menu

Wisła Kraków. Stadion czeka na rządowe pieniądze i ekspresowy remont. Jaki będzie zakres prac?

9 lutego 2022, 19:10 | Bartosz Karcz, Piotr Tymczak

Stadion Wisły ma być wizytówką miasta podczas igrzysk europejskich w 2023 roku. O tym, że Kraków będzie organizował tę imprezę wiadomo od połowy 2019 r. Mimo tego obiekt do dziś nie został wyremontowany, bowiem wciąż nie ma rządowych gwarancji dotyczących sfinansowania inwestycji oszacowanej na 87 mln zł. Mają one się pojawić niebawem i wtedy obiekt przy ul. Reymonta czeka ekspresowa modernizacja. Kibice „Białej Gwiazdy” muszą nastawić się na niedogodności, jakie mogą ich czekać już niebawem przy okazji rozgrywania meczów. Nie można nawet wykluczyć czasowego wyłączenia niektórych trybun.


fot. Wojciech Matusik

WISŁA KRAKÓW. Najbogatszy serwis w Polsce o piłkarskiej drużynie "Białej Gwiazdy"

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że modernizacja stadionu może mieć konsekwencje dla nas jako organizatora meczów - mówi prezes Wisły Dawid Błaszczykowski. - Pozostajemy jednak w kontakcie z miastem. W najbliższym czasie powinno dojść do spotkania w tej sprawie. Zależy nam na tym, żeby znaleźć takie rozwiązanie, które z jednej strony pozwoli sprawnie zmodernizować obiekt, a z drugiej w jak najmniejszym stopniu wpłynie na organizację meczów - dodaje.

Na stadionie Wisły zaplanowano ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk. Nie jest znany jeszcze dokładny harmonogram prac remontowych na tym obiekcie, bo choć oficjalnie ogłoszono, że rząd przyzna na ten cel 87 mln zł z budżetu centralnego, to miasto nie ma tego na piśmie.
[polecany]22467499[/polecany]

- Na razie nie ma pełnych gwarancji, że rząd przekaże pieniądze na inwestycje związane z igrzyskami. Potrzebny jest dokument, w którym będą zapisane konkretne kwoty na poszczególne zadania i wskazane zostaną źródła finansowania, a takim dokumentem nie jest list intencyjny ze stwierdzeniem, że nie pociąga on za sobą finansowych zobowiązań - wyjaśnia Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.

Kozioł zwraca uwagę, że wcześniejsze ustalenia z przedstawicielami rządu dotyczyły tego, iż finansowanie inwestycji przygotowywanych na igrzyska będzie zapisane w rządowej specustawie. Taki dokument rzeczywiście został uchwalony przez Sejm na początku grudnia ubiegłego roku. Nie zapisano w nim jednak ani listy inwestycji, ani kwot, które miasto zgłosiło.

Po styczniowym spotkaniu w Krakowie i podpisaniu listu intencyjnego w sprawie igrzysk przez przedstawicieli rządu, władz miasta oraz województw informowano, że szczegóły dotyczące finansowania inwestycji związanych z igrzyskami pojawią się w programach ministerstw sportu i infrastruktury. Modernizacja stadionu Wisły miała znaleźć się w kompetencjach Ministerstwa Sportu.
[polecany]22442945[/polecany]

[cyt]- Wskazany program znajduje się obecnie w ostatniej fazie przygotowań i zostanie ogłoszony w lutym. Ewentualne szczegóły programu będziemy w stanie zaprezentować po jego publikacji - wyjaśniają w Ministerstwie Sportu.
[/cyt]
Janusz Kozioł przyznaje jednak, że może nastąpić kolejny zwrot akcji:

- Mamy też informację jakby z ostatniej chwili, że specustawa zostanie poprawiona o zapisy dotyczące finansowania inwestycji oraz kosztów organizacyjnych samych igrzysk. Wierzyć można tylko w konkretne działania, zobaczymy co z tego wyjdzie. Czasu już nie ma na nic, można by rzec, że czas jest naszym największym wrogiem. napisał:

W krakowskim magistracie poinformowano nas również, że przygotowywana jest tzw. umowa dotacyjna, której zawarcie planowane jest w marcu tego roku.

Do igrzysk pozostało już tylko 16 miesięcy (impreza ma się odbyć w dniach od 21 czerwca do 3 lipca 2023 r.). Wiadomo jednak, że nie można wszystkiego robić na ostatnią chwilę. Jest więc obawa, że pracom budowlanym będzie towarzyszył duży pośpiech.
[polecany]22437867[/polecany]

Z tego też powodu w mieście już teraz przygotowano specyfikację tego, co na stadionie należy zmodernizować, poprawić. Lista jest długa. W planach jest wdrożenie energooszczędnych rozwiązań w zakresie układu HVAC, co wpłynie na poprawę takich elementów funkcjonowania obiektu jak: klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie, chłodnictwo. Wymienione ma zostać oświetlenie stadionu na bardziej nowoczesne i energooszczędne. Przebudowane mają zostać systemy teletechniczne, wymienione zostaną telebimy.

Będą też rzeczy bardziej widoczne dla kibica. Zlikwidowane zostaną fosy, a w ich miejsce powstanie bieżnia reprezentacyjna. Planowane jest zbudowanie bezkolizyjnych dróg pomiędzy trybunami. Remont czeka również wnętrza trybun, elementy konstrukcyjne, dach oraz w kompleksowy sposób fasadę, która budzi chyba największe kontrowersje jeśli chodzi estetykę obiektu, który pochłonął do tej pory ponad 600 mln złotych. Po modernizacji stadion Wisły będzie mógł także być areną nie tylko dla meczów, a również np. dla koncertów.

Nowa wizja otoczenia stadionu Wisły


W planach jest również zmiana otoczenia stadionu, choć to osobne zadanie, na które środki będzie musiało znaleźć miasto. Jeśli plany zostaną zrealizowane, to od strony ul. Reymonta powstaną dwa budynki o lekkiej konstrukcji. Pierwszy z przeznaczeniem na parking o pojemności 400 miejsc. W drugim ma powstać muzeum Wisły Kraków plus sto miejsc parkingowych. Wokół budynków zaplanowano tereny zielone oraz pomnik Henryka Reymana i Aleję Gwiazd. Oba te elementy znalazły się w postulatach Stowarzyszenia Socios Wisła Kraków.

Od drugiej strony, czyli Al. 3 Maja ma powstać boisko wielofunkcyjne z zapleczem socjalnym, a miasto planuje tam również parking na 500 samochodów i autokarów. W zamyśle cały odnowiony stadion o znacznie lepszej estetyce ma zostać otwarty na Park im. Henryka Jordana.

- Realizacja prac związanych z otoczeniem stadionu jest niezależna od przygotowań do igrzysk europejskich. Do końca 2022 roku wykonana zostanie dokumentacja projektowa dla tego zadania - wyjaśnia Michał Sobolewski z Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Tutaj znajdziesz więcej informacji o Wiśle Kraków

[polecane]22376257, 22393051, 22389817, 22173513, 22175609, 22463093[/polecane]

Follow @sportmalopolska

Sportowy24.pl w Małopolsce


Polecamy