Czystki w Zagłębiu. Trener Fornalik i dyrektor Burlikowski zwolnieni po kompromitacji w Częstochowie

dzisiaj 13:00 | Dawid Foltyniewicz

PIŁKA NOŻNA. Porażka z Rakowem (1:5) przelała czarę goryczy. Zagłębie Lubin rozstało się z trenerem Waldemarem Fornalikiem i dyrektorem sportowym Piotrem Burlikowskim.

Powodem zwolnienia są niezadowalające wyniki sportowe. KGHM Zagłębie Lubin po 9. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy ma na koncie po dwa zwycięstwa i remisy oraz pięć porażek. Czarę goryczy przelała ta ostatnia. W niedzielę „Miedzowi” remisowali do przerwy z Rakowem Częstochowa 1:1, ale po przerwie ich gra się posypała i ostatecznie przegrali 1:5. Lubinianie po tym meczu znaleźli się w strefie spadkowej.

[polecany]26801461[/polecany]

Waldemar Fornalik został trenerem Zagłębia w listopadzie 2022 roku (zastąpił na tym stanowisku Piotra Stokowca). Były selekcjoner reprezentacji Polski poprowadził „Miedziowych” w 62 spotkaniach. Dolnośląska drużyna pod jego wodzą zdobywała średnio 1,39 punktu na mecz (śr. 0,89 w sezonie 2024/25).

Poza Fornalikiem posadę stracił także dyrektor sportowy Piotr Burlikowski. Wcześniej pracował w Zagłębiu w latach 2014-2016. Jego drugi (i ostatni) epizod w klubie z Lubina obejmował lata 2021-2024. W przeszłości pracował m.in. w Polskim Związku Piłki Nożnej na stanowisku doradcy ds. sportu prezesa PZPN.

Zagłębie do tej pory nie poinformowało, kto zastąpi Fornalika w roli trenera. „Miedziowi” w tym tygodniu rozegrają dwa mecze. W czwartek (godz. 14:30) zmierzą się na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała w pierwszej rundzie Fortuna Pucharu Polski. W niedzielę (godz. 12:15) podejmą natomiast Radomiaka Radom w ramach 10. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy.

[polecany]26803209[/polecany]

W obu meczach drużyny nie wspomogą na pewno Dawid Kurminowski i Kajetan Szmyt. Obaj piłkarze w starciu z Koroną Kielce (0:2) doznali urazów, które wykluczają ich z gry na najbliższe tygodnie.