TOP 10 młodzieżowców w Fortuna 1. Lidze według GOL24

7 grudnia 2018, 11:51 | Joanna Sobczykiewicz

Fortuna 1. Liga. Runda jesienna na zapleczu Lotto Ekstraklasy dobiegła końca. Za nami 21 kolejek, które dostarczyły wielu emocji, zaskoczeń, czy nawet w kilku przypadkach rozczarowań. W naszym rankingu prezentujemy TOP 10 młodzieżowców, których mogliśmy oglądać jesienią. Przypomnijmy, że w 1. lidze w każdej drużynie na boisku musi przebywać przynajmniej jeden zawodnik, urodzony w roku 1998 lub młodszy. Piłkarze, wybrani przez nas, są przedstawieni w kolejności od najstarszego, do najmłodszego.

Data urodzenia: 23 lutego 1998
 Występy w 1. lidze: 13 meczów – 1076 minut [4 bramki, 2 asysty] Pomocnik wypożyczony z Wisły Płock do GKS-u Tychy jest najstarszy na naszej liście. Adamczyk grał regularnie od września i swoimi występami nie dawał szkoleniowcowi tyszan żadnych powodów, by ten musiał szukać dla niego zastępstwa. Strzelił cztery bramki i dołożył dwie asysty. W spotkaniu z Wigrami Suwałki dwukrotnie pokonał golkipera, na dodatek zrobił to jeszcze w pierwszej połowie.
Data urodzenia: 22 marca 1998 Występy w 1. lidze: 17 meczów – 1286 minut [4 bramki, 2 asysty] Szczepański pokazywał, że będą z niego ludzie, gdy grał w trzecioligowych rezerwach Legii Warszawa, gdzie był jednym z najbardziej wyróżniających się zawodników. Transfer do Rakowa Częstochowa dodał mu skrzydeł i choć pierwsze miesiące w nowym miejscu nie były udane, to jesienią 2018 roku, odpalił. Strzelił cztery bramki, dorzucił dwie asysty, wywalczył rzut karny, a ponadto jego drużyna jest liderem tabeli i coraz głośniej puka do drzwi Ekstraklasy.
Data urodzenia: 23 marca 1998 Występy w 1. lidze: 12 meczów – 716 minut [3 bramki, 1 asysta] W poprzednim sezonie Płacheta spędził wiosnę w pierwszoligowej Pogoni Siedlce, z którą spadł do 2. ligi. Nie był to jego najlepszy okres, choć w spotkaniu z Ruchem Chorzów (wygranym przez Pogoń aż 6:0, strzelił dwa gole). Przeprowadzka do Bielska-Białej wyszła mu na dobre. Z samego początku był zmiennikiem, lecz w 11. kolejce trener dał mu szansę rozpocząć mecz w wyjściowej jedenastce. Szybko skorzystał z okazji i odwdzięczył się szkoleniowcowi dwoma bramki, zdobytymi w spotkaniu z Wigrami Suwałki, a potem jednym trafieniem, w także zwycięskim starciu z Chojniczanką Chojnice.
Data urodzenia: 8 kwietnia 1998 Występy w 1. lidze: 19 meczów – 1466 minut [7 bramek, 2 asysty] Bezapelacyjny MVP z naszego zestawienia. Letniowski pokazał, że potrafi strzelać już rok wcześniej, gdy reprezentował barwy trzecioligowego Bałtyku Gdynia, w którym zdobył 10 bramek. Na zapleczu Ekstraklasy już jest bliski pobicia swojego rekordu, bo tylko w rundzie jesiennej strzelił siedem goli, a do tego dołożył dwie asysty. 20-latek jest jednym z bohaterów Bytovii Bytów. Dodajmy, że jego klub jeszcze przed rozpoczęciem sezonu nie był pewien, czy znajdzie środki na pokrycie swoich występów w Fortuna 1. Lidze i czy w ogóle w niej wystąpi. Nie wiadomo, czy Letniowski zdecyduje się na pozostanie w Bytowie. Coraz częściej pytają o niego czołowe kluby z Lotto Ekstraklasy.
