Czarno-żółta świątynia futbolu, czyli obowiązkowy punkt każdej wizyty w Dortmundzie
Jest „toporny”, kanciasty, daleko mu do cudów współczesnej architektury stadionowej – nowego Wembley, czy monachijskiej Allianz Areny. Nic dziwnego – powstał przecież na potrzeby mistrzostw świata w RFN w 1974 roku. Westfalenstadion, dzisiaj stadion Signal Iduna Park, ma swoje lata, ale dzięki drużynie, której występy elektryzują niemal cały, prawie 600-tysięczny, Dortmund jest miejscem kultowym i wciąż niezwykle popularnym wśród turystów i kibiców, czego najlepszym dowodem brak biletów na wycieczki po stadionie w przeddzień meczu z Bayernem.
fot. Tomasz Bilewicz / Ekstraklasa.net
fot. Tomasz Bilewicz / Ekstraklasa.net
fot. Tomasz Bilewicz / Ekstraklasa.net
- Dzień dobry, chcielibyśmy kupić bilety na zwiedzanie stadionu – zaczęliśmy rozmowę w recepcji muzeum Borussii, tzw. Borusseum, do której można było się dostać korzystając z żółto-czarnej (a jakże!) windy. - Bilety na dzisiaj są wyprzedane, zainteresowanie jest bardzo duże, zapraszamy w niedzielę po meczu – otrzymaliśmy bardzo niesatysfakcjonującą nas odpowiedź od pracownika stadionu.
Na piątek, dzień przed meczem z Bayernem, zaplanowane było dziewięć wycieczek – obiekt można było zwiedzać w maksymalnie 40-osobowych grupach od 10 do 17. O godzinie 13.40 gości oprowadzał przewodnik angielskojęzyczny, pozostałe wycieczki odbywały się po niemiecku. Stadion w Dortmundzie oferuje również zwiedzanie z polskim przewodnikiem. Na głównej stronie internetowej wycieczek po Signal Iduna Park w oczy rzuca się żółty nagłówek „Polnische Touren/Zwiedzanie stadionu w języku polskim”, a krótka notka pod nim informuje w jaki dzień i o której godzinie odbywa się wycieczka i gdzie można nabyć bilety. Informacja o polskich wycieczkach jest też wyświetlana na telebimie zewnętrznym stadionu.
Decydując się na zwiedzanie Signal Iduna Park możemy wybrać jedną z kilku opcji:
- BVB-Tour Plus: zwiedzanie Borusseum, sali konferencyjnej, loży VIP, mixed zony, szatni, boiska bocznego, tunelu prowadzącego na boisko, którym piłkarze wychodzą na mecz, można także zasiąść na ławce trenerskiej, czy zająć miejsce na trybunie południowej i podziwiać ogrom Signal Iduna Park (15 euro, 10 euro poniżej 18. roku życia, dzieci poniżej 5 lat darmo, 120 minut)
- BVB Tour: Borusseum, trybuna prasowa, Mixed zona, trybuna południowa, tunel, ławka trenerska, szatnia (12 euro, 8 euro poniżej 18. roku życia, dzieci do 5. roku darmo)
- możliwość zorganizowania wycieczki prywatnej
- oprócz tego wycieczki po angielsku i po polsku,
- możliwość wypożyczenia urządzenia multimedialnego do zwiedzania (2 euro)
Kontaktując się z obsługą stadionu przed wyjazdem do Dortmundu dowiedzieliśmy się, że nie ma możliwości zarezerwowania, czy zakupu, biletu przez Internet, co jest już standardem na wielu obiektach, m.in. Wembley, czy Emirates Stadium w Londynie. Poinformowano nas jednak, że trwają pracę nad uruchomieniem takiej usługi i wkrótce takie udogodnienie ma zostać wprowadzone.
"Der Klassiker": W oczy rzucają się... vlepki Ruchu i Widzewa (ZDJĘCIA)
Wszystkie przewodniki po Dortmundzie już na samym wstępie wspominają o stadionie Signal Iduna Park jako jednej z głównych atrakcji dla odwiedzających. Obiekt Borussii jest miejscem szczególnym. Mieszkańcy żyją losami klubu o czarno-żółtych barwach. Dortmund to miasto piłkarskie i czuć to na każdym kroku już od momentu lądowania na lotnisku. Barwy BVB są obecne w niemal każdym pubie, na ulicach, w sklepach. Czuć, że legendarny klub o dumnej nazwie Borussia 09 Dortmund jest duszą tego miasta.