menu

Centralna Liga Juniorów. Stilon Gorzów: W szkole pilni uczniowie, na boisku waleczni zawodnicy [WIDEO, ZDJĘCIA]

26 maja 2018, 12:49 | Alan Rogalski

- Jesteśmy szkołą mistrzostwa sportowego, więc naszym zadaniem jest umożliwienie uczniom połączenia pasji z obowiązkiem nauki szkolnej – mówi Renata Janicka-Szyszko, dyrektor Akademickiego Gimnazjum i Liceum Mistrzostwa Sportowego. Szkoły, w której uczą się piłkarze Stilonu Gorzów, rywalizujący w Centralnej Lidze Juniorów U-17.


fot. Alan Rogalski

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.

fot.
1 / 74

Na czym polega specyfika klasy o profilu piłka nożna? - Podobnie jak w każdej innej klasy sportowej [przy ul. Chopina kształcą się też młode koszykarki z KS AZS AJP Gorzów – dop. red.], uczniowie mają dużo więcej zajęć sportowych. W porównaniu do innych szkół, uczniowie szkół mistrzostwa sportowego mają o 13 godzin więcej. W sumie 16 godzin zajęć sportowych w tygodniu. Zadaniem szkoły jest takie ułożenie planu, takie skoordynowanie zajęć, żeby zajęcia z innych przedmiotów były podporządkowane zajęciom sportowym – tłumaczy dyrektor.

Jak zatem wygląda dzień klasy piłkarskiej w jej placówce? - Dzień naszego ucznia czasami zaczyna się treningiem, a czasami lekcjami, bo każdy dzień jest inny. O 12.00 bądź 12.45 jest przerwa obiadowa. Są takie dni, w których uczniowie zaczynają zajęcia o 7.30 i kończą o 16.30, więc gdyby nie mieli możliwości skorzystania z pełnowartościowego posiłku, to bez wątpienia odbiłoby się to na ich zdrowiu. Prawidłowe żywienie dla sportowca jest niezwykle istotne. Poza tym kiedy uczeń wychodzi ze szkoły o 16.30, to ma za sobą wszystkie lekcje, tak jak każdy inny uczeń w każdej innej szkole ponadgimnazjalnej. Nas obowiązuje taki sam ramowy plan nauczania. Uczniowie muszą się przygotować do egzaminu maturalnego. Do tego ci, którzy grają w jednej drużynie, są też w jednej klasie, co umożliwia im budowanie relacji. Prowadzimy też zajęcia z psychologiem sportu. To dla uczniów zawodników, którzy uprawiają sporty drużynowe, jest niezwykle istotne – podkreśla Janicka-Szyszko.

Sport sportem, ale to nie znaczy, że uczniowie pierwszej klasy liceum nie odnoszą też sukcesów w innych dziedzinach życia. - Przykładamy uwagę do tego, by nasi uczniowie rozwijali się nie tylko sportowo. Oni muszą mieć świadomość, że sport kiedyś skończy się. W związku z tym bardzo duży nacisk kładziemy na naukę, na przygotowanie ich do egzaminu maturalnego. Podsuwamy im różne informacje dotyczące przedmiotów z konkursów przedmiotowych. Tu też mają takie pierwsze sukcesy, na przykład z takiej dziedziny jak historia. Ta mogłaby nie kojarzyć się ze sportowcami, a jednak – przyznaje dyrektor.

Z drugiej strony, w piłce nożnej podopieczni trenera i nauczyciela ALMS Karola Gliwińskiego też mają osiągnięcia. W rundzie jesiennej utrzymali się w CLJ-ce do 17 lat, zajmując 5. miejsce w tabeli grupy C. Na wiosnę też walczą o uniknięcie degradacji. Na trzy kolejki przed końcem rozgrywek bez z powodzeniem, bo plasują się na siódmej pozycji, ale to nie znaczy, że nie wydostaną się na koniec sezonu ze strefy spadkowej. – Utrzymamy się – zapewnia nas Gliwiński i my się tego trzymamy!

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW w SPORTOWY24.PL

Wszystko o Centralnej Lidze Juniorów - newsy, ciekawostki, wyniki i tabele!