Blaski i cienie szalonego sezonu Cracovii w ekstraklasie piłkarskiej

3 czerwca 2019, 11:42 | Jacek Żukowski

Cracovia zakończyła sezon na czwartym miejscu, gromadząc 57 punktów. Dało to jej awans do eliminacji Ligi Europy. Były to szalone rozgrywki dla krakowian, bo jeszcze po 11. kolejce „Pasy” były na ostatnim miejscu w tabeli. Jakie były najlepsze mecze, transfery, którzy piłkarze zasłużyli na miano najlepszych, a którzy na najgorszych? Zapraszamy do zaznajomienia się z naszym zestawieniem.

[b]Najlepszy mecz: Cracovia - Lechia Gdańsk 4:2[/b] Krakowianie zmierzyli się z ówczesnym liderem. Pierwsze minuty nie zapowiadały tak dobrego finiszu, gdańszczanie prowadzili, ale wszystko odwróciło się po strzelonym rzucie karnym przez Airama Cabrerę. Potem Hiszpan dorzucił jeszcze jednego Krakowianie grali jak w transie i z walczącym o mistrzostwo rywalem mogli wygrać wyżej, w drugiej połowie przejechali się po nim jak walec. Gdańszczanie słynący z dobrej defensywy, nic nie mogli na to poradzić.
[b]Najgorszy mecz: Piast Gliwice - Cracovia 3:1[/b] To była pełna dominacja gliwiczan. Było już 3:0, a w dodatku Hateley nie strzelił karnego. Goście odpowiedzieli tylko golem Hernandeza na otarcie łez. Krakowianie nie istnieli. To była jednak inna Cracovia niż ta na zakończenie rozgrywek.
[b]Najlepszy piłkarz - Airam Cabrera[/b] Nie tylko dlatego, że zdobył najwięcej bramek dla krakowian (14). Przyszedł do Cracovii w końcówce okienka transferowego i od razu dał jakość „Pasom”. Ma umiejętności strzeleckie, ale potrafi też rozgrywać piłkę, świetnie gra tyłem do bramki. Świetnie rozumiał się z Javim Hernandezem i nie chodzi tylko o dogadywanie się po hiszpańsku, ale o "język futbolu".
[b]Najgorszy piłkarz - Antonini Culina[/b] Zagrał tylko w dwóch meczach jesienią, często w ogóle nie kwalifikował się do meczowej "18". W ubiegłym sezonie też zawodził, dlatego pożegnano się z nim bez żalu w styczniu.
[b]Najładniejszy gol - Javi Hernandez[/b] Hiszpan strzelił kapitalną bramkę z rzutu wolnego w meczu z Lechią Gdańsk (4:2 w 30. kolejce). Piłka uderzana z 20 m wylądowała w samym "okienku" bramki gdańszczan.
[b]Największa frekwencja na meczu w Krakowie: Cracovia - Pogoń Szczecin (37. kolejka) [/b] Po wzmożonej akcji marketingowej, na stadionie zjawiło się 12 768 kibiców w ostatniej kolejce sezonu. Wcześniej "Pasom" trudno było na stadion przyciągnąć kibiców, których liczbę wyrażałoby się w dwucyfrowych rozmiarach.
[b]Najgorsza frekwencja - Cracovia - Pogoń Szczecin (21. kolejka) [/b] Na trybunach zasiadło zaledwie 3217 widzów. Nie wszystko można usprawiedliwić zimową aurą i połową grudnia...
[b]Najlepszy strzelec - Airam Cabrera[/b] Hiszpan strzelił 14 goli. Przypomina sobie najlepsze czasy w polskiej lidze, kiedy to w sezonie 2015/2016 strzelił 16 bramek w barwach Korony Kielce.
[b]Najmniej skuteczny piłkarz - Marcin Budziński[/b] Z ofensywnych piłkarzy żadnego gola nie zdobył Marcin Budziński. Wystąpił w 14 meczach, długo leczył kontuzję.
[b]Najlepszy transfer - Airam Cabrera i Janusz Gol[/b] Cabrera zapewniał bramki, Janusz Gol fantastyczną organizację gry. Od ich pojawienia się w końcówce sierpnia, gra Cracovii nabrała rumieńców. Gol stał się kapitanem drużyny, znakomicie dyrygującym grą kolegów.
Najgorszy transfer - Sierdier Sierdierow Rosjanin został sprowadzony przed tym sezonem. Grał w Jenisieju Krasnojarsk. Zagrał w sześciu meczach, niczym się nie zapisał w pamięci kibiców. Pożegnał się z zespołem zimą, przeszedł do Interu Zapresić.
[b]Najwięcej minut na boisku - Cornel Rapa[/b] "Żelazny" obrońca w drużynie Michała Probierza. Zagrał w 27 meczach, spędził na boisku 2219 minut w meczach ekstraklasy
[b]Największa niespodzianka - Filip Piszczek[/b] Trener Probierz wielokrotnie podkreślał, że wierzy w tego napastnika. Długo jednak Piszczek nie przekonywał. Miał jednak wsparcie trenera i odwdzięczył się za to sześcioma strzelonymi bramkami. Tyle samo zdobył w całym ubiegłym sezonie w barwach Sandecji.
[b]Największe rozczarowanie - Sergei Zenjov[/b] Od reprezentanta Estonii można i trzeba było sporo wymagać. Zagrał 12 meczów, zdobył 1 gola, ale nie spisywał się jak należy. Jako skrzydłowy, w ogóle nie notował asyst. Rozstano się z nim w styczniu. Trafił do Szachtiora Karaganda.
[b]Największy postęp - Mateusz Wdowiak[/b] Wdowiak stał się w pewnym momencie najlepszym skrzydłowym Cracovii. Zwłaszcza udana w jego wykonaniu była runda jesienna. Zwrócił uwagę selekcjonera młodzieżówki Czesława Michniewicza i wywalczył awans do kadry na Euro.
[b]Najmniejszy postęp - Kamil Pestka[/b] Młodzieżowy reprezentant Polski nie wywalczył sobie miejsca na lewej obronie. W trosce o jego rozwój zadecydowano o wiosennym wypożyczeniu do I-ligowego Chrobrego Głogów.
[b]Największa niespodzianka - mecz: Legia Warszawa - Cracovia 0:2[/b] Na boisku mistrza Polski krakowianie panowali niepodzielnie, wygrywając po dwóch golach Javiego Hernandeza. A jeszcze Airam Cabrera nie wykorzystał rzutu karnego
[b]Największe rozczarowanie - mecz: Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:1.[/b] Goście jechali po punkty do Sosnowca. Michał Helik zmarnował rzut karny, a potem krakowianie musieli ratować remis.
[b]Najpewniejsze zwycięstwo - Arka Gdynia - Cracovia 0:3[/b] Krakowianie mieli pełną kontrolę nad meczem. Cabrera strzelił pierwszego gola z karnego, potem samobójczą bramkę strzelił Luka Marić, a zwieńczył wszystko Hernandez.
[b]Najbardziej dramatyczny mecz: Wisła Płock - Cracovia 3:2[/b] Krakowianie przegrywali już 0:2, by doprowadzić do remisu. Grali w przewadze dwóch zawodników, a jednak sprokurowali karnego i stracili gola na 2:3 w doliczonym czasie gry.
[b]Najbardziej kontrowersyjny - Miroslav Covilo[/b] Miroslav Covilo, były kapitan Cracovii opuścił "Pasy" po pierwszym meczu. Chciał za wszelką cenę rozwiązać kontrakt na podstawie nieporozumień finansowych z zarządem. Nie dostał na to zgody, ale odszedł do szwajcarskiego Lugano. Sprawa jest w Trybunale Arbitrażowym UEFA, Cracovia domaga się pieniędzy za pomocnika.
[b]Najmniej kontrowersyjny - Janusz Gol[/b] Bardzo spokojny, ułożony człowiek. Zaskarbił sobie sympatię kolegów i kibiców, bo gra bardzo odpowiedzialnie, jest miłym człowiekiem. Probierz namaścił go na kapitana zespołu i z tej roli wywiązuje się świetnie.

[b]Najmniej minut na boisku - Vinicius Fereira[/b] Brazylijczyk zagrał tylko 18 minut, zadebiutował w meczu ze Śląskiem Wrocław. W marcu zerwał więzadło w kolanie i już nie wystąpił na boisku.