Zapowiada się trudny sezon dla klubów z Podkarpacia
Zbliżający się sezon 2. ligi będzie bardzo interesujący, ponieważ żeby uniknąć spadku, trzeba będzie zająć miejsce w czołowej ósemce. Taki cel będzie trudno osiągnąć przez zespoły z województwa podkarpackiego.
fot. Jakub Hereta / Polskapresse
Poprzedni sezon
W poprzednim sezonie w 2. lidze wschodniej, województwo podkarpackie reprezentowały cztery zespoły: Resovia, Stal Rzeszów, Siarka Tarnobrzeg i Stal Stalowa Wola. Najlepiej z tych zespołów zaprezentowała się Resovia, która zajęła 4. pozycję w lidze, jednak rzeszowianie nie otrzymali licencję na grę w 2. lidze w sezonie 2013/14, dlatego zostali zdegradowani do 3. ligi lubelsko-podkarpackiej.
Reszta podkarpackich zespołów zakończyła rozgrywki w dolnej części tabeli. Stal Stalowa Wola zajęła 10. miejsce z dorobkiem 45 punktów, Stal Rzeszów uplasowała się tuż za plecami „Stalówki”, mając na koncie 42 punkty. Ostatnie miejsce w tabeli zajęła Siarka Tarnobrzeg, która powinna zaliczyć sportowy spadek do niższej ligi, jednak Polonia Warszawa nie złożyła odwołania od decyzji o nieprzyznaniu licencji na grę w 1. lidze i zrezygnowała z ubiegania się o licencję na grę w 2. lidze, dlatego w pierwszej lidze utrzymał się Okocimski KS Brzesko. A w 2. lidze Siarka Tarnobrzeg. Dodatkowo zdegradowane do niższych lig zostały Unia Tarnów i Resovia.
Cele na nowy sezon
Wszystkie podkarpackie kluby mają na celu utrzymanie się w 2. lidze, jednak będzie o to niezwykle trudno.
Wydaje się, że najwięcej można się spodziewać po zespole, który w ubiegłym sezonie powinien spaść z ligi – a więc po drużynie Siarki Tarnobrzeg, którą przejął Tomasz Tułacz – do niedawna trener Resovii. Trener Tułacz zdołał już ściągnąć do Siarki pięciu piłkarzy, którzy w tamtym sezonie reprezentowali barwy rzeszowskiego klubu. Zespół z Tarnobrzega jest solidnie dofinansowywany przez miasto, a co najważniejsze – nie wyrzuca pieniędzy w błoto. W pierwszym meczu Siarka zagra przed własną publicznością ze Stalą Rzeszów i pierwszy raz od wielu lat zagra w derbach w roli faworyta.
Dla Stali Rzeszów utrzymanie się na szczeblu 2. ligi graniczyć będzie z cudem, ponieważ zespół z ul. Hetmańskiej opuściło sporo ważnych zawodników. Sytuacja finansowa klubu też nie wygląda najlepiej, dlatego trudno o transfery, które mogłyby pomóc biało-niebieskim w utrzymaniu się w lidze. Stal zmuszona będzie grać utalentowanymi juniorami, co może przynieść różne efekty. Na chwilę obecną w zespole Stali jest trzynastu piłkarzy, którzy urodzili się po, lub w 1993 roku. Na 20 zawodników w kadrze, jest obecnie 16 wychowanków klubu.
W sparingach Stal Rzeszów wygrała z Motorem Lublin (3:1), zremisowała z Wisłą II Kraków (2:2) i przegrała z Okocimskim KS Brzesko (0:1). W Pucharze Polski podopieczni Krzysztofa Łętochy przegrali z KS Polkowice (0:2) i szybko pożegnali się z pucharową przygodą. W kręgu zainteresowań Stali jest Łukasz Szczoczarz (Termalica), Adrian Brzostowski (Igloopol Dębica), Ireneusz Gryboś (Skalnik Kamionka Wielka), Paweł Zieliński (Polonia Przemyśl) i Piotr Prędota (Radomiak), jednak nie wiadomo, czy znajdą się pieniądze na zakontraktowanie tych piłkarzy.
