menu

Dziś Suzuki Arena, kiedyś pastwisko. Zobacz historię kieleckiego stadionu [UNIKALNE ZDJĘCIA]

13 kwietnia 2021, 11:45 | Paweł Kotwica

1 kwietnia minęła 15 rocznica oficjalnego otwarcia stadionu przy ulicy Ściegiennego w Kielcach, obecnie znanego pod nazwą Suzuki Arena. Obiekty sportowe w tym miejscu mają 90-letnią historię. Zobacz ją na unikalnych zdjęciach.

1 kwietnia minęła 15 rocznica otwarcia stadionu przy ulicy Ściegiennego w Kielcach, obecnie znanego pod nazwą Suzuki Arena. Obiekty sportowe w tym miejscu mają 90-letnią historię. Zobacz ją na unikalnych zdjęciach.
fot. Facebook/Kielce na przestrzeni lat
Stadion powstał przy otwartym w 1935 roku Domu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego (obecnie Wojewódzki Dom Kultury), ale już wcześniej w tym miejscu, w dzielnicy zwanej Biesak-Ogród, odbywały się zawody sportowe. Wcześniej okoliczni rolnicy wykorzystywali tamtejsze łąki do wypasu bydła. Planowano tam wybudowanie osiedla mieszkaniowego, ale ostatecznie miasto postanowiło przeznaczyć miejsce na teren rekreacyjno-sportowy. Podpis na zdjęciu: "Pokazy gimnastyczne i łucznicze podczas święta sportowego uczniów szkół średnich w Kielcach". Czerwiec 1930 roku.
fot. Facebook/Kielce na przestrzeni lat
Podpis na zdjęciu: "Uczennice podczas pokazów gimnastycznych". Czerwiec 1930 roku.
fot. Facebook/Kielce na przestrzeni lat
Te same pokazy. Czerwiec 1930 roku.
fot. Facebook/Kielce na przestrzeni lat
Skoki z wieży spadochronowej przy stadionie. 1939 rok
fot. Facebook/Kielce na przestrzeni lat
Stadion oficjalnie otwarto 18 maja 1939 roku. Na zdjęciu zawody sportowe, rok 1939. Zdjęcie wykonano z otwartej w tym samym roku 20-metrowej wieży spadochronowej.
fot. Facebook/Kielce na przestrzeni lat
Zawody sportowe rok 1939. W lewym górnym rogu widoczny Wojewódzki Dom Kultury, oddany w 1935 roku, poniżej korty tenisowe, które istniały do 2005 roku.
fot. Facebook/Kielce na przestrzeni lat
Budynek administracyjny na stadionie, mieszczący również szatnie. Rok 1939. Nowy, piętrowy budynek, przetrwał do budowy stadionu w 2004 roku.
fot. Facebook/Kielce na przestrzeni lat
Wrzesień 1939. Wojska niemieckie stacjonujące vis a vis dzisiejszego stadionu, tam, gdzie dziś biegnie Aleja Legionów. Fot. fotopolska.eu
fot. Fot. fotopolska.eu
Wrzesień 1939. Część stadionu z trybuną, bieżnią i skocznią w dal. Z prawej widoczny Wojewódzki Dom Kultury i korty tenisowe. W centrum planu niemieckie auta wojskowe, z lewej widoczne katedra i Pałac Biskupów Krakowskich. Biały dom z lewej strony stoi przy ulicy Krakowskiej. Na ówczesnych błoniach stoją dziś bloki mieszkalne przy Alei Legionów. Fot. fotopolska.eu
fot. Fot. fotopolska.eu
Stadion, lata 1950-56. Od 1945 obiekt był użytkowany przez milicyjny klub, funkcjonujący najpierw pod nazwą Partyzant (1945-49), potem Gwardia (1949-56), ponownie Partyzant (1957) i w końcu Błękitni Kielce (1957 - do zlikwidowania w 2000).
fot.
Mecz Błękitnych Kielce, rok 1965. Fot. Janusz Buczkowski/Muzeum Historii Kielc
fot. Fot. Janusz Buczkowski/Muzeum Historii Kielc
Juniorzy Błękitnych Kielce, od lewej: Adam Adamus, Wiesław Grzybowski, Janusz Koneckiewicz. Fot. aviapany.pl
fot. Fot. aviapany.pl
Piknik rodzinny na stadionie, lata 1960-69. Z prawej widoczna trybuna już na nasypie, z tyłu wieża spadochronowa. Fot. http://facebook.com/kieleckieinwestycje
fot. Fot. http://facebook.com/kieleckieinwestycje
Stadion między 1969 a 1971 rokiem. Trybuny w tej formie przetrwały do XXI wieku. Z tyłu widoczna wieża spadochronowa. Fot. Jerzy Zamojski/http://facebook.com/kieleckieinwestycje
fot. Fot. Jerzy Zamojski/http://facebook.com/kieleckieinwestycje
Pomiędzy 1969 a 1971 rokiem. Zawody łucznicze. Fot. Krzysztof Wilczyński/http://facebook.com/kieleckieinwestycje
fot. Fot. Krzysztof Wilczyński/http://facebook.com/kieleckieinwestycje
Stadion w 1970 roku. Fot. Krzysztof Wilczyński/http://facebook.com/kieleckieinwestycje
fot. Fot. Krzysztof Wilczyński/http://facebook.com/kieleckieinwestycje
Rok 1970. Fot. flickr/fotopolska.eu
