Super Stadion 2015. Od Kielc do Białegostoku – stadionowe szaleństwo w Polsce trwa w najlepsze! (GALERIA)
3 kwietnia 2015, 16:56 | Jakub Seweryn
Od 2006 roku Polskę ogarnęła moda na budowanie stadionów. Przez dziewięć lat, również za sprawą Euro 2012, w naszym kraju powstało czternaście obiektów piłkarskich o pojemności przynajmniej dziesięciu tysięcy miejsc, a drugie tyle nieco mniejszych gruntownie przebudowano. Co więcej, kolejne stadiony są w drodze. Oto najważniejsze z aren piłkarskich powstałych w naszym kraju od 2006 roku. Zobaczcie, jak w ostatnich latach rozwijała się piłkarska infrastruktura w Polsce, która zostawiła daleko w tyle poziom naszego krajowego futbolu.
Arena Lublin (15 400 miejsc) – dwa ostatnie dotąd efektowne obiekty w naszym kraju powstały przy ‘ścianie wschodniej’. 15-tysięczna Arena Lublin została otwarta koncertem gwiazd TVN we wrześniu 2014. Problem lubelskich działaczy polega jednak na tym, że najlepsze drużyny z tego miasta grają tylko w trzeciej lidze i na chwilę obecną zapełnić nowy stadion jest niezwykle ciężko.
fot. Małgorzata Genca
fot. Małgorzata Genca
Inea Stadion w Poznaniu (43 090 miejsc) – kilka tygodni później, 20 września, koncertem Stinga otwarto Stadion Miejski w Poznaniu. Poznaniacy nie przegrali jednak żadnej rywalizacji z Legią, gdyż w ich przypadku otwierano już cały obiekt przy Bułgarskiej, mogący pomieścić wówczas 41 tysięcy kibiców. Pierwszy mecz Kolejorza w obecności tak dużej publiki miał miejsce 10 dni później, gdy Lech ograł w Lidze Europy austriacki Salzburg 2:0. W ten sposób zakończyła się budowa pierwszej z czterech polskich aren Euro 2012.
fot. Maciej Urbanowski/Głos Wielkopolski
fot. Maciej Urbanowski/Głos Wielkopolski
Siedemnaście stadionów wybudowanych lub gruntownie przebudowanych w niespełna 10 lat robi wrażenie. A to przecież nie wszystko. Oprócz wyżej wymienionych obiektów stadiony w Tarnobrzegu, Ostródzie, Suwałkach, Radomiu, Ząbkach, Niepołomicach, Wolinie, a także obiekt Warty Poznań doczekały się modernizacji na nieco mniejszą skalę. Wybudowano także nowe stadiony żużlowe w Gorzowie Wielkopolskim i Toruniu, a w wielu miejscach Polski prace wciąż trwają. W najbliższych latach powinniśmy doczekać się sfinalizowania inwestycji w Bielsku-Białej, Tychach, Zabrzu, Rzeszowie czy Łodzi. W planach jest także nowy stadion dla chorzowskiego Ruchu, a i może nareszcie końca dobiegnie także ‘neverending story’ związana z przebudową Stadion Śląskiego?
fot. Arkadiusz Gola/Polska Press
fot. Arkadiusz Gola/Polska Press
Kolporter Arena w Kielcach (pojemność: 15,500) - 1 kwietnia 2006 roku w Kielcach to nie był typowy Prima Aprilis. Otwarcie nowego obiektu tamtejszej Korony było dla całego województwa świętokrzyskiego wielkim świętem, a dla polskiej piłki początkiem czegoś nowego. To właśnie kielecki obiekt rozpoczął w naszym kraju modę na budowanie nowych stadionów, którą mamy do dziś.
fot. Michał Wieczorek /Ekstraklasa.net
fot. Michał Wieczorek /Ekstraklasa.net
Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy (20 247 miejsc) – budowany pod lekkoatletyczne mistrzostwa świata juniorów stadion od lipca 2008 roku służy także wydarzeniom piłkarskim. To tutaj miały miejsce dwa finały Pucharu Polski (2010 i 2011), mecze reprezentacji Polski, a na co dzień na tym obiekcie występuje ekstraklasowy Zawisza.
