Fortuna 1 Liga. Stal postawiła kropkę nad "i" w Sosnowcu! Czekała na awans 24 lata

17 lipca 2020, 19:30 | Kuba Zegarliński

Fortuna 1 Liga. Stal Mielec pokonała na wyjeździe Zagłębie Sosnowiec (3:0) w piątkowym meczu 33. kolejki Fortuna 1 Ligi. Tym samym podopieczni Dariusza Marca przypieczętowali upragniony awans do PKO Ekstraklasy. Bohaterem spotkania został Michał Żyro, który zdobył dwie bramki.

Zagłębie Sosnowiec - Stal Mielec 0:3
Stal Mielec awansowała do Ekstraklasy! Czekała 24 lata
1 / 20

[przycisk_galeria]

Od początku widać było, że dla obu drużyn jest to mecz o dużym ciężarze gatunkowym. W końcu Zagłębie nadal nie mogło być pewne utrzymania, bo przewaga nad strefą spadkową wcale nie jest duża. Z kolei mielczanie stali przed historyczną szansą – zwycięstwo dawało im powrót do Ekstraklasy po 24 latach przerwy.

Dopiero po upływie kilkunastu minut do ataku odważniej postanowiło ruszyć Zagłębie i od razu stworzyło sobie stuprocentową okazję. Po dośrodkowaniu Patryka Małeckiego w idealnej sytuacji znalazł się Piasecki, ale jego strzał z woleja był nieudany i poszybował ponad bramką strzeżoną przez Jakuba Wrąbla.

Ta sytuacja podziałała dopingująco dla piłkarzy Stali, którzy od tego momentu zaczęli śmielej atakować. Najpierw były niezłe strzały Domańskiego i Dadoka, aż w końcu nadeszła 22. minuta. Po uderzeniu Michała Żyro piłka trafiła w poprzeczkę, ale odbiła się w niej w tak szczęśliwy sposób dla mielczan, że Mateusz Mak z najbliższej odległości skierował ją głową do pustej bramki Zagłębia.

Mielczanie nie zrobili jednak tak, jak wiele polskich klubów po objęciu prowadzenia – nie cofnęli się, starali się atakować dalej, szukając drugiego gola. Czystych sytuacji może nie mieli, ale oddali naprawdę sporą ilość strzałów z dystansu. Najbliżej szczęścia był chyba Michał Żyro. Po jego uderzeniu z rzutu wolnego piłka minimalnie minęła spojenie bramki sosnowiczan.

To co nie udało się w pierwszej połowie, udało się już na początku drugiej połowy. Po idealnym dośrodkowaniu Macieja Domańskiego, Michał Żyro świetnie złożył się do uderzenia tzw. szczupakiem i skierował piłkę do siatki. Było 2:0 i piłkarze Stali mogli powoli zacząć się uśmiechać.

Chwilę później było już 3:0 i wśród mieleckich kibiców mogły zacząć strzelać szampany. Bramkowa akcja wyglądała następująca: Mak wycofuje do Nowaka, który oddaje strzał. Próba zablokowana, ale futbolówka spadła pod nogi Michała Żyro. Ten oddał strzał i piłka już wpada do siatki bez problemu.

Wynik do końca meczu nie uległ już zmianie i wszyscy w Mielcu mogli rozpocząć świętowanie. Na ten dzień czekano bowiem aż 24 lata!