W Stalowej Woli również krucho z finansami, ale ogólny obraz klubu wygląda nieco lepiej, niż imienniczki z Rzeszowa. „Stalówka” dobrze radzi sobie w Pucharze Polski, w którym wyeliminowała już m.in. Raków Częstochowa i Cracovię, jednak w sparingowych spotkaniach podopieczni Pawła Wtorka ulegli m.in. Wiśle Puławy czy Siarce Tarnobrzeg.
Do Stalowej Woli wrócił bramkarz Tomasz Wietecha, który występował ostatnio w Stali Rzeszów. Nowym nabytkiem Stali jest również napastnik Tomasz Płonka. W ubiegłym sezonie reprezentował barwy Izolatora Boguchwała i został królem strzelców 3. ligi lubelsko-podkarpackiej z 20 bramkami na koncie.
Do Siarki Tarnobrzeg i dwóch Stali, w nowym sezonie dołączy kolejna Stal. Najbardziej utytułowany klub z województwa podkarpackiego, a więc drużyna Stali Mielec, wraca na rozgrywki centralne po 16 latach przerwy. Dwukrotni mistrzowie Polski z sezonów 1972/73 i 1975/76 zajęli 1. miejsce w 3. lidze lubelsko-podkarpackiej, wyprzedzając o cztery punkty Tomasovię Tomaszów Lubelski.
Na co stać mielecki zespół? Raczej trudno oczekiwać, by beniaminek zajął miejsce w czołowej ósemce, ale trener Stali - Włodzimierz Gąsior twierdzi, że jego zespół nie powinien bać się reszty zespołów i realnym celem drużyny jest walka o czołowe lokaty. Do Stali wrócili dwaj wychowankowie: Sebastian Duda, który ostatnio grał w Sandecji Nowy Sącz, Krystian Getinger reprezentujący ostatnio barwy Stali Stalowa Wola i Damian Skiba, który grał w zespole Czarnych Połaniec. Ponadto do klubu z ul. Solskiego dołączyli Sebastian Głaz z Tomasovii i Wojciech Mącior z Olimpii Wojnicz. 14 sierpnia w Mielcu odbędzie się otwarcie nowego stadionu, w turnieju udział weźmie m.in. Korona Kielce, czy Sandecja Nowy Sącz. Pierwsze trzy mecze mielecka drużyna rozegra na wyjazdach, mecze domowe Stal rozgrywać będzie na razie na stadionie Siarki Tarnobrzeg.
Oprócz walki w lidze, Stal Stalowa Wola i Siarka Tarnobrzeg powalczą również w Pucharze Polski. Piłkarze ze Stalowej Woli w 1/16 Pucharu Polski zmierzą się na własnym stadionie ze Śląskiem Wrocław, a Siarka podejmie Lechię Gdańsk. W przypadku wyeliminowania tych zespołów, "Stalówka" zmierzy się ze zwycięzcą pary Puszcza Niepołomice - Jagiellonia Białystok, a Siarka zagra ze zwycięzcą pojedynku Zagłębie Sosnowiec – Wisła Kraków.
Oczywiście trudno myśleć o tym, by w czołowej ósemce 2. ligi w grupie wschodniej znalazły się aż cztery zespoły z Podkarpacia, jednak na pewno podkarpackie zespoły ambitnie powalczą o ten cel.
Terminarz 1 kolejki dla drużyn z Podkarpacia - (27/28 lipca):
Siarka Tarnobrzeg - Stal Rzeszów (sobota 17:00)
Stal Stalowa Wola - Limanovia (sobota 17:00)
Znicz Pruszków - Stal Mielec (niedziela 19:00)