menu

Metamorfozy stadionu Wisły Kraków. Zobacz, jak zmieniał się obiekt przy Reymonta ZDJĘCIA

21 lipca 2023, 11:37 | Mateusz Bijak

Stadion Miejski im. Henryka Reymana przechodzi kolejną metamorfozę. Tym razem, z uwagi na Igrzyska Europejskie 2023, zmieniono elewację, a teraz następuje wymiana murawy. W przeszłości obiekt przy Reymonta w Krakowie przechodził mnóstwo większych i mniejszych modernizacji, a ostatnie zabiegi to lifting za - bagatela - ponad 100 mln zł służący poprawie wyglądu i zmniejszeniu kosztów utrzymania. Obejrzyjcie na zdjęciach, jak ewoluował stadion użytkowany przez Wisłę i jak prezentuje się obecnie, gdy prowadzone są prace związane z boiskiem.

Stadion Wisły już wielokrotnie zmieniał wygląd
fot. Polska Press
Pierwszy stadion Wisły został zbudowany w Oleandrach, oficjalne otwarcie boiska nastąpiło 5 kwietnia 1914 roku. W pierwszym meczu Wisła pokonała Czarnych Lwów 3:2. Po wybuchu I wojny światowej na terenie Parku Sportowego TS Wisła zostały rozmieszczone oddziały Józefa Piłsudskiego (wśród piłkarzy na zdjęciu z 1927 roku, wykonanym na drugim obiekcie "Białej Gwiazdy"). Stąd właśnie 6 sierpnia 1914 roku Pierwsza Kadrowa wymaszerowała na szlak bojowy. W marcu 1915 roku stadion doszczętnie spłonął.
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Drugi stadion dla Wisły wybudowano przy przy al. 3 Maja, na terenach byłego toru wyścigowego. Boisko zostało usytuowane wzdłuż alei, odwrotnie niż to obecne, w miejscu od strony Błoń, gdzie teraz znajdują się stadionowe parkingi. Tym razem na inaugurację, która odbyła się 8 kwietnia 1922 roku, piłkarze Wisły zagrali z inną lwowską drużyną - Pogonią.
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
W maju 1953 roku Wisła przeniosła się na nowy obiekt zbudowany w miejsce dawnego obiektu żużlowego, który był usytuowany tuż obok. Powstały nowe trybuny i budynki klubowe, choć jeszcze przez kilka lat po inauguracji czekały na wykończenie. Wydzielono także bieżnie, a przestrzeń za bramkami zamykała kolumnada (tzw. bramy brandenburskie). W 1972 roku stadion zyskał maszty oświetleniowe. Przydały się, gdyż Wisła właśnie szykowała się do podboju Europy i na jej stadion zaczęły przyjeżdżać uznane firmy. Podczas meczu z Celtikiem Glasgow o Puchar UEFA w 1976 roku na trybunach zasiadło 45 tysięcy widzów. To do dziś nieoficjalny rekord frekwencji na stadionie przy Reymonta.
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
W 1985 roku na stadionie Wisły, w związku z planami budowy nowej trybuny, zburzono zachodnią trybunę główną (sektory I, II, III, IV i V). Na realizację projektu zabrakło jednak funduszy i po wywiezieniu ziemi wykonano jedynie fundamenty pod nowe sektory i wyremontowano szatnie. Tak oszpecony stadion funkcjonował przez jedenaście lat!
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dopiero w 1996 roku wznowiono prace na stadionie, tworząc trybuny z sektorami A i B, które udało się ukończyć w marcu 1998 roku, kilka miesięcy po przejęciu klubu przez myślenicką Tele-Fonikę. Cztery lata później rozpoczęto montaż oświetlenia, a w 2004 roku przystąpiono do przebudowy ostatniej części stadionu.
fot. Jacek Kozioł/Archiwum
Na znak rozpoczęcia budowy trybuny południowej od strony al. 3 Maja symbolicznego wbicia łopaty dokonali piłkarz Wisły Maciej Żurawski i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Uroczystość odbyła się 22 października 2004 roku. Po niespełna roku trybuna była gotowa. Wkrótce rozpoczęto pierwszy etap budowy zaplecza pod trybuną. Prace trwały do marca 2006 roku.
fot.
W ramach przebudowy rozebrano trybunę C, na której zasiadali najzagorzalsi fani "Białej Gwiazdy" (sektor X). W tym samym czasie, w 2008 roku, wyburzono dwie stadionowe wieże z grafikami.
fot. Wojciech Mausik
W związku ze staraniami Krakowa o organizację turnieju Euro 2012 w Polsce we wrześniu 2007 roku zmieniono projekt stadionu w taki sposób, by zwiększyć pojemność z 20 tysięcy do 33 tysięcy miejsc. Stało się to możliwe przy założeniu, że obie trybuny wzdłuż boiska będą piętrowe.
fot. Andrzej Banaś
Charakterystycznym elementem nowego stadionu stał się pawilon medialny, tzw. okrąglak. Budowa trwała od września 2007 roku do lutego 2008 roku, a koszt wyniósł niespełna 12 mln zł.
fot. Wojciech Matusik
Prace na trybunie wschodniej ruszyły w lutym 2009 roku i zostały ukończone w lipcu 2010 roku. Trybunę zachodnią oddano do użytku w październiku 2011 roku.
fot.
We wrześniu 2006 na stadionie odbył się Coke Live Music Festival, w ramach którego zagrały światowe gwiazdy: raper Jay-Z i Shaggy, a ponadto Reni Jusis, Tatiana Okupnik i Vavamuffin. W latach 2007-2009 na obiekcie odbyły się koncerty plenerowe, zagrało kilka zespołów, wśród których były Rewolucja, Totentanz, Strachy na Lachy, Coma i Hey. W ten sposób nawiązano do tradycji końca lat 90. i początku XXI wieku, gdy stadion kilkukrotnie gościł rockowych wykonawców.
fot. Andrzej Banaś
Jesienią 2011 roku zakończyła się siedmioletnia przebudowa obiektu, a osiem lat później, gdy Kraków otrzymał prawa do organizacji igrzysk europejskich w 2023 roku zdecydowano, że stadion miejski przy Reymonta będzie gospodarzem ceremonii otwarcia i zamknięcia tego wydarzenia. W ślad za tym pojawiły się koncepcje prac remontowych.
fot. Andrzej Banaś
Kraków nie otrzymał miana gospodarza Euro 2012, stał się jednak bazą dla niektórych uczestników zawodów. Przy Reymonta trenowała reprezentacja Holandii.
fot. Andrzej Banaś
Pod koniec stycznia 2013 roku spadający z wyższych kondygnacji stadionu lód uszkodził poszycie zadaszenia niższych trybun - południowej i północnej. W 2014 roku, w obawie przed zagrożeniem dla widzów, zdjęto płyty poliwęglanowe z pochylonych, najbardziej wysuniętych w stronę murawy części zadaszeń nad trybunami. Ostatecznie uszkodzenie naprawiono... wiosną 2023 roku, w ramach modernizacji przed igrzyskami europejskimi.
fot.
Uznano, że przed igrzyskami europejskimi niezbędna będzie zmiana wyglądu zewnętrznego stadionu, szczególnie jego betonowych elementów.
fot. Andrzej Banaś
Ostatnie poprawki przed ukończeniem montażu przyciemnianych szklanych płyt na elewacji.
fot. Wojciech Matusik
Rok 2023. Tak stadion Wisły prezentuje się po zmianie elewacji.
fot. Joanna Urbaniec
Płyta stadionu na inaugurację igrzysk europejskich została wyłożona ochronnymi paletami, które po ceremonii otwarcia zostały zdjęte, by na trawie swoje mecze mogli rozgrywać uczestnicy turnieju w rugby 7.
fot. Piotr Tymczak
Na płycie stadionu pojawili się przedstawiciele wszystkich reprezentacji biorących udział w igrzyskach europejskich.
fot. Andrzej Banas
Na czas igrzysk europejskich na trybunie od strony Błoń powstała gigantyczna scena.
fot. Andrzej Banas
W trakcie igrzysk europejskich pomiędzy ceremoniami na stadionie swoje turnieje rozegrały rubystki i rugbyści.
fot. Andrzej Banas
W trakcie ceremonii zakończenia igrzysk europejskich stadion prezentował się bardzo efektownie.
fot. Andrzej Banas
Ceremonie igrzysk europejskich obejrzało na stadionie po ok. 20 tysięcy widzów.
fot. Andrzej Banas
Wisła zdecydowała, że fragmenty starej murawy, pakowane w pudełkach kartonowych o wymiarach 25x19 cm, będzie mógł nabyć każdy z kibiców.
fot. Wojciech Matusik
Obecnie, w lipcu 2023 roku, na stadionie trwa wymiana murawy. Poprzednio takiej operacji dokonano w 2016 roku, przed meczem z Litwą, który był ostatnim występem reprezentacji Polski przed wyjazdem na Euro do Francji.
fot. Andrzej Banas
Obecnie, w lipcu 2023 roku, na stadionie trwa wymiana murawy. Ma być gotowa najpóźniej na początek sierpnia.
fot. Andrzej Banas
Obecnie, w lipcu 2023 roku, na stadionie trwa wymiana murawy. Ma być gotowa najpóźniej na początek sierpnia.
fot. Andrzej Banas
Obecnie, w lipcu 2023 roku, na stadionie trwa wymiana murawy. Ma być gotowa najpóźniej na początek sierpnia.
fot. Andrzej Banas
Obecnie, w lipcu 2023 roku, na stadionie trwa wymiana murawy. Ma być gotowa najpóźniej na początek sierpnia.
fot. Andrzej Banas

