menu

Trzecioligowi piłkarze mają wolne. W styczniu wrócą do treningów

8 grudnia 2018, 15:20 | Marcin Puka

Trzecioligowcy z grupy IV zakończyli okres roztrenowania. Nie znaczy to, że piłkarze nic nie robią. Ćwiczą indywidualnie na podstawie rozpisek, które otrzymali od sztabów szkoleniowych. Pierwsze treningi w nowym roku wszystkie drużyny mają zaplanowane na początku stycznia.


fot.

Najwyżej sklasyfikowanym zespołem z naszego regionu jest Wisła Puławy. Podopieczni Jacka Magnuszewskiego zajmują czwarte miejsce i do pierwszego miejsca premiowanego awansem (na czele tabeli jest beniaminek, Hutnik Kraków) tracą tylko cztery punkty. Biało-niebiescy mają już wolne, ponieważ okres roztrenowania zakończyli w piątek 30 listopada. Zimą nie należy spodziewać się rewolucji kadrowej. W zespole będzie kilka zmian, a możliwe, że do drużyny dołączy dwóch lub trzech zawodników. Pierwsze zajęcia w nowym roku zaplanowane są na 8 stycznia. Puławianie zagrają kilka meczów towarzyskich, ale jeszcze nie ma ustalonych wszystkich dokładnych terminów tych potyczek. Wiadomo, że biało-niebiescy na pewno zmierzą się z Avią Świdnik, a także z Siarką Tarnobrzeg (23 luty).

Zanim Wiślacy przystąpią do rewanżów, czeka ich mecz finałowy Pucharu Polski na szczeblu Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. 2 lub 3 marca na przy ulicy Hauke-Bosaka w Puławach ich przeciwnikiem będzie także trzecioligowy Motor Lublin.

13 grudnia w Puławach kontynuowane będzie Walne Zebranie Delegatów Członków KS Wisła Puławy, które zostało zawieszone 15 listopada. Według nieoficjalnych informacji przedstawiciele głównego sponsora biało-niebieskich Azoty S.A. chcą zmian w zarządzie klubu. Przypomnijmy, że niedawno w Wiśle zmienił się prezes. 4 października 2018 roku Piotr Owczarzak zastąpił Grzegorza Nowosadzkiego.

Piątą lokatę po 17 seriach gier zajmuje Motor. Lublinianie mają pięć oczek mniej od ekipy z Suchych Stawów, ale wiosną podejmą lidera, a także trzy kolejne wyprzedzające ich ekipy. Żółto-biało-niebiescy po zakończeniu rundy jesiennej trenowali do 29 listopada. W tym czasie sparowali na Arenie Lublin z występującą szczebel niżej Lublinianką.

Zespół prowadzony przez Roberta Góralczyka po raz pierwszy w 2019 roku spotka się 7 stycznia. - Wcześniej zawodnicy będą realizowali treningi indywidualne w zakresie wytrzymałości i siły według przygotowanych przez sztab zaleceń (zawodnicy mieszkający w Lublinie i okolicach, a takich jest zdecydowana większość, w dniach od 11 do 14 grudnia zrealizują je w treningach grupowych na siłowni i sztucznym boisku na Arenie) - wyjawia trener Motoru. Nieoficjalnie mówi się, że w przyszłym tygodniu sprawdzanych będzie kilku piłkarzy. Dużych zmian w składzie raczej nie będzie, ale jeśli Motor chce włączyć się do walki o awans, a chce, trzeba dokonać wzmocnień i takowe będą. Dlatego też z klubu będzie musiało odejść kilku piłkarzy.

Lublinianie mają zaplanowanych jedenaście sparingów (trwają jeszcze ustalenia odnośnie dokładnych terminów i miejsc ich rozegrania). Rywalami będą ekipy od drugiej do czwartej ligi. Możliwe, że żółto-biało-niebiescy wyjadą też na jedno zgrupowanie.

Tuż za Motorem znajdują się Orlęta Radzyń Podlaski. Ekipa dowodzona przez Rafała Borysiuka jesienią zmagała się z kontuzjami kilku piłkarzy. Być może część z nich wróci już na pierwszy trening (możliwe, że pojawią się testowani zawodnicy) zaplanowany na 9 stycznia. Biało-zieloni sparować będą kolejno z: Mazovią Mińsk Mazowiecki (19 stycznia), Podlasiem Biała Podlaska (26 stycznia), Victorią Sulejówek (2 lutego), Olimpią Zambrów (9 lutego), Avią Świdnik (16 lutego), Chełmianką (20 lutego w Lubartowie), Stalą Kraśnik (23 lutego) i Lewartem Lubartów (2 marca).

