menu

Wieczysta Kraków to już nie lokalna potęga? Wygrać baraż i pozyskać kolejnych piłkarzy

22 czerwca, 22:37 | DW

Transfery. Wieczysta Kraków chce szturmem wygrać baraże z rezerwami Bruk-Betu Termaliki i zdobyć także III ligę. Mają w tym pomóc kolejne transfery z Ekstraklasy. Pod tym względem krakowianie stanowią pewien fenomen.

Jeśli wszystko się powiedzie, Wieczysta zamelduje się w PKO Ekstraklasie najwcześniej w 2025 roku.
Jeśli wszystko się powiedzie, Wieczysta zamelduje się w PKO Ekstraklasie najwcześniej w 2025 roku.
fot. Andrzej Banas

Nigdy, w swej 80-letniej historii, Wieczysta Kraków nie grała wyżej niż w IV lidze. Jeszcze trzy lata temu występowała zaledwie w klasie A, a w tym roku może dostać się już na czwarty poziom rozgrywek w kraju.

Miejska drużyna, na której meczach panował swojski klimat, powoli przeistacza się w twór, nad którym mało kto mógłby mieć kontrolę. Dziś bardziej niż o klimacie w niższych ligach kibice dyskutują o kolejnych transferach dokonywanych przez klub. Te stały się możliwe dzięki zaangażowaniu się w działalność znanego krakowskiego biznesmena, właściciela sieci aptek „Słoneczna” Wojciecha Kwietnia.

O ambitnych planach biznesmena niech świadczą transfery. Tylko w ostatnich dwóch latach do Wieczystej dołączyli byli piłkarze Wisły Kraków: Michał Miśkiewicz, Wilde-Donald Guerrier, Łukasz Burliga i Maciej Jankowski. Nie brak tu byłych reprezentantów Polski, jak Sławomir Peszko i Radosław Majewski. Skład uzupełnia nawet uczestnik Ligi Mistrzów z Legią Warszawa, pomocnik Thibault Moulin. Warto również wspomnieć, że złożoną z gwiazd ekipę prowadzi dobrze znany Franciszek Smuda, niegdyś selekcjoner reprezentacji Polski.

Wszyscy otrzymali gwiazdorskie kontrakty, które mogły stać na równi z tymi sporządzanymi przez kluby Ekstraklasy. Pójście na łatwiznę ma być najszybszą drogą do osiągnięcia szczebla centralnego, a do tego już niewiele.

Przed Wieczystą bowiem dwumecz z rezerwami Bruk-Betu Termaliki. Obie drużyny zostały mistrzami swoich grup w IV lidze. Teraz przyszedł czas na wyłonienie lepszego z tej pary. W czerwcu ekipy zagrają ze sobą trzykrotnie. 8 czerwca Wieczysta wygrała 2:1 w finale okręgowego Pucharu Polski na szczeblu Małopolski. Krakowianie wydają się więc faworytem starcia.

III liga to nadal nie jest dla Wieczystej sufit. Jak w 2020 roku przekonywał ówczesny dyrektor, Andrzej Iwan, Kwietnia interesuje szczebel centralny. Biznesmen nie udziela wywiadów, dlatego na pytanie o długofalowy cel odpowiadał Iwan. „Do pierwszej ligi, a potem zobaczymy”.

Poza znanymi piłkarzami za ogromne pieniądze, Kwiecień dba również o przyszłość klubu. Ta zapowiada się znakomicie. Już teraz ponad 80 młodych zawodników może się wybrać na obóz piłkarski do Hiszpanii. W dodatku rozpoczęto rozbudowę obiektów klubowych.

Już po zakończeniu sezonu 2021/22 w PKO Ekstraklasie dużo mówiło się o Wieczystej. Krakowianie chcieli bowiem sprowadzić do siebie gwiazdę ligi, Hiszpana Jesusa Imaza z Jagiellonii. Miał on otrzymywać 120 tys. złotych miesięcznie. Na czwartym/piątym poziomie rozgrywek!

W tej chwili drużyna potrzebuje wzmocnień na środku obrony. W tym celu trwają rozmowy z Błażejem Augustynem, który również bronił ostatnio barw Jagiellonii. 34-latek był w przeszłości związany z Legią Warszawa, włoską Catanią, angielskim Boltonem i Lechią Gdańsk. Zapowiada się na kolejne mocne CV w Krakowie.

Z ostatniej chwili: Jak podaje Szymon Janczyk z Weszło, Wieczysta chce sprowadzić również do siebie wychowanka krakowskiej Wisły, Michała Maka. Ten grał ostatnio w Górniku Łęczna.


Polecamy