Zagłębiowski Park Sportowy otrzyma dodatkowe 55 milionów złotych z kasy miasta Sosnowiec. Radni przegłosowali rozszerzenie budżetu
Podczas ostatniej Sesji Rady Miasta Radni przegłosowali zmiany uchwały dotyczącej Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Sosnowiec na lata 2022-2040. Jednym z punktów było podwyższenie kapitału spółki miejskiej Zagłębiowski Park Sportowy. Spółce przyznano 55,4 miliona złotych. To konieczne, bo po wzroście stóp procentowych, podrożał też kredyt, jaki miasto wzięło na budowę kompleksu sportowego, wzrosły tez koszty budowy obiektów.
fot. Lucyna Nenow
fot. Lucyna Nenow
fot. Lucyna Nenow
fot. Lucyna Nenow
Radni zwiększyli kapitał spółki ZPS o ponad 55 milionów złotych
Radni głosowali podczas ostatniej, środowej (13 lipca) sesji nad zmianami w uchwale dotyczącej prognozy finansowej Sosnowca na najbliższe 18 lat. Jednym z punktów było podwyższenie kapitału spółki Zagłębiowski Park Sportowy Sp. z o.o. o kwotę ponad 55 milionów złotych. W głosowaniu nad projektem udział brało 25 radnych. 16 głosowało za, przeciw – 6, 4 kolejnych wstrzymało się się od głosu. Projekt zmian został zatem rozpatrzony pozytywnie.
Przyznane pieniądze mają charakter prognozowany, co oznacza że suma ta może zmienić się na przestrzeni lat. Środki te posłużyć mają na spłatę umów kredytowych, których wartość zmieniła się na wskutek wzrostu cen kosztów obiektów powstałych w ramach II etapu budowy oraz koniecznością wykonania robót dodatkowych.
Gdy w niewykończonym domu instaluje się jacuzzi...
Kwestia finansowania Zagłębiowskiego Parku Sportowego wzbudziła ogromne emocje na sesji Rady Miasta. Nie zabrakło głosów krytykujących inwestycję. Jednym z bardziej aktywnych w tej kwestii radnych był Wojciech Nitwinko, który budowę ZPS przyrównał do sytuacji, w której w niewykończonym domu instaluje się jacuzzi, nie bacząc na braki w budżecie.
Radni należący do klubów lewicowych wskazywali na niewłaściwe wykorzystanie budżetu miasta. Jak argumentowali, rezygnacja z budowy ZPS, dałaby miastu środki na realizację celów bieżących miasta.
Nie ma co dyskutować o inwestycji, gdy ta kończy się lada miesiąc
W opozycji do tego stanowiska stanęli radni koalicyjni, popierający budowę Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Wskazywali na niższy niż w innych miastach regionu koszt całkowity budowy stadionu, a także wartość, jaką obiekty sportowe przedstawiają dla miasta.
Nie udało się pozyskać dofinansowania. Jest za to sponsor tytularny
Zagłębiowski Park Sportowy to zespół obiektów sportowych, wznoszonych przy ulicy Zaruskiego w Sosnowcu. W jego skład wchodzą trzy obiekty – stadion piłkarski, stadion zimowy i hala sportowa. Budowa finansowana jest z kredytu przyznanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Mówiło się o kwocie 203 mln zł. Miasto starało się o pozyskanie dofinansowania do tej inwestycji. Wielokrotnie spółka wnioskowała o dofinansowanie z różnego rodzaju programów rządowych. Bezskutecznie. Utworzono w tym celu nawet petycję, którą podpisywali mieszkańcy Sosnowca i Zagłębia.
- Planowany termin zakończenia inwestycji i uzyskania pozwolenia na użytkowanie to 31 października tego roku - powiedziała nam kilka dni temu Karina Skowronek, prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego.
Ostatnio spółka podpisała umowę z hutniczym potentatem - firmą ArcelorMittal Poland. Firma została sponsorem tytularnym ZPS. Wciąż jednak nie jest jeszcze znana nazwa obiektów.
Współpraca: AD
[polecane]23247099,23238137,23233623,23256527;1;Nie przeocz[/polecane]
[polecane]23241675;1;Zobacz także[/polecane]
[polecane]23234393,23252655,23228429,23253227;1;Musisz to wiedzieć[/polecane]