fot. Fot. flickr/fotopolska.eu
Rok 1971. Fot. Flickr/fotopolska.eu
fot. Fot. Flickr/fotopolska.eu
Na stadionie Błękitnych grywali również piłkarze Korony, zanim nie dorobili się obiektu z prawdziwego zdarzenia przy ulicy Koniewa (obecnie Szczepaniaka). Na zdjęciu mecz Korona – Lublinianka z 1975 roku, decydujący o awansie do drugiej ligi. Według szacunków, to był mecz z największą widownią w historii Kielc – oglądało go 20 tysięcy widzów. Fot. Słowo Ludu
fot. Fot. Słowo Ludu
Drużyna Błękitnych Kielce na swoim stadionie, rok 1982. Fot. Słowo Ludu
fot. Fot. Słowo Ludu
Wyjście z „tunelu” na boisko Błękitnych, koniec lat 90-tych. Fot. ciekawekielce.pl
fot. Fot. ciekawekielce.pl
21 czerwca 2004. Decyzja o budowie nowego stadionu w miejscu stadionu Błękitnych już zapadła. Na zdjęciu: po demontażu ogrodzenia boiska i ławek. Z lewej budynek klubowy i hala sportowa, wybudowana pod koniec lat 80-tych. Fot. fotopolska.eu
fot. Fot. fotopolska.eu
Stadion około 2003 roku. Na drugim końcu tego łuku, przy budynku klubowym zasiadali lub po prostu stali zwykle amatorzy napojów wyskokowych. Na głównej trybunie zasiadała loża prześmiewców, znana z głośnego, dowcipnego komentowania meczów.
fot. Facebook/Kielce na przestrzeni lat
22 listopada 2004 roku rozpoczęto budowę nowego stadionu. Zdjęcie pochodzi z 5 grudnia 2004. Fot. Kieleckie Inwestycje
fot. Fot. Kieleckie Inwestycje
Stadion w budowie. 3 października 2005.
fot. Fot. Sławomir Stachura
Stadion w budowie. 7 listopada 2005.
fot. Fot. Sławomir Stachura
Tak zimą 2006 roku kładziono na stadionie trawę.
fot. Fot. Krzysztof Krogulec
Mecz otwarcia nowego stadionu, 1 kwietnia 2006 roku. Korona Kielce – Zagłębie Lubin 1:1. Pierwszego gola na obiekcie zdobył w 55 minucie Dawid Plizga z Zagłębia, pierwszego gola dla Korony zdobył na tym stadionie Krzysztof Gajtkowski w 58.
fot. Fot. MOSiR Kielce
Grzegorz Piechna (pierwszy z lewej), król strzelców Ekstraklasy w barwach Korony, miał okazję pograć na Arenie Kielc tylko kilka miesięcy. Po zakończeniu sezonu 2005/2006 przeniósł się do Torpedo Moskwa. Na zdjęciu w środku Robert Bednarek, z prawej Hernani.
fot. Fot. Sławomir Stachura
28 marca 2007 roku, pierwszy międzypaństwowy mecz na Arenie Kielce. Eliminacje mistrzostw Europy, Polska – Armenia 1:0. Gola w 26 minucie zdobył Maciej Żurawski.
fot. Fot. Sławomir Stachura
Mecz Polska – San Marino, 1 kwietnia 2009 i rekordowe zwycięstwo reprezentacji Polski w historii – 10:0 z San Marino.
fot. Fot. Sławomir Stachura
29 maja 2010 roku. Ostatni jak na razie rozegrany na stadionie mecz reprezentacyjny seniorów. Polska – Finlandia 0:0. Przy piłce Robert Lewandowski.
fot. Fot. Sławomir Stachura
23 lutego 2013. Korona Kielce – Legia Warszawa 3:2. Radość po pierwszej bramce dla gospodarzy, którą zdobył Maciej Korzym (pierwszy z lewej). Pozostałe gole dla Korony strzelili Artur Lenartowski i Tadas Kijanskas.
fot. Fot. Sławomir Stachura
8 stycznia 2014 roku. Podpisanie umowy między Koroną a Kolporterem. Od tego momentu stadion przy ulicy Ściegiennego 8 nazywał się Kolporter Arena.
fot. Fot. Sławomir Stachura
Stadion już pod banderą Kolportera.
fot. Fot. Sławomir Stachura
W czerwcu 2017 roku Kolporter Arena na kilkanaście dni straciła nazwę. W Kielcach rozgrywano bowiem trzy mecze mistrzostw Europy do lat 21, między innymi mecz Polska Anglia (na zdjęciu) i UEFA zażyczyła sobie zaklejenia wszystkich wizerunków nazwy stadionu.
fot. Fot. Kamil Markiewicz
10 września 2018. W Warszawie podpisano umowę, na mocy której stadion przy ulicy Ściegiennego będzie nosił nazwę Suzuki Arena.
fot. Fot. Sławomir Stachura
24 kwietnia 2012 roku na Arenie Kielc odbył się finał Pucharu Polski, w którym Legia Warszawa wygrała z Ruchem Chorzów 3:0. Kielce gościły uczestników finału Pucharu Polski już drugi raz. Pierwszy raz doszło do tego 9 lipca 1967 roku. W tym samym miejscu Wisła Kraków pokonała Raków Częstochowa po dogrywce 2:0. Mecz oglądało 6 tysięcy kibiców.
fot. Kamil Markiewicz
Od kilku miesięcy mecze na Suzuki Arenie są rozgrywane bez udziału kibiców.
fot.
1 / 40