fot. Tomasz Młynek
fot. Tomasz Młynek
Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (31 103 miejsc) – w sierpniu i wrześniu 2010 roku otwarto aż cztery nowe i efektowne stadiony w Polsce. Pierwszym z nich był obiekt Legii Warszawa przy Łazienkowskiej, który mógł pomieścić ponad 30 tysięcy kibiców. Na jego otwarcie, 7 sierpnia, do stolicy przyjechał Arsenal Londyn, który w meczu towarzyskim ograł Legię 5:4. Na tym spotkaniu dostępne były ¾ obiektu. Całość została oddana wiosną 2011 roku.
fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons
Stadion Miejski im. Henryka Reymana w Krakowie (33 326 miejsc) – do Krakowa Euro 2012 ostatecznie nie dotarło, ale i tak już we wrześniu 2010 roku to miasto mogło się poszczycić dwoma nowymi stadionami. Jako pierwszy został otwarty obiekt Wisły – 17 września Biała Gwiazda zremisowała na otwarcie nowych trybun z Koroną 2:2, choć tak naprawdę na oddanie do użytku całości stadionu trzeba było czekać do października 2011 roku.
fot. Wojciech Matusik
fot. Wojciech Matusik
Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie (15 106 miejsc) – tydzień później, 25 września, z nowego obiektu mogli się cieszyć także po drugiej stronie Błoń. 15 tysięcy kibiców Cracovii obejrzało wówczas inauguracyjne spotkanie z zaprzyjaźnioną Arką Gdynia. Stadion Pasów jest znacznie mniejszy, ale zdaniem bardzo wielu wygląda zdecydowanie bardziej estetycznie od rywala zza miedzy. W ostatnich latach pełnił on także rolę ‘domu’ reprezentacji Polski do lat 21.
fot. Wojciech Matusik
fot. Wojciech Matusik
Stadion Miejski w Gdyni (15 139 miejsc) – z Krakowa przenosimy się do Trójmiasta, które w 2011 roku doczekało się dwóch nowych obiektów piłkarskich. Pierwszy, skromniejszy, został otwarty w Gdyni i może pomieścić nieco ponad 15 tysięcy kibiców. Stadion Arki Gdynia, zainaugurowany sparingiem z Beroe Stara Zagora, nie przyniósł jednak żółto-niebieskim szczęścia, bo jeszcze w tym samym sezonie gdynianie pożegnali się z Ekstraklasą, do której nie wrócili do dziś.
fot. Tomasz Bolt / Dziennik Bałtycki
fot. Tomasz Bolt / Dziennik Bałtycki
PGE Arena w Gdańsku (43 615 miejsc) - pół roku po sąsiadce Gdyni, z kilkumiesięcznym opóźnieniem została zakończona budowa drugiej areny Euro 2012, gdańskiej PGE Areny, która swym kształtem i bursztynowym kolorem zachwyciła wielu kibiców w całej Polsce. Choć obiekt ten zainaugurowano w lipcu 2011 roku ligowym starciem Lechii z Cracovią, to później było tylko lepiej. Na Euro wszystkie mecze na tym stadionie rozegrali mistrzowie świata i Europy Hiszpanie, a rok później do Gdańska przyjechała nawet Barcelona z Leo Messim w składzie. Obecnie PGE Arena jest domem miejscowej Lechii.
fot. Tomasz Bołt / Dziennik Bałtycki
fot. Tomasz Bołt / Dziennik Bałtycki
Stadion Miejski we Wrocławiu (42 771 miejsc) – Niedługo po PGE Arenie gotowa była także trzeci stadion na Euro 2012, który także może pomieścić około 43 tysięcy kibiców. Choć inauguracja obiektu we Wrocławiu, którą była walka Tomasza Adamka z Witalijem Kliczką, miała miejsce już 10 września, to na pierwszy mecz miejscowego Śląska na tym stadionie trzeba było czekać aż do końcówki października. Było warto, bo przy niemal komplecie publiczności wrocławianie ograli zaprzyjaźnioną Lechię Gdańsk 1:0, a jeszcze w tym samym sezonie zdobyli nieoczekiwanie mistrzostwo Polski.
fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons
Stadion Miejski w Gliwicach (10 037 miejsc) – nie Zabrze, nie Chorzów, nie Katowice, a właśnie Gliwice jako pierwsze (i jedyne dotąd) na Śląsku doczekało się w listopadzie 2011 roku nowego obiektu. Po bardzo szybkiej, bo ledwie 14-miesięcznej budowie, powstał dziesięciotysięczny obiekt na wzór stadionu niemieckiego SC Paderborn. Choć niektórzy dość złośliwie gliwicki stadion nazywają Tesco Areną, to kibiców Piasta to nie rusza i już na nowym obiekcie mogli oni świętować w 2012 roku swój powrót do Ekstraklasy.
fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons
Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie (58 145 miejsc) – największy i najważniejszy z budowanych obiektów powstał oczywiście w stolicy. Choć budowie Stadionu Narodowego towarzyszyło wiele perypetii, to udało się go ukończyć na niespełna pół roku przed Euro 2012. Jego otwarcie 29 stycznia 2012 wiązało się z dużym koncertem rockowym, to równo miesiąc później piłkarską inauguracją tego stadionu był przyjazd Cristiano Ronaldo i reprezentacji Portugalii, która zremisowała z biało-czerwonymi 0:0. W trakcie Euro grano na Narodowym pięć spotkań, w tym mecz otwarcia i półfinał, a obecnie stadion ten został domem piłkarskiej reprezentacji Polski, a także areną najbliższego finału Ligi Europy.
fot. Bartek Syta
fot. Bartek Syta
Stadion Miejski w Mielcu (6 864 miejsc) – najskromniejszy z wymienionych przez nas obiektów. Mielec, którego nowy stadion otwarty w sierpniu 2013 roku może pomieścić niespełna 7 tysięcy kibiców, ma jednak sporą wartość historyczną dla polskiego futbolu. W barwach tamtejszej Stali, dwukrotnego mistrza Polski, grali w przeszłości tacy gracze, jak Grzegorz Lato, Henryk Kasperczak, Jan Domarski czy Andrzej Szarmach. Obecnie jednak mielczanie odbudowują się w II lidze, a debiut ich nowego stadionu przypadł na ligowe starcie z Wigrami Suwałki, zakończone remisem 1:1.
fot. „Stal Mielec stadion 1” autorstwa Mcshadypl - Praca własna. Licencja CC BY-SA 4.0 na podstawie Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stal_Mielec_stadion_1.JPG#/media/File:Stal_Mielec_stadion_1.JPG
fot. „Stal Mielec stadion 1” autorstwa Mcshadypl - Praca własna. Licencja CC BY-SA 4.0 na podstawie Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stal_Mielec_stadion_1.JPG#/media/File:Stal_Mielec_stadion_1.JPG
Stadion Miejski w Białymstoku (22 386 miejsc) – 18 października minionego roku, po wielu perturbacjach, końca dobiegła także budowa stadionu w Białymstoku. Efekt końcowy jednak zrekompensował kibicom Jagiellonii to oczekiwanie, gdyż w stolicy Podlasia powstał zdaniem wielu jeden z ładniejszych obiektów w naszym kraju. Na jego otwarcie, po raz pierwszy od 25 lat, na meczu Jagiellonii zjawiło się ponad 20 tysięcy kibiców, a białostoczanie w efektownym stylu rozbili Pogoń Szczecin 5:0.
fot. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press Grupa
fot. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press Grupa
Stadion Zagłębia w Lubinie (16 068 miejsc) – drugim zespołem, który mógł pochwalić się nowym stadionem było po Koronie Kielce Zagłębie Lubin. Od marca 2009 roku obiekt w Lubinie zdecydowanie przewyższa poziom gry Miedziowych, przez co teraz jest jednym z najpiękniejszych stadionów w pierwszej lidze.
fot. Piotr Krzyżanowski / Polska Press Grupa
fot. Piotr Krzyżanowski / Polska Press Grupa
1 / 16
Komentarze (0)
>