Wychodzi na to, że jestem skutecznym napastnikiem, więc jeśli będą sytuacje to będą i bramki. Łukasz Zagdański z Lubuszanina Drezdenko WIDEO
Wychował się w Trzebiczu koło Drezdenka. Jako 12-latek zaczął piłkarską przygodę w drużynie juniorów młodszych miejscowego Uranu. Dwa lata później grał już z o wiele starszymi juniorami – Zawsze wyróżniałem się na tle rówieśników – mówi Łukasz Zagdański. – Tak się składało, że grałem zwykle ze starszymi chłopakami. Dziś jest odwrotnie. To koledzy z Lubuszanina mogą mówić, że mają w drużynie starszego napastnika. Zagdański został w tym roku zwycięzcą rankingu Piłkarskich Orłów w województwie lubuskim.
fot. Sylwia Dąbrowa
Do swego piłkarskiego CV wpisał aż 17 klubów. Na poziomie I ligi zaliczył w 2008 roku siedmiominutowy epizod w barwach Zagłębia Lubin w meczu przeciwko Motorowi Lublin. W II lidze grał dla Miedzi Legnica i ŁKS Łódź. Najwięcej czasu spędził w klubach III-ligowych: Sparcie Brodnica, Bałtyku Koszalin, Pelikanie Niechanowo, Elanie Toruń, Stali Rzeszów, Mieszku Gniezno, Sokole Kleczew i Unii Janikowo. Zdarzyło się też kilka sezonów w IV lidze: w Świcie Piotrowo, Unii Swarzędz i od jesieni 2022 roku w Lubuszaninie Drezdenko. By wykaz był pełny, dodajmy jeszcze macierzysty Uran Trzebicz, MSP Szamotuły i Spartę Oborniki na samym początku kariery.
W swojej karierze Zagdański dwa razy był wicekrólem strzelców III ligi – w barwach Elany Toruń i Pelikana Niechanowo. W Świcie Piotrowo tylko w jesiennej rundzie zdobył aż 16 bramek, co od razu dało mu angaż w grającym w wyższej lidze Pelikanie. A które gole najbardziej zapadły mu w pamięci?
– Paradoksalnie najlepiej pamiętam mecz mojej Stali Rzeszów z Podhalem Nowy Targ o awans do II ligi – wspomina – Bramki wtedy nie strzeliłem, ale zwycięstwo 2:1 i owacja ośmiotysięcznej publiczności wryły mi się w pamięć. Cenię sobie też gola dla ŁKS w II-ligowym pojedynku z ROW Rybnik. To był mój trzeci występ dla łodzian, wygraliśmy 1:0, dostałem owację od 7 tysięcy kibiców.
Zagdański nie ukrywa, że odczuwa pewien niedosyt z przebiegu swojej kariery. Gdy jako 19-latek trafił do Zagłębia Lubin, a później został z niego wypożyczony do Miedzi Legnica, zrezygnował z walki o Młodą Ekstraklasę.
– Podczas występów w Miedzi złapałem kontuzję mięśnia czworogłowego, z którą nie mogłem się uporać przez ponad rok. Zrezygnowałem z walki o miejsce w Młodej Ekstraklasie i zszedłem na poziom III-ligowy. A z niego już nie tak łatwo się odkopać… – wyznaje. – Dziś zrobiłbym inaczej, nie odrzuciłbym tak łatwo z marzeń o ekstraklasie. Futbol traktowałem poważnie, ale ponad dekadę temu trzeba było mieć więcej szczęścia, by się przebić na wyższy poziom. Dziś można to wypracować. Udowodnił to Bartosz Rymaniak, z którym byłem wtedy w Zagłębiu. Znajdował się podobnej sytuacji, jak ja, też nie miał pewnego miejsca w składzie, lecz się nie poddał. I w nagrodę przez wiele sezonów występował potem w ekstraklasie. Mnie zabrakło mi tej świadomości, więc pozostał w psychice osad, że nie wykorzystałem wszystkich możliwości, jakie dostałem od losu.
Kto znalazł się w gronie laureatów?
2. edycja „Piłkarskich Orłów” dobiegła końca. Przez ostatnie 12 miesięcy śledziliśmy strzeleckie zmagania kobiet i mężczyzn na wielu poziomach rozgrywkowych.
- To z pewnością wielkie wydarzenie dla całego środowiska piłkarskiego w naszym kraju. Szczególnie myślę tu o niższych klasach rozgrywkowych, dla same dla siebie są… ekstraklasą. To bardzo ważne - gdzieś gra sąsiad, znajomy, ktoś z rodziny. Rok 2023 był głównie udany dla polskiego futbolu młodzieżowego. Teraz trzymajmy kciuki również za „dorosłą” reprezentację, która – taką mamy nadzieję – zagra na przyszłorocznych mistrzostwach Europy - powiedział podczas gali wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej ds. zagranicznych, Mieczysław Golba.
Nasi laureaci
Najlepsza Strzelczyni
* Agata Bała (KS Nowy Świt - Górzno), 2. liga - 36 bramek (54 pkt)
Najlepszy Strzelec
* Erik Expósito Hernández (Śląsk Wrocław), ekstraklasa - 18 bramek (36 pkt)
Nagrody specjalne
* Agata Bała (Nowy Świt - Górzno), 2. liga - 36 bramek
* Łukasz Skolimowski (Moto-Jelcz Oława), 4. liga - 49 bramek
Laureaci w województwach
* dolnośląskie
Erik Expósito Hernández (Śląsk Wrocław), ekstraklasa - 18 bramek (36 pkt)
* kujawsko-pomorskie
Patryk Perliński (Chemik Bydgoszcz), 4. liga - 33 bramki (20,625 pkt)
* lubelskie
Adrian Paluchowski (Avia Świdnik), 3. liga - 21 bramek (26 pkt)
* lubuskie
Łukasz Zagdański (Lubuszanin Drezdenko), 4. liga - 42 bramki (26,25 pkt)
* łódzkie
Szymon Sołtysiński (Pelikan Łowicz), 3. liga - 25 bramek (25 pkt)
* małopolskie
Angel Rodado Jareño (Wisła Kraków), 1. liga - 18 bramek (32 pkt)
* mazowieckie
Tomas Pekhart (Legia Warszawa), ekstraklasa - 17 bramek (36 pkt)
* opolskie
Piotr Strzelecki (Ruch Zdzieszowice), 4. liga - 38 bramek (23,75 pkt)
* podkarpackie
Ilja Szkurin (PGE FKS Stal Mielec), ekstraklasa - 10 bramek (20 pkt)
* podlaskie
Jan Pawłowski (KS Wasilków), 4. liga - 45 bramek (28,125 pkt)
* pomorskie
Karol Czubak (Arka Gdynia), 1. liga - 19 bramek (33,25 pkt)
* śląskie
Daniel Szczepan (Ruch Chorzów), ekstraklasa - 16 bramek (29,75 pkt)
* świętokrzyskie
Paweł Rogula (Korona II Kielce), 4. liga - 30 bramek (18,75 pkt)
* warmińsko-mazurskie
Dominik Kozera (Olimpia Elbląg), 2. liga - 17 bramek (14,125 pkt)
* wielkopolskie
Kristoffer Velde (Lech Poznań), ekstraklasa - 17 bramek (35 pkt)
* zachodniopomorskie
Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin), ekstraklasa - 17 bramek (34,50 pkt)
Przypomnijmy, że w rankingu uwzględnione zostały bramki strzelone w roku kalendarzowym przez piłkarzy i piłkarki grających w polskich klubach na poziomie ligowym, Pucharze Polski i europejskich pucharach. Zdobyte bramki zostały pomnożone przez odpowiedni współczynnik. A od stycznia wszystko rusza od nowa...
Współpraca: Robert Gorbat