Sommer robił, co mógł, ale to Hiszpania doczłapała do półfinału na Wembley

2 lipca 2021, 21:16 | Tomasz Biliński

Reprezentacje Hiszpanii i Szwajcarii musiały rozegrać kolejną dogrywkę w tym turnieju, by wyłonić pierwszego półfinalistę mistrzostw Europy 2020. Po remisie 1:1 po 90 minutach i bezbramkowych dodatkowych 30 w rzutach karnych 3:1 wygrała Hiszpania.

Żółta kartka dla Granita Xhaki w meczu 1/8 finału przeciwko Francji jest sytuacją poprzedzająca niefortunne dla Szwajcarii zdarzenie. Gdyby nie tamto przewinieniem nie tylko kapitana zespołu, lecz także zdaniem wielu jej najlepszego piłkarza podczas mistrzostw Europy, to w piątek w ćwierćfinałowym starciu z reprezentacją Hiszpanii nie zagrałby Denis Zakaria.

- Brak Xhaki w składzie oznacza, że każdy inny piłkarz musi wykrzesać dziesięć procent ekstra. Hiszpania jest faworytem, ale my też chcemy zwyciężyć. Musimy uwierzyć, że to się uda, tak jak wierzyliśmy przed Francją - zapowiadał selekcjoner Szwajcarów Vladimir Petković. napisał:

Tymczasem Zakaria okazał się pechowcem. W ósmej minucie po rzucie rożnym Jordi Alba huknął sprzed pola karnego. Niewykluczone, że piłka przeleciałaby obok bramki Szwajcarów, ale po drodze odbiła się od Zakarii, zmyliła jego klubowego kolegę z Borussii Moenchengladbach Yanna Sommera i wpadła do siatki, wyprowadzając Hiszpanów na prowadzenie.

To już dziesiąty samobójczy gol na tych mistrzostwach Europy. O jeden więcej niż na poprzednich dziewięciu Euro razem wziętych! Zaskakujące, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę zmiany w formacie turnieju i powiększenie grona uczestników do obecnie 24 ekip.

Jakby Szwajcariom było mało problemów, to w 77. min za ostry wślizg czerwoną kartkę dostał Remo Freuler, a wcześniej, w 23. min, Breel Embolo doznał kontuzji. Petković za napastnika Borussii Moenchengladbach wprowadził Rubena Vargasa, a nie Mario Gavranovicia, który z Francją strzelił gola na 3:3 w doliczonym czasie. Tym razem trener postawił na mobilność, a nie wykończenie. Po godzinie gry Vargas był bliski asysty, ale strzał Stevena Zubera z ekstra obronił Unai Simon. napisał:

Sęk właśnie w tym, że mimo pokrzyżowanego z różnych względów planu na mecz, to Szwajcarzy byli bardziej przekonujący. Wprawdzie ich lewe skrzydło nie było tak dynamiczne jak wcześniej, ale wykorzystała swoją broń, z której dała już się poznać, czyli pressingowi na połowie rywala.

Hiszpanie tego się obawiali, mając w pamięci spotkania w Lidze Narodów w 2020 r. (1:0 i 1:1). Próbowali spowolnić grę, mieli zdecydowaną przewagę w posiadaniu piłki i podaniach (co nie podobało się irytującemu się przy linii Luisowi Enrique), jednak w 68. min popełnili błąd. Na wyrównującego gola zamienił go Xerdan Shaqiri.

Dopiero po czerwonej kartce Szwajcarzy skupili się tylko na obronie, a Hiszpanie przeszli do ataku (choć wciąż robili to ślamazarnie). Także w dogrywce. Jednak świetnie bronił Sommer, który w trakcie turnieju opuścił na drużynę, by być przy narodzinach córki. W rzutach karnych więcej szczęścia miał jednak Simon, który obronił uderzenia Schara i Akanjiego, a Vargas przestrzelił (Sommer obronił uderzenie Rodriego, a Busquets trafił w słupek). We wtorkowym półfinale na Wembley zagrają więc Hiszpanie. Rywalem będzie Belgia lub Włochy.

Szwajcaria - Hiszpania 1:1 (0:1, 1:1), karne 1:3

Bramki: Shaqiri 68 - Zakaria 8 samobójcza
Sędziował: Michael Oliver (Anglia)
Szwajcaria: Sommer - Elvedi, Akanji, Rodriguez - Widmer (101 Mbabu), Zakaria (101 Schar), Freuler, Zuber (90 Fassnacht) - Shaqiri (81 Sow), Seferović (82 Gavranović), Embolo (23 Vargas). Trener: Vladimir Petković
Hiszpania: Simon - Azpilicueta, Laporte, P. Torres (113 Thiago), Alba - Koke (90 Llorente), Busquets, Pedri (119 Rodri) - F. Torres (91 Oyarzabal), Morata (54 Moreno), Sarabia (46 Olmo). Trener: Luis Enrique

Żółte kartki: Widmer, Gavranović - Laporte
Czerwona kartka: Freuler