menu

Centralna Liga Juniorów: Wielkopolskę reprezentują trzy drużyny Lecha, Warta Poznań i Błękitni Wronki

28 marca 2018, 14:08 | Tomasz Sikorski

W 2013 roku powołano do życia Centralną Ligę Juniorów. To właśnie w tych rozgrywkach można teraz zobaczyć przyszłych ligowców, a nawet reprezentantów Polski. Najbardziej utalentowani polscy piłkarze walczą w trzech kategoriach wiekowych, do lat 19, 17 oraz 15.

Juniorzy starsi Warty Poznań zajmują dziewiąte miejsce w tabeli Centralnej Ligi Juniorów
Juniorzy starsi Warty Poznań zajmują dziewiąte miejsce w tabeli Centralnej Ligi Juniorów
fot. Fot. Adrian Wykrota

– Stworzenie takich rozgrywek było świetnym pomysłem. Dzięki temu poziom młodzieżowej rywalizacji poszedł w górę. A co za tym idzie, zawodnicy mają lepsze warunki do rozwoju – twierdzi Bartosz Bochiński, trener drużyny poznańskiego Lecha do lat 17.

Ten zespół od czterech lat nie ma sobie równych na krajowym podwórku, raz za razem zdobywając mistrzostwo Polski juniorów młodszych. – To dla nas powód do dumy. Czy wygramy po raz kolejny? Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby tak się stało, ale wiadomo, że konkurencja nie śpi. Poza tym każdy chce ograć mistrza – przyznaje szkoleniowiec. W Lechu nie tylko jednak zwraca się uwagę na wyniki. – One są ważne, ale nie najważniejsze. Muszą iść w parze z rozwojem młodych piłkarzy. Co z tego, że zdobędziemy mistrzostwo Polski, skoro żaden z zawodników nie trafi do pierwsze-go zespołu? Wtedy satysfakcja z tytułu na pewno nie będzie pełna – dodaje Bartosz Bochiński.

W Kolejorzu, na szczęście, takiego problemu nie ma, o czym świadczyć mogą przykłady Roberta Gumnego czy Kamila Jóźwiaka, którzy już grają w ekstraklasie. – Chłopcy, którzy wychodzą od nas mają nie tylko awansować do drużyny seniorów, ale także się w niej utrzymać. Staramy się nie tylko pomagać im w podnoszeniu swoich umiejętności czysto piłkarskich, ale też uczymy grania pod presją, zaangażowania i woli walki, która później przydaje się w dorosłym futbolu. U nas nie ma taryfy ulgowej. Gra w Akademii Lech ma być nobilitacją – zapewnia trener zespołu do lat 17, który podobnie jak dwie pozostałe grupy młodzieżowe Lecha trenuje na co dzień we Wronkach.

– Tam ćwiczymy i rozgrywamy mecze ligowe. To nasza baza. Chłopcy są na miejscu, w internacie – mówi Bochiński. Obok siebie pracują zatem reprezentanci drużyn do lat 19, 17 oraz 15. Lechici grają w Centralnej Lidze Juniorów we wszystkich tych rocznikach. W najstarszej grupie – juniorach starszych, Kolejorz także regularnie zdobywa medale. W czterech ostatnich sezonach były to jeden srebrny i trzy brązowe krążki. Tak jak Lech zdominował rywalizację do lat 17, tak w tej kategorii wiekowej najlepsza jest Legia Warszawa.

Może jednak w tym roku poznaniacy przerwą tę passę klubu ze stolicy? Póki co zespół prowadzony przez trenera Krzysztofa Kołodzieja zajmuje drugie miejsce w grupie zachodniej. Prowadzi, i to z dość dużą przewagą, Śląsk Wrocław. Drugie miejsce jest jednak premiowane grą w półfinałach, a tam wszystko mo-że się zdarzyć. Szans na walkę o medale nie ma już raczej Warta Poznań, która w tym momencie plasuje się na dziewiątej pozycji w tabeli. To dwie jedyne drużyny z Wielkopolski, które grają obecnie w Centralnej Lidze Juniorów do lat 19.

W rozgrywkach U17, oprócz Lecha, są jeszcze Błękitni Wronki oraz Warta Poznań. W najmłodszej kategorii wiekowej honoru naszego regionu broni tylko Kolejorz. O ile w najstarszej grupie obowiązuje podział na grupy wschodnią i zachodnią, o tyle w dwóch młodszych kategoriach są to cztery grupy makroregionalne. I tylko zwycięzcy tych grup awansują do półfinałów. Tam zasady są już jednakowe, bo w walce o finał gra się mecz i rewanż, a o tytule – to nowość – decyduje tylko jeden mecz na neutralnym boisku. Do walki o złoto pozostało jednak jeszcze trochę czasu i na razie zespoły muszą się skupić na zdobywaniu punktów w swoich grupach. Patronat medialny nad rozgrywkami Centralnej Ligi Juniorów objął “Głos Wielkopolski”.


Polecamy