menu

TOP 10 piłkarzy urodzonych w województwie śląskim

16 listopada 2017, 15:38 | red

Województwo śląskie od lat uchodzi za prawdziwą kuźnię piłkarskich talentów. Nie inaczej jest obecnie. Aż czterech zawodników urodzonych w tym województwie odgrywa pierwszoplanową rolę w drużynie Adama Nawałki, a kilku znajduje się w kręgu zainteresowań selekcjonera. Zobacz TOP 10 piłkarzy urodzonych w śląskim.


fot.
31-letni pomocnik Hoffenheim w przeszłości występował w Borussii Mönchengladbach, Getafe i Mainz. Z orzełkiem na piersi rozegrał 19 meczów, ale przed trzema laty skrytykował selekcjonera Adama Nawałkę, mówiąc, że to reprezentacja Polski juniorów, a zawodnicy na treningach nie otrzymali żadnej taktycznej lekcji. Urodzony w Sosnowcu zawodnik powołania już więcej nie dostał, ale teraz zapewnia, że chciałby wrócić.
fot. Bartek Syta
Uznawany za wielki talent. Już jako 20-latek trafił do FC Kaiserslautern, jednak kolejne lata były dla urodzonego w Tychach zawodnika pasmem większych i mniejszych niepowodzeń. Odbudował się w tyskim GKS-ie. Wicekról strzelców 1 ligi minionego sezonu szybko "odpalił" w Zagłębiu i doczekał się powołania do kadry. W Lubinie 24-latek może liczyć na wsparcie swojej dziewczyny Aliny Wojtas, reprezentantki Polski w piłce ręcznej.
fot. Karolina Misztal
Nie wiadomo jak potoczyłaby się jego kariera, gdyby nie przeszedł do Broendby. Wilczek do ligi duńskiej po prostu pasuje, a jego udane występy w Superligaen zwróciły uwagę selekcjonera Nawałki. Przez kilka tygodni był gwiazdą mediów w Danii. Wilczek trafił piłką w głowę kibica Davida Nielsen. Badania, które przeszedł po tym zdarzeniu wykazały, że Duńczyk ma kibic guza mózgu.
fot.
Urodził się 8 września 1985 roku w Żywcu, a jego pierwszym klubem była miejscowa Koszarawa. Chociaż w reprezentacji Polski rozegrał niemal 50 spotkań, nigdy nie wyjechał do zagranicznego klubu. W 2008 był blisko przenosin do Napoli, ale do transferu ostatecznie nie doszło. Już od czterech lat Jodłowiec jest związany z warszawską Legią.
fot. Szymon Starnawski
Na świat przyszedł 5 maja 1991 roku w Zabrzu. Reprezentant Polski przygodę z futbolem zaczynał w juniorach Górnika. Latem 2013 roku klub z Roosevelta sprzedał go do Romy za milion dolarów. "Skorup" znakomity miał poprzedni sezon, który spędził na wypożyczeniu w Empoli. W obecnym musi zadowolić się rolą zmiennika Allisona.
fot. Bartek Syta
Jako 22-latek został najdroższym polskim piłkarzem w historii. Wychowanek Rozwoju Katowice w sierpniu 2016 trafił do Napoli za rekordowe 32 miliony euro. Początek we Włoszech miał wyśmienity. Jego karierę zastopowało zerwanie więzadła w lewym kolanie. Wrócił do zdrowia w rekordowym tempie, ale we wrześniu nie wytrzymało więzadło w prawym kolanie. Pechowiec.
fot. Bartek Syta
Niekwestionowany lider defensywy reprezentacji Polski i AS Monaco. Do klubu z księstwa trafił z Torino za 11 mln euro. Glik na świat przyszedł w Jastrzębiu-Zdroju, a karierę zaczynał w WSP Wodzisław Śląski.
fot. Szymon Starnawski
Urodzony w Czechowicach-Dziedzicach zawodnik to rekordzista pod względem liczby występów polskiego piłkarza w Bundeslidze. Od lat jest filarem reprezentacji. W ostatnim roku Piszczek imponował niezwykle wysoką dyspozycją, tym bardziej szkoda urazu kolana, którego doznał w potyczce z Czarnogórą. Na mundial będzie gotowy. Jak mówi Franciszek Smuda to "twardy chłop, co surowe mięso wpierdziela, a nie manekin ze szkła".
fot. Pawel Lacheta
Urodzony w Gliwicach piłkarz zwłaszcza w koszulce reprezentacji Niemiec był jednym z najgroźniejszych napastników świata. Strzelił dla niej 49 goli, został mistrzem Europy 2014, w kolekcji ma też dwa brązowe medale MŚ (2006 i 10). W klubach, poza FC Koeln, aż tak nie błyszczał, ale jego postawa i sposób bycia poza boiskiem sprawiła, że zawsze posiadał rzesze fanów. Kibice Górnika wciąż zadają sobie pytanie: czy zakończy karierę w barwach trójkolorowych?
fot.
Prawdziwy wojownik i symbol reprezentacji Polski. Urodzony w Częstochowie piłkarz na koncie ma 97 meczów i 19 goli w narodowych barwach. Więcej występów z orzełkiem na piersi mają tylko Grzegorz Lato i Michał Żewłakow.
fot.
1 / 11