menu

W Bydgoszczy czekają na Ekstraklasę. Zawisza faworytem do awansu

30 lipca 2012, 19:06 | Radosław Kliszewski

Właściciel klubu Radosław Osuch wraz z szkoleniowcem Jurijem Szatałowem przeprowadzili rewolucję kadrową w zespole z grodu na Brdą. Do niebiesko-czarnych dołączyło dziewięć nowych twarzy, a nazwiska nowych nabytków stawiają Zawiszę w roli faworyta rozgrywek. Czy wzmocnienia wypalą i bydgoszczanie w czerwcu 2013 roku będą się cieszyć z awansu do Ekstraklasy?

Paweł Abbott przeniósł się na zaplecze Ekstraklasy
Paweł Abbott przeniósł się na zaplecze Ekstraklasy
fot. Mikołaj Suchan / Polskapresse

Wzmocnienia robią wrażenie

Trener Zawiszy Bydgoszcz po ubiegłym sezonie zrezygnował m.in. z Marcina Drzymonta, Martinsa Ekwueme, Vladmira Kukola, Michała Ilkówa-Gołębia czy wyróżniającego się przez większość sezonu Pawła Oleksego. Na testach pojawiło się kilkadziesiąt nowych twarzy, z czego ukraiński szkoleniowiec w Bydgoszczy pozostawił dziewiątkę. Ponadto do kadry zespołu włączył wychowanka klubu - Damiana Ciechanowskiego. Po dłuższych staraniach działaczy z Bydgoszczy, po raz kolejny kibice z Gdańskiej 163 będą mogli oglądać w akcji filigranowego skrzydłowego - Adriana Błąda, który został wypożyczony z Zagłębia Lubin na kolejny rok.

W bramce Andrzejowi Witanowi w końcu przybył poważny kandydat w osobie Wojciecha Kaczmarka. Można jednak już dziś śmiało stwierdzić, że to właśnie były bramkarz Cracovii jest faworytemt do tego, aby w inauguracyjnym spotkaniu przeciwko Sandecji Nowy Sącz wybiec w pierwszej jedenastce. Do wyżej wymienionej dwójki o pozycję między słupkami rywalizować będzie także młody Mateusz Skowroński, który doszedł już do pełni sił po kontuzji kolana.

Linia obrony została w dużym stopniu przemeblowana. Pierwszym który dołączył do Zawiszy był młodzieżowiec, ostatnio występujący w Ruchu Radzionków - Bartosz Kopacz, który zajmie miejsce Marcina Drzymonta na środku defensywy. Lewa obrona zarezerwowana miała być dla Jacka Popka, jednak ten w jednym z przed sezonowych sparingów doznał urazu kolana, który na dłuższy okres przygotowań wyłączył go z walki o pierwszą jedenastkę. W sparingach na tej pozycji próbowany był kolejny nowy nabytek niebiesko-czarnych - Tomasz Ostalczyk, który we Flocie pełnił rolę bardziej ofensywnego zawodnika. Na boku obrony może występować również, wychowanek klubu - Damian Ciechanowski.

W pomocy Jurij Szatałow jak na warunki pierwszoligowe ma kłopot bogactwa. O pozycje środowych pomocników obok Zawistowskiego i Masłowskiego będą rywalizować: doświadczony Brazylijczyk Hermes, pozyskany z Polonii Bytom, wypożyczony z Lecha Poznań Kamil Drygas oraz zawodnik z Wybrzeża Kości Słoniowej - Christian Koffi Kouame, który przed przyjazdem do Bydgoszczy testowany był w łódzkim Widzewie. Do rywalizacji na pozycję skrzydłowego ściągnięto Daniela Mąkę z Polonii Bytom. W napadzie z Rafałem Leśniewskim rywalizować będzie nowy-stary nabytek Zawiszy Bydgoszcz - Tomasz Chałas, który powrócił do Bydgoszczy po wyśmienitej rundzie wiosennej w barwach Olimpii Elbląg. Ostatnim i najmniej spodziewanym transferem było zakontraktowanie wicemistrza Polski z ubiegłego sezonu - Pawła Abbotta, który na boiskach ekstraklasy w ubiegłym sezonie zdobył pięć bramek.

Znając właściciela klubu Radosława Osucha, do końca sierpnia można spodziewać się „wisienki na torcie” z serii last minute.

Sparingi na duży plus

Do rundy jesiennej zawodnicy Zawiszy Bydgoszcz przygotowywali się na własnych obiektach, na których niczego im nie brakowało i których może im pozazdrościć niejeden klub ekstraklasowy.

Po ciężkiej serii treningów przyszła kolej na czas sparingów. W okresie przygotowawczym podopieczni Jurija Szatałowa rozegrali sześć gier towarzyskich oraz mini turniej, gdzie rywalami Zawiszy była Korona Kielce oraz Omonia Lefkossias. We wszystkich spotkaniach, włączając turniej w Jarocinie, zawodnicy z grodu nad Brdą zwyciężyli pięciokrotnie. Na uwagę zasługują zwycięstwa nad zespołami z Ekstraklasy, odpowiednio Zagłębiem Lubin oraz Koronę Kielce (zwycięstwa różnicą jednej bramki). Ponadto bydgoszczanie remisowali dwukrotnie, na rozpoczęcie gier kontrolnych z Olimpią Grudziądz, oraz z drugoligową Chojniczanką Chojnice. Przegrali tylko raz, z zawodnikami cypryjskiej Omonii.

Jest to znakomity prognostyk dla bydgoszczan przed zbliżającą się dużymi krokami inauguracją sezonu. W środę na przetarcie zmierzą się w potyczce pucharowej z trzecioligowym Sokołem Aleksandrów Łódzki, a następnie wyjadą do Nowego Sącza, by rozegrać pierwszą batalię o ligowe punkty.

Kadra Zawiszy Bydgoszcz na nadchodzący sezon:

Bramkarze: Wojciech Kaczmarek, Mateusz Skowroński, Andrzej Witan

Obrońcy: Damian Ciechanowski, Krzysztof Hrymowicz, Błażej Jankowski, Bartosz Kopacz, Jacek Popek, Cezary Stefańczyk, Łukasz Skrzyński (kapitan zespołu)

Pomocnicy: Adrian Błąd, Kamil Drygas, Vahan Gevorgyan, Hermes, Christian Koffi Kouame, Michał Masłowski, Daniel Mąka, Mateusz Mąka, Tomasz Ostalczyk, Jakub Wójcicki, Paweł Zawistowski

Napastnicy: Paweł Abbott, Tomasz Chałas, Rafał Leśniewski.


Polecamy