fot.

fot.

fot.
1 / 33

Metamorfozy stadionu Wisły Kraków


Stadion Wisły był świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Piłkarze "Białej Gwiazdy" przez ponad sto lat walczyli tu o ligowe trofea i toczyli boje w europejskich pucharach, swoje mecze rozgrywała reprezentacja Polski, w trakcie Euro 2012 trenowali zawodnicy z Holandii, a ostatnio przy R22 odbyły się ceremonie otwarcia i zakończenia III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

Niektóre z tych zdarzeń odciskały wyraźne piętno na wyglądzie obiektu. Wszak z powodu starań o rolę gospodarza mistrzostw Europy 2012 zdecydowano o znacznym powiększeniu trybun, a przyznanie Krakowowi igrzysk europejskich sprawiło, że postanowiono dokonać kolejnej modernizacji i "upiększyć" elewację. Czy zmiany postępują na korzyść? Przekonajcie się o tym sami, przeglądając archiwalne i najnowsze zdjęcia w naszej galerii.

Podróż w czasie rozpoczynamy przed ponad stu laty, gdy Wisła stała się gospodarzem pierwszego obiektu przy ul. Oleandry. Obecna lokalizacja jest już trzecią, o czym możecie więcej dowiedzieć się w tym miejscu.
[polecany]24989233[/polecany]

Follow @sportmalopolska

Sportowy24.pl w Małopolsce


Polecamy