Na siódmej pozycji plasuje się beniaminek z Kraśnika. Piłkarze Stali przygotowania do rundy wiosennej wznowią 7 stycznia. Niebiesko-żółci będą sparować kolejno z: Motorem Lublin (16 stycznia), Górnikiem Łęczna (23 stycznia), Stalą Stalowa Wola (26 stycznia), Pogonią Staszów (2 lutego), Alitem Ożarów (9 lutego), Czarnymi Połaniec (16 lutego), Kryształem Werbkowice (20 lutego), Orlętami Radzyń Podlaski (23 lutego) i Wisłą Sandomierz (2 marca).

Latem problemem niebiesko-żółtych mogą być "młodzieżowcy", ponieważ kilkoma takimi graczami już wcześniej zainteresowały się inne zespoły. Teraz jest podobnie. Mowa o Jakubie Gajewskim (ma ofertę z beniaminka drugiej ligi, Resovii, Arkadiuszu Maju (widzi go u siebie drugoligowa Elana Toruń) i Erneście Skrzyńskim (zainteresowanie nim wyraża m.in. drugoligowa Siarka Tarnobrzeg).

Zresztą także kilku doświadczonych graczy ekipy z Kraśnika może zmienić kluby. Adama Nowaka chętnie ściągnęłaby trzecioligowa Stal Rzeszów. Dlatego Stal usilnie poszukuje młodzieżowców. Wszyscy chętni mogą zgłaszać się do klubu wraz z piłkarskim CV.

Czy ktoś może dołączyć do Stali? Możliwe, ale nie ma co ukrywać, że klub ma kłopoty finansowe i nie wiadomo, czy szybko z nich wybrnie.

Avia Świdnik na półmetku zmagań zajmuje dziewiątą lokatę. Żółto-niebiescy na pierwszych noworocznych zajęciach pojawią się 11 stycznia. Tomasz Bednaruk, trener ekipy z lotniczego miasta dopina szczegóły sparingów. W planach są gry kontrolne m.in. z Górnikiem Łęczna, Legią II Warszawa, Hetmanem Zamość, Wisłą Puławy i Orlętami Radzyń Podlaski.

Plasująca się na jedenastej pozycji Chełmianka, w rewanżach będzie chciała piąć się w górę tabeli. Podopieczni Artura Bożyka (wybiera się na staż do jednego z klubów w Europie, rok temu był na stażu w hiszpańskim Realu Madryt) do treningów wrócą 11 stycznia 2018 roku. W sparingach zmierzą się z: Górnikiem Łęczna (30 stycznia), Lublinianką (2 luty), Bronią Radom (9 luty), Radomiakiem (16 luty), Orlętami Radzyń Podlaski (20 luty), Podlasiem Biała Podlaska (23 luty) i Sokołem Konopnica (2 marca).

Trener biało-zielonych chciałby wzmocnić rywalizację w drużynie, tym bardziej, że kilku piłkarzy jest kontuzjowanych. Jednak wielkich transferów raczej nie można się spodziewać. Chodzą plotki, że klub ma spore problemy finansowe. Z trzydniowych testów z pierwszoligowego Podbeskidzia wrócił Mateusz Kompanicki. Wicelider klasyfikacji strzelców (dziesięć goli) może zmienić barwy klubowe, ponieważ ma propozycje nie tylko z Bielska-Białej, ale także z innych zespołów z wyższych klas rozgrywkowych. Zainteresowanie 22-latkiem wyraża m.in. drugoligowy Górnik Łęczna.

Najniżej sklasyfikowaną drużyną z naszego regionu jest Podlasie Biała Podlaska. Podopieczni Przemysława Sałańskiego zajmują szesnastą pozycję, a więc pierwszą spadkową. Trzeba solidnie przepracować okres przygotowawczy, żeby wiosną skutecznie powalczyć o zachowanie statusu trzecioligowca. Przydałoby się też wzmocnić kadrę, ale na razie jeszcze nie wiadomo, czy ktoś zimą dołączy do biało-zielono-żółto-czerwonych.

Ekipa z Białej Podlaskiej zajęcia wznowi 11 stycznia. Podlasie w meczach kontrolnych zmierzy się kolejno z:

Małopolski Związek Piłki Nożnej, prowadzący w tym sezonie rozgrywki grupy IV wstępnie start rundy wiosennej zaplanował na weekend 9/10 marca. Sezon 2018/19 zakończy się prawdopodobnie 8 czerwca.

Zestaw par 18. kolejki: Motor Lublin - Orlęta Radzyń Podlaski, Avia Świdnik - Stal Kraśnik, Podlasie Biała Podlaska - Czarni Połaniec, Wisła Sandomierz - Wisła Puławy, Podhale Nowy Targ - Chełmianka, Wólczanka Wólka Pełkińska - Stal Rzeszów, Wiślanie Jaśkowice - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Soła Oświęcim - Sokół Sieniawa, Spartakus Daleszyce - Hutnik Kraków