menu

„Z woleja”: Ekstraklasa wraca, Łukasz Podolski strzela

11 lutego, 14:10 | Ryszard Czarnecki

Wreszcie wróciła Ekstraklasa. Wróciły derby Górnego Śląska: Piast Gliwice – Górnik Zabrze i wrócił Łukasz Podolski. Dla cudzoziemców to „Lukas”, ale dla nas - i dla niego też – Łukasz, bo choć zdobył tytuł mistrza świata z reprezentacją Niemiec (i dwa brązowe medale Mundialu też), choć zagrał dla niej zagrał ponad 150 meczów (w tym 130 w seniorach) i strzelił 61 goli (z czego 49 w I reprezentacji), to bardziej niż inny Polak Mirosław Klose, Łukasz Józef Podolski (tak w metryce) do Polski się przyznaje i swoją polskość podkreśla.

15092023 zabrze mecz ekstraklasy gornik zabrze ruch chorzow lukas podolski

arkadiusz gola   polska press
15092023 zabrze mecz ekstraklasy gornik zabrze ruch chorzow lukas podolski arkadiusz gola polska press
fot. Fot Arkadiusz Gola

Polacy najskuteczniejsi w reprezentacji Niemiec


Uwielbiany przez kibiców Zabrzan, choć urodził się w „konkurencyjnym" mieście”, bo w Gliwicach. Do historii niemieckiej piłki wszedł z przytupem, bo zajmuje trzecie miejsce pod względem występów w reprezentacji i jest też trzecim strzelcem w dziejach tamtejszego futbolu. Grał w FC Koeln, Bayernie, z którym zdobył mistrzostwo i puchar kraju, ale też w Arsenalu, z którym wygrał puchar Anglii, wreszcie w Galatasaray (przypomnę: niegdyś klub Romka Koseckiego!), z którym też zdobył krajowy puchar. Smykałkę do futbolu – tyle że większą - ma po ojcu, który grał w Górniku Knurów, ROW Rybnik i Szombierkach Bytom, a nawet był w 1980 roku mistrzem Polski. Poza polskością z Mirosławem Klose łączy go fakt, że matki jednego i drugiego grały w piłkę ręczną: Podolska w Górniku Sośnica, a Barbara Jeż-Klose nawet 45 razy w reprezentacji Polski. A swoją drogą, to ciekawe, że z trzech najskuteczniejszych „strzelb” futbolowej reprezentacji Niemiec, dwóch to Polacy, bo Klose jest pierwszy z 71 golami. Skądinąd obaj mają też polskie żony.

Co prawda Mirosław Klose strzelił więcej bramek niż Łukasz, ale jako tata „skuteczniejszy” jest Podolski: ma trójkę dzieci, a Klose bliźniaki.
[polecany] 25932483 [/polecany]

Podolski mógł grać w reprezentacji Polski?


Czy Podolski mógł grać dla Polski? Mając 18 lat udzielił wywiadu dla polskich mediów, w którym zadeklarował grę dla Biało-Czerwonych. Trener Edward Klejndinst rozmawiał z nim o tym kilka razy i nasz rodak potwierdził swoją gotowość. Reakcja Niemców była szybka: półtora miesiąca po tym wywiadzie ukazał się artykuł o piłkarzu, który wcześniej zagrał 6 razy dla niemieckiej U-17, 7 razy dla U-18 i 3 razy dla U-19 (w sumie 12 goli) zatytułowany „Polacy chcą ukraść Podolskiego” z foto piłkarza, gdy przymierza koszulkę naszej reprezentacji! A dwanaście dni potem Podolski zadebiutował w reprezentacji Niemiec U-21. Wkrótce potem Rudi Voeller powołał go do dorosłej reprezentacji, w której zagrał pierwszy mecz równo 20 lat temu (z Węgrami), w ten sposób przesądzając, dla kogo będzie grał. Pożegnalny mecz w kadrze Niemiec zagrał w roli kapitana, strzelając Anglii zwycięskiego gola i było to siedem lat temu.

Dwa lata i trzy miesiące temu strzelił swojego pierwszego gola w Ekstraklasie, dzięki czemu Górnik wygrał z Legią 3:2. W ostatnią sobotę nasz rodak strzelił znów i Górnik znów wygrał...
[polecany] 25904001 [/polecany]


Polecamy