14 kwietnia 2014, 20:03 | Jakub Podsiadło

Po raz piąty przyjrzeliśmy się występom wypożyczonych wiślaków od dalekich Chin aż po Mielec. Bohaterem weekendu został Damian Buras - pomocnik Siarki Tarnobrzeg popisał się efektowną asystą w podkarpackich derbach w Mielcu.

Osman Chavez nabawił się kontuzji

CHINY

Minionego weekendu do udanych nie zaliczy wiślacki rodzynek w Państwie Środka, Osman Chavez. Drużyna byłego stopera Wisły przegrała na wyjeździe z liderem tabeli Hunan Billows 0:3 (0:1) i spadła na ósme miejsce w tabeli. Sam Honduranin w 33. minucie meczu zderzył się z rywalem i przez kilka minut był opatrywany na murawie, a w przerwie musiał opuścić boisko z powodu odniesionego wcześniej urazu. Nie wiadomo jeszcze, czy kontuzja Chaveza zmusi go do pauzy w kolejnych spotkaniach na zapleczu chińskiej ekstraklasy.

• 13 kwietnia, China League One (II liga chińska), Hunan Billows 3:0 Qingdao Jonoon. Osman Chavez (45 minut, zszedł z kontuzją)

POLSKA (I liga)

Termalica Bruk-Bet Nieciecza z Patrykiem Frycem w składzie zbliżyła się do miejsca premiowanego awansem na dziewięć punktów po ważnym remisie na stadionie wicelidera tabeli, GKS-u Bełchatów. "Słonie" zremisowały 1:1, a sam Fryc mógłby "odfajkować" sobie kolejne solidne 90 minut gdyby nie fakt, że w 50. minucie spotkania przegrał pojedynek główkowy z Michałem Makiem, który tym sposobem zdobył wyrównującego gola - w ostatecznym rozrachunku błąd kosztował Termalikę stratę dwóch punktów w Bełchatowie. W składzie drużyny z Niecieczy nadal brak miejsca dla Kamila Moskala.

W niewiele lepszej sytuacji od syna byłego trenera Wisły jest Jakub Pułka, od wiosny występujący w pierwszoligowej Flocie Świnoujście. Piłkarze Bogusława Baniaka pewnie kroczą po utrzymanie - tym razem pokonali na wyjeździe Kolejarza Stróże 3:1. Sam "Bebeto" w trakcie spotkania wykorzystał trzy zmiany, jednak pomocnik Pułka całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych.

• 12 kwietnia, I liga polska, GKS Bełchatów 1:1 Termalica Bruk-Bet Nieciecza. Patryk Fryc (90 minut), Kamil Moskal poza kadrą meczową
  • 13 kwietnia, I liga polska, Kolejarz Stróże 1:3 Flota Świnoujście. Jakub Pułka (niewykorzystany rezerwowy)

POLSKA (II liga)

W gronie wiślaków na drugoligowym froncie największe ożywienie odnotowano za sprawą Damiana Burasa. Młody pomocnik odważnie wprowadził się do wyjściowego składu Siarki Tarnobrzeg i w minioną niedzielę został jednym z bohaterów lokalnych derbów ze Stalą Mielec. W obecności ponad czterech tysięcy (!) widzów Buras popisał się efektownym lobem nad golkiperem, a piłkę do bramki dobił Marcin Figiel (wideo poniżej, od 0:50). Początkowo gola przypisano właśnie Burasowi, który za zaliczenie mu tak wspaniałego uderzenia prawdopodobnie by się nie obraził, lecz po końcowym gwizdku ustalono, że szczęśliwym strzelcem był Figiel. Siarka ostatecznie zremisowała 1:1 i traci dwa punkty do lidera tabeli, Pogoni Siedlce.

Z ławki do podstawowej jedenastki wszedł także Piotr Karłowicz. Napastnik Wigier Suwałki rozpoczął wyjazdowy mecz z Olimpią Elbląg od pierwszej minuty po dobrych kilku tygodniach wchodzenia na końcówki spotkań jako rezerwowy. W Elblągu Karłowicz i spółka nie byli w stanie strzelić ani jednej bramki, a trener Donatas Vencevičius ściągnął wypożyczonego wiślaka po 58 minutach gry, tuż po tym, jak sędzia pokazał mu żółtą kartkę.

Nie zmienia się sytuacja Jakuba Downar-Zapolskiego z Limanovii Limanowa. Drużyna z Małopolski bez wiślaka na ławce rezerwowych pokonała Stal Rzeszów 2:1 i jest już dwa punkty nad strefą spadkową.

• 13 kwietnia, II liga polska (wschodnia), Stal Mielec 1:1 Siarka Tarnobrzeg. Damian Buras (90 minut, asysta)
  • 13 kwietnia, II liga polska (wschodnia), Olimpia Elbląg 0:0 Wigry Suwałki. Piotr Karłowicz (58 minut, żółta kartka)
  • 13 kwietnia, II liga polska (wschodnia), Limanovia Limanowa 2:1 Stal Rzeszów. Jakub Downar-Zapolski poza kadrą meczową.

Wiślacki "rozkład jazdy" z Ekstraklasa.net (relacje na żywo)