menu

Oficjalnie: Juventus Turyn wykluczony z europejskich pucharów. UEFA nałożyła na klub potężną grzywnę

28 lipca 2023, 20:40 | Krzysztof Kowalski

Juventus Turyn, którego piłkarzami są Wojciech Szczęsny i Arkadiusz Milik, został wykluczony z Ligi Konferencji w sezonie 2023/24 z powodu nieprawidłowości finansowych - ogłosiła Europejska Unia Piłkarska. "Stara Dama" zapłaci też 10 mln euro grzywny.


fot. PAP/EPA

Juventus został oficjalnie wykluczony z europejskich pucharów w tym sezonie


Europejska centrala wszczęła postępowanie dyscyplinarne przeciwko Juventusowi już w poprzednim sezonie, w którym klub został też ukarany przez władze krajowych rozgrywek odjęciem 10 punktów za nieprawidłowości przy transferach.

Właściwy organ dyscyplinarny UEFA zdecydował, że Juventus złamał przepisy oraz pogwałcił ustalenia ugody podpisanej w sierpniu 2022 roku.

[polecany]25157779[/polecany]

Turyński zespół zakończył rozgrywki włoskiej ekstraklasy w ubiegłym sezonie na siódmej pozycji, co dało mu awans do czwartej, ostatniej rundy eliminacji Ligi Konferencji. Jego miejsce przejmie prawdopodobnie sklasyfikowana na ósmym miejscu w tabeli Serie A Fiorentina, ale na razie nie potwierdzono tego oficjalnie.

Juventus wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że nie zrobił nic niezgodnego z przepisami UEFA, ale nie skorzysta z prawa do złożenia apelacji.

"Stanowczo podkreślamy, że nie może to być interpretowane jako przyznanie się do jakiegokolwiek zarzutu" - napisano.

UEFA prowadziła także postępowanie wobec Chelsea Londyn w związku z nieprawidłowościami w dokumentach finansowych złożonych w latach 2012-19, kiedy właścicielem klubu był Rosjanin Roman Abramowicz. Jak zaznaczono, po sprzedaży klubu w maju 2022 roku nowy zarząd z własnej inicjatywy informował UEFA o przypadkach niekompletnej dokumentacji, dlatego zdecydowano się na zawarcie ugody, w myśl której Chelsea zapłaci 10 milionów euro. Londyńczycy nie zostali jednak ukarani zakazem udziału w rozgrywkach europejskich. PAP

LIGA KONFERENCJI w GOL24


Więcej o LIDZE KONFERENCJI - newsy, wyniki, terminarze, tabele