menu

Euro 2020 może zmienić format, gospodarze mogą zrezygnować. Jest oficjalny komunikat

3 kwietnia 2020, 12:54 | Michał Skiba

Mistrzostwa Europy nie odbędą się w dwunastu miastach? UEFA chce, by układ gier pozostał ten sam, ale rozważa wiele możliwości. - Chcemy, aby format turnieju nie uległ zmianie, ale rozmawiamy z wszystkimi gospodarzami - napisały władze UEFA w komunkacie.


fot. EASTNEWS

Impreza została przełożona i odbędzie się między 11 czerwca i 11 lipca przyszłego roku. Już ta zmiana zapoczątkowała debatę na temat formatu rozgrywek. UEFA chciała uczcić sześćdziesięciolecie istnienia turniejem w dwunastu miastach, ale teraz wydała w tej sprawie komunikat, w którym rozważa również inne możliwości.

Euro 2020 (wciąż tak brzmi oficjalna nazwa turnieju) planowane jest w Monachium, Rzymie, Baku, St. Petersburgu, Kopenhadze, Londynie, Glasgow, Amsterdamie, Bukareszcie, Bilbao, Dublinie i Budapeszcie. Europejska Federacja nie chce zmieniać tego planu, chce również postawić na dokładnie ten sam układ spotkań. Istnieje jednak spore zagrożenie, że z powodu pandemii koronawirusa niektóre miasta-gospodarze nie będę chciały gościć u siebie przyszłorocznych mistrzostw Europy.

- Każdy musi teraz potwierdzić UEFA, że nadal chce u siebie Euro. Jeśli ktoś chce zrezygnować, to jest to odpowiedni moment - mówi Philipp Lahm, wieloletnia gwiazda Bayernu, a obecnie ambasador turnieju, oczywiście ze strony Monachium.

Polacy trafili do grupy E - razem z Hiszpanią, Szwecją i drużyną wyłonioną z nierozegranych jeszcze baraży. Spotkania miałyby się odbyć w Dublinie i Bilbao.

UEFA wciąż nie rezygnuje z planu dokończenia rozgrywek Ligi Mistrzów i Ligi Europy, gorąco kibicuje wszystkim krajom, by dograły do końca rozgrywki ligowe. Już wiemy, że z tej idei najprawdopodobniej wycofają się Belgowie, którzy chcą zakończyć ligę już teraz. Mistrzem kraju za sezon 2019/20 miałby zostać Club Brugge. UEFA zareagowała szybko. „Nie kończcie sezonów ligowych już teraz, bo grozi za to kara niedopuszczenia do europejskich pucharów. Jesteśmy pewni, że w najbliższych miesiącach będzie szansa na wznowienie gier. Kończenie krajowych rozgrywek jest na razie przedwczesne i nieuzasadnione - napisała w liście europejska centrala.