menu

Zarobki Polaków w MLS: Świderski bierze najwięcej. Najmniej dostaje świeżo upieczony reprezentant

20 maja 2022, 10:12 | KK

Władze MLS przedstawiły listę zarobków piłkarzy. Najlepiej opłacanym Polakiem jest Karol Świderski, najgorzej zarabia 18-letni Gabriel Slonina, który właśnie otrzymał powołanie do seniorskiej reprezentacji Polski.

Spośród Polaków grających w MLS najwięcej inkasuje Karol Świderski
Spośród Polaków grających w MLS najwięcej inkasuje Karol Świderski
fot. USA TODAY Network/Sipa USA/East News

Zarobki piłkarzy w MLS nie należą do pilnie strzeżonych tajemnic. Władze ligi regularnie ujawniają kwoty, który otrzymują zawodnicy klubów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Obecnie na szczycie listy płac znajduje się Xherdan Shaqiri. 30-letni Szwajcar w Chicago Fire inkasuje ponad 8 mln dolarów za rok gry. Trochę mniej dostaje 33-letni Meksykanin Javier Hernandez z Los Angeles Galaxy, który zarabia 6 mln dolarów. Obaj mają za sobą bogatą karierę w Europie. Shaqiri bronił barw m.in. Bayernu Monachium, Interu Mediolan i Liverpoolu, a "Chicharito" strzelał gole dla Real Madryt, Manchesteru United czy Bayeru Leverkusen.

Najlepiej zarabiający piłkarze w MLS (kwoty w dolarach)

  • 1. Xherdan Shaqiri (Chicago Fire) – 8 153 000
  • 2. Javier Hernandez (LA Galaxy) – 6 000 000
  • 3. Gonzalo Higuain (Inter Miami) – 5 793 750

Amerykańska MLS w ostatnim czasie staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem dla polskich piłkarzy. Obecnie za oceanem występuje ośmiu naszych rodaków. To grono może się wkrótce powiększyć. Kluby MLS pytają m.in. o Michała Helika, który z Barnsley spadł na trzeci poziom rozgrywkowy w Anglii, czy Mateusza Wieteską z Legii Warszawa.

"Najbogatszym" Polakiem w MLS jest Karol Świderski z Charlotte FC. Jego zarobki wynoszą ponad 2 mln 250 tysięcy dolarów. Drugi w tej klasyfikacji jest Kacper Przybyło, któremu Chicago Fire płaci przeszło 1,2 mln dolarów. Podium uzupełnia Patryk Klimala z New York Red Bulls. Dopiero na czwartym miejscu plasuje się imponujący strzelecką formą Adam Buksa. Napastnik New England Revolution zarabia 1 mln 106 tysięcy dolarów.

Z Polaków najmniejszą pensję pobiera Gabriel Slonina (niespełna 150 tys. euro). 18-letni bramkarz Chicago Fire przebojem wdarł się do podstawowego składu Chicago Fire.

Nastolatek może grać zarówno dla reprezentacji Polski, jak i dla Stanów Zjednoczonych. W grudniu otrzymał nawet powołanie do seniorskiej reprezentacji USA i wziął udział w zgrupowaniu, lecz w meczu towarzyskim z Bośnią i Hercegowiną nie wystąpił. Podczas niedawnej podróży po USA selekcjoner Czesław Michniewicz przekonał Sloninę do gry w koszulce reprezentacji Polski. 18-latek, który trafił na radar Chelsea, w czerwcu będzie mógł zadebiutować z orzełkiem na piersi.

[polecany]22965671[/polecany]

Na liście płac MLS znajdziemy także byłego lidera Legii Warszawa Luquinhasa czy niedawną gwiazdę Górnika Zabrze Jesusa Jimeneza. Brazylijczyk w New York Red Bulls zarabia 1 mln 173 tys. dolarów. Zaś Hiszpan w Toronto FC inkasuje 934 tys. dolarów.

Zarobki polskich piłkarzy w MLS

  • 1. Karol Świderski (Charlotte FC) - 2 258 000
  • 2. Kacper Przybyłko (Chicago Fire) - 1 212 504
  • 3. Patryk Klimala (New York Red Bulls) - 1 135 000
  • 4. Adam Buksa (New England Revolution) - 1 106 250
  • 5. Kamil Jóźwiak (Charlotte FC) - 1 017 000
  • 6. Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) - 976 758
  • 7. Jan Sobociński (Charlotte FC) - 351 250
  • 8. Gabriel Słonina (Chicago Fire) - 147 800