menu

W 1. lidze nie tylko faworyci się wzmacniają

16 lipca 2012, 14:24 | Damian Orłowicz

Do początku rozgrywek 1 ligi pozostało około 20 dni. Większość drużyn pozyskało już nowych zawodników, ale niektóre jeszcze nie dokonały żadnego wzmocnienia, wśród nich znajdują się także te, które należą do faworytów rozgrywek.

Zawisza Bydgoszcz będzie jednym z faworytów wyścigu o Ekstraklasę
Zawisza Bydgoszcz będzie jednym z faