PKO Ekstraklasa. Pogoń w Gliwicach ograła Piasta. Gole Grosickiego i debiutującego Biczachczjana

5 lutego 2022, 19:28 | KK

PKO Ekstraklasa. Pogoń Szczecin pokonała w Gliwicach Piasta 2:0 (0:0) i na punkt zbliżyła się do prowadzącego Lecha Poznań. Do siatki trafili Kamil Grosicki i debiutujący w ekstraklasie Wahan Biczachczjan.

Pogoń w Gliwicach ograła Piasta 2:0
05.02.2022 gliwice ekstraklasa piast gliwice - pogon szczecin fot. karina trojok / dziennik zachodni / polska press
05.02.2022 gliwice ekstraklasa piast gliwice - pogon szczecin kibice fot. karina trojok / dziennik zachodni / polska press
1 / 14

PKO Ekstraklasa: Piast Gliwice - Pogoń Szczecin 0:2

Jak padła bramka?

• 0:1 60 min - Szeroko ustawiony na prawej stronie Sebastian Kowalczyk pognał wzdłuż linii bocznej i zagrał w pole karne. Do piłki dopadł Kamil Grosicki, który bez przyjęcia uderzył nie do obrony w lewy dolny róg bramki gospodarzy.
  • 0:2 82 min - Na prawej stronie pograli Michał Kucharczyk z Mateuszem Łęgowskim, który oddał piłkę bardziej doświadczonemu koledze. Ten podał w pole karne do Rafała Kurzawy, który przytomnie przepuścił do Wahana Biczachczjana. Ormianin dostawił stopę i trafił do siatki.

Godzinę przed meczem Pogoń zdradziła skład, jaki na boisko zdecydował się posłać sztab z trenerem Kostą Runjaicem na czele. Bez niespodzianek, bo chyba właśnie takie ustawienie było najczęściej typowane przez kibiców i ekspertów. Znaki zapytania pewnie były jeszcze 10 dni temu, gdy nie było jasne, kiedy uraz barku zaleczy Sebastian Kowalczyk, jak w sparingu z Hansą Rostock wypadnie Mariusz Malec, czy też kogo wystawić w roli młodzieżowca. Runjaic nie kombinował. Postawił na sprawdzone wcześniej opcje. Kowalczyk był zdrowy, więc grał od początku. Malec pokazał z Niemcami, że może być równie pewny w obronie co kontuzjowany Konstantinos Triantafyllopoulos, a Maciej Żurawski wygrał rywalizację wśród młodych graczy. Jeszcze podczas obozu w Turcji nie wyglądał najlepiej, ale ma zaufanie szkoleniowca, który wybrał najbardziej doświadczonego młodzieżowca.

[przycisk_galeria]

Sam początek meczu to mocny nacisk gliwiczan, którzy nie chcieli dać się rozegrać Pogoni. Kłopoty miał szczególnie Żurawski, którego dwie straty kończyły się kontrami gospodarzy, ale nic z nich nie wynikało groźnego. Pierwszy konkretny atak Pogoni był w 7. minucie i zapachniało bramką. Kamil Grosicki dwa razy ładnie wrzucał ze skrzydła, ale Luka Zahović czy Jean Carlos byli uprzedzani przez obrońców.

Po 10 minutach Pogoń zaczęła posiadać piłkę, a Piast cofnął się i czekał na kontry. W 18. minucie miał świetną okazję, gdy lewym skrzydłem wyskoczył Damian Kędzior, a piłka od niego trafiła do Kristophera Vidy. Hiszpan zamknął akcję niecelnym strzałem. Pogoń odpowiedziała akcją Grosicki – Żurawski – Grosicki, ale strzał również był nieudany. Po paru minutach z pola karnego uderzył Żurawski – mocno, ale też niecelnie. Pomocnik złapał się za głowę, ale faktycznie miał czego żałować.

W kolejnych akcjach więcej z gry miał Piast, ale momentami zbyt szybko chciał przedostać się w okolice pola karnego. Pogoń była na to przygotowana i przejmowała większość piłek. Po drugiej stronie boiska Portowcy próbowali pressować, ale nie zawsze się to udawało. W końcówce I połowy Kowalczyk oddał celny strzał z 25 m, ale Franciszek Plach pewnie złapał piłkę.

Na początku II połowy Piast podjął większe ryzyko i mocniej zaatakował. Jedną z akcji ciekawie zainicjował Jakub Czerwiński, a celny strzał Stipica obronił z kłopotami. W 60. minucie to jednak Pogoń objęła prowadzenie. Szybka akcja prawą stroną, wbicie piłki, które mogło być adresowane do Luki Zahovicia, ale do Słoweńca nie dotarło, za to w odpowiednim momencie w środek pola karnego wbiegł Grosicki i strzałem bez przyjęcia pokonał bramkarza Piasta.

Z dobrym wynikiem Pogoń nabrała większej pewności siebie. Portowców wizualnie było więcej na boisku, co oczywiście świadczyło o największym zaangażowaniu w grze. Piast nie wiedział, jak się zabrać do ataków i to Pogoń po swoich wypadach mocniej akcentowała ofensywne walory.

W 82. minucie Pogoń zamknęła spotkanie. Firmowa akcja – głęboko i podaniami na skrzydle, piłka wycofana w polu karnym, a tam nogę dostawił debiutant Vahan Biczachczjan.

Do końca wynik już się nie zmienił. Wygrał zespół skuteczniejszy, bardziej uniwersalny i lepiej przygotowany fizycznie. To dobry prognostyk dla fanów Pogoni, która zasygnalizowała w Gliwicach, że będzie mocna w walce o tytuł mistrza Polski.

Oceny piłkarzy po meczu Piast Gliwice - Pogoń Szczecin (w skali 1-6):