Data urodzenia: 23 stycznia 1999 Występy w 1. lidze: 13 meczów – 1099 minut [1 bramka, 1 asysta] Drużyna Puchacza jest jednym z największych rozczarowań w sezonie. W Katowicach liczyli na awans, a na ten moment muszą walczyć o utrzymanie. Młodzieżowy reprezentant kadry U-20, a tym samym jej kapitan, zaczynał sezon w ekstraklasowym Zagłębiu Sosnowiec. We wrześniu zdecydował się na przenosiny do pierwszoligowca. W GieKSie grał regularnie, a w październiku zespół przejął doskonale znany mu trener – Dariusz Dudek. Puchacz nie dał mu żadnych powodów, by ten posadził go na ławce. 19-latek powinien popracować nad zachowaniem w defensywie, bo zdecydowanie lepiej wychodzi mu podłączanie się do akcji ofensywnych. Na swoim koncie ma bramkę i asystę.
Data urodzenia: 27 stycznia 1999 Występy 1. lidze: 19 meczów – 1625 minut Pawłowski, podobnie jak Puchacz, to reprezentant kadry U-20, prowadzonej przez trenera Jacka Magierę. Został wypożyczony do Wigier z rezerw Pogoni Szczecin i grał regularnie najpierw u Kamila Sochy, a obecnie u Ariela Jakubowskiego. Jest defensywnym pomocnikiem i choć nie ma na swoim koncie bramek lub asyst, jak pozostali jego koledzy, zaprezentowani w zestawieniu, to swoją dobrą postawą zasłużył, by się tu znaleźć.
Data urodzenia: 1 marca 1999 Występy w 1. lidze: 21 meczów – 1890 [2 obronione karne] Jedyny golkiper w naszym zestawieniu. Mleczko jest powoływany przez Jacka Magierę do kadry U-20, a ponadto to podstawowy bramkarz Puszczy Niepołomice. Jego drużyna zajmuje szóste miejsce i zimą będzie spała spokojnie, bo cel, jakim jest utrzymanie na zapleczu Ekstraklasy, został wykonany. Golkiper może pochwalić się dwoma, obronionymi rzutami karnymi.
Data urodzenia: 20 marca 1999 Występy w 1. lidze: 19 meczów – 1697 [2 bramki] 19-latek z Łodzi ma lepsze i gorsze spotkania. Dwie, zdobyte bramki dla ŁKS-u, przysłaniają trzy gole samobójcze, z czego po jednym jego zespół stracił punkty. Przed ełkaesiakiem z krwi i kości wiele pracy, lecz ma spory potencjał, by stać się jedną z wyróżniających się postaci na zapleczu Ekstraklasy, a na dodatek stoi przed nim ogromna szansa na grę na mundialu, który już w przyszłym roku czeka jego reprezentację. Kazimierz Moskal pokazał zaufanie do Sobocińskiego, nie sadzając go na ławkę rezerwowych, po niekoniecznie udanych meczach.
Data urodzenia: 7 kwietnia 1999 Występy w 1. lidze: 20 meczów – 1386 [3 bramki, 3 asysty] Moder jest wypożyczony do Odry Opole z Lecha Poznań. W poprzednim sezonie grał w rezerwach Kolejorza, lecz przeskok z 3. ligi do 1. wcale nie okazał się taki straszny, a przynajmniej nie w jego przypadku. 19-letni pomocnik strzelił trzy gole, dorzucił trzy asysty, a przede wszystkim grał regularnie i zbierał cenne minuty. Już teraz chodzą głosy, głównie ze środowiska kibiców Lecha, by sprowadzić go wiosną do Poznania. Podobnie, jak kilku wymienionych w tym zestawieniu kolegów, jest reprezentantem kadry U-20.
Data urodzenia: 2 sierpnia 1999
 Występy w 1. lidze: 17 meczów – 1268 [3 bramki, 3 asysty]
 Góral dołączył do Stomilu Olsztyn z rezerw Legii Warszawa. W walczącej o utrzymanie Dumie Warmii strzelił trzy gole, a także dorzucił trzy asysty, co oznacza, że miał udział przy sześciu bramkach Stomilu (jego drużyna zdobyła ich zaledwie 20). W Jastrzębie-Zdroju mógł powiększyć swój dorobek bramkowy, lecz nie wykorzystał wywalczonego przez siebie rzutu karnego. Do Olsztyna sprowadził go Kamil Kiereś, który w połowie sezonu stracił pracę. 19-letni napastnik był wtedy kontuzjowany i nie brał udziału w treningach z nowym szkoleniowcem. Pomimo to, gdy Góral wrócił do zdrowia, to Piotr Zajączkowski od razu zaczął na niego stawiać, choć miał jeszcze dwóch, innych, napastników-młodzieżowców.