Andrychów pokona Legię? Wybieramy najlepszą oprawę 2013 roku! (PLEBISCYT, SONDA)
Z kartonów, sektorówek, transparentów, flag czy pirotechniki - oprawy meczowe często są znacznie ciekawsze i piękniejsze od tego, co dzieje się na murawie. Ubarwiając trybuny uatrakcyjniają ligową szarzyznę, z roku na rok w coraz większym stopniu. Okazałe, większe stadiony nie przełożyły się jeszcze na wzrost frekwencji, ale na pewno dodały ultrasom skrzydeł… Nowe możliwości to jeszcze piękniejsze oprawy – która najpiękniejsza w 2013 roku? Wybieramy!
Jeszcze więcej kibicowskich newsów? POLUB nasz KIBICOWSKI FANPAGE!
Zapraszamy do udziału w kolejnym plebiscycie, po wybraniu bohaterów jesieni pod lupę bierzemy trybuny. Ale przez cały 2013 rok. Nie wybieramy najlepiej dopingujących kibiców czy jeżdżących na wyjazdy, bo ciężko pewnie wielu z was byłoby o… obiektywizm. „Kto w końcu lepiej śpiewa, niż my?!”. Bardziej do waszego sumienia z pewnością przemówią najpiękniejsze obrazy trybun, czyli oprawy. O miano najlepszej na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy pretenduje 20 przez nas wyselekcjonowanych:
1. „Deyna - Równajcie do NajlepSzych” (LEGIA). Legenda ciągle żywa przy Łazienkowskiej, tym razem upamiętniona niesamowitą kartoniadą.
2. „UEFA - Ultra Extreme Fanatical Atmosphere” (LEGIA). U progu bram piłkarskiego raju legioniści wymierzyli Uni Europejskich Związków piłkarskich solidnego pstryczka w nos…
3. „War-Saw” (LEGIA). Kibice pamiętają i hołd oddają bohaterom walczącej stolicy.
4. „Coraz bliżej mistrza” (LEGIA). Karoniada na wyjeździe? Do już brzmi odważnie, a trzy?!
5. „Habemus Campione” (LEGIA). Wyjątkowy sukces wymaga wyjątkowej oprawy, z watykańskim akcentem.
6. „Parszywi kibole” (ZAWISZA). Bydgoszczanie wracając do ekstraklasy przypomnieli dzięki komu ich klub nie upadł.
7. „Arcyłotry” (ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC). Wisła przyciągnęła rzadko spotykany komplet, ultrasi zadbali o oprawę mającą skusić kibiców do przyjścia na kolejny mecz. Dla atmosfery, ale i Zagłębia.
8. "Ultra" (JAGIELLONIA). Nowa trybuna, nowe możliwości - Jaga w końcu, w pełnej krasie.
9. „Ultras Niebiescy” (RUCH). Nowego stadionu na razie nie będzie, niebieskim pozostaje więc czarować na starych trybunach.
10. „Będzie się działo” (BESKID ANDRYCHÓW). Nieliczni ale fanatyczni, z pomysłem i zacięciem artystycznym.
11. „Alfabet Mafii” (WISŁA). Oprawa wiosny oprawą roku?
12. „X” (WISŁA). Krakusy wspominali swoją wielkość, ale nie tylko na murawie.
13. „Ultras GieKSa” (GKS). Na 10 lecie oprawa godna wspominania przez … kolejne 10 lat.
14. „Home of Ultras” (WIDZEW). Ultras to przecież w głównej mierze piro...
15. „Klub Sportowy Cracovia” (CRACOVIA). Nie tylko Wisła podwiesza sektorówki pod dach, z malowaniem na Cracovii też już lepiej!
16. „To coś cenniejszego ” (LECH). Co dla kiboli najważniejsze? Oczywiście Lech i ultraska.
17. „Polityka nie pokona fanatyka” (ŚLĄSK). Kary i zakazy to mało, by kibica załamało.
18. „Bądź spokojny, Wilk nie wychodzi z formy” (POGOŃ). Ultrasi Pogoni w dobitny sposób przypomnieli nie tylko że są, ale i mają spore aspiracje.
19. „Idąc co dzień do roboty” (GÓRNIK). W oczekiwaniu na nowy stadion górnicy nie rezygnują z działalności na… jednym sektorze.
20. „Nieśmiertelna zajawka” (ŁKS). Łodzianie żegnali się z I ligą z przytupem.
Zaskoczeni niektórymi kandydaturami? Precyzujemy kryteria doboru finałowej dwudziestki. O efektowności choreografii decyduje nie tylko jej wielkość. Gdyby tak było, nikt nie miałby szans z ultrasami Legii, Lechii, Śląska czy Lecha, mającymi do dyspozycji ogromne stadiony. Mało tego, pojemność i rozmiary Żylety, nowej Dziesiątki, Kotła można przyrównać wielkością do połowy stadionów w Łodzi czy Kielcach. O młynach tamtejszy obiektów - a właściwie wszystkich pozostałych - nie mówiąc. Na szczęście czasy, w których o ocenie oprawy decydowały głównie rozmiary bezpowrotnie minęły. Nie stało się to oczywiście za sprawą nagłej zmiany gustów kibiców, lecz po prostu dzięki zwróceniu przez ultrasów coraz większej uwagi na dokładność prezentacji.
Wyścig na większą oprawę szybko też umarł śmiercią naturalną, ponieważ stał się nudny i zaczęły ograniczać go skromne możliwości starych, niewielkich obiektów. W cenie stał się za to ciekawy pomysł, motyw, hasło (najlepiej z rymem i do tego „z jajem”). Ewoluowały i same metody tworzenia opraw, pojawiło się więcej pieniędzy a nowe, większe trybuny dały pole do spektakularnego popisu. Wykorzystywane są dziś nawet dachy, projekty tworzone są komputerowo, a dobrzy graficiarze to podstawa. Wiele czynników złożyło się więc na rozwój ultraski, a o ocenie oprawy w głównej mierze decydują dziś: pomysłowość i staranność wykonania. Przed wielkością.
I tak mała, świetnie namalowana, na oryginalnym pomyśle sektorówka z chwytnym hasłem w rankingach opraw ultrasów staje wyżej, niż np. kilkakrotnie większe, ale mocno już oklepane flagowisko. Czy też nieudana kartoniada. Jeśli w ogóle są brane pod uwagę. I tak też my podchodziliśmy do wyboru najlepszej dwudziestki.
Przez najbliższe trzy tygodnie każdą oprawę zaprezentujemy z osobna. Oprócz oceny walorów estetycznych nie zabraknie i przybliżenia okoliczności ich powstania. Głosowanie startuje już dziś, zapraszamy!
Głosowanie trwa do 31 stycznia, do godz. 20.00.