniora Diaza z belgijskiego Club Brugge. Uniwersalny piłkarz (może grać na lewej stronie obrony lub środku pomocy) ma zostać sprowadzony na zasadzie rocznego wypożyczenia.
Innym potencjalnym nabytkiem krakowian jest 23-letni napastnik z Izraela, David "Dudu" Biton. To wielokrotny młodzieżowy reprezentant kraju. Od stycznia jest zawodnikiem belgijskiego Charleroi (12 meczów, 5 goli).
Śląsk przygotowuje się do meczów z Dundee United w eliminacjach Ligi Europejskiej na obozie w Chorwacji. Z zespołem trenują tam nowi zawodnicy: wspomniany już Mateusz Cetnarski, Dariusz Pietrasiak (ostatnio Polonia Warszawa), Marek Wasiluk (wypożyczony z Cracovii na pół roku) i Krzysztof Żukowski (Flota Świnoujście). W barwach Śląska nie ujrzymy już za to Vuka Sotirovicia. Serbski napastnik po powrocie z wypożyczenia z Jagiellonii (gdzie zrezygnowano z niego już po sześciu meczach) rozwiązał kontrakt z klubem za porozumieniem stron.
Sporo dzieje się też w obozach beniaminków ekstraklasy. ŁKS sfinalizował jak do tej pory cztery transfery. Najgłośniejszym echem odbiło się sprowadzenie Marka Saganowskiego, ostatnio zawodnika greckiego Atromitosu Ateny. Oprócz byłego reprezentanta Polski z ŁKS związali się umowami Radosław Pruchnik z Floty Świnoujście, Cezary Stefańczyk z Zawiszy Bydgoszcz i Tomasz Nowak z Bogdanki Łęczna. W tym tygodniu do tego grona ma dołączyć jeszcze przynajmniej dwóch piłkarzy. W klubie żartują, że w ostatnim czasie nie było transferów, bo szef departamentu sportu Tomasz Wieszczycki był na urlopie.
Wzmacnia się także Podbeskidzie. Z zespołu, który zajął drugie miejsce w I lidze w poprzednim sezonie, nie odszedł nikt, przybyło za to trzech nowych zawodników. Najbardziej znanym z nich jest Adrian Sikora, który występował ostatnio w cypryjskim Apoel Nikozja. Filigranowy napastnik grał już klubie z Bielsko-Białej w sezonie 2001-02. Do Górali dołączyli też 28-letni czeski stoper Ondřej Šourek (MSK Żlina) i 25-letni pomocnik ze Słowacji Matej Náther (Zlaté Moravce).
Współpraca: Paweł Hochstim (Łódź), Wojciech Batko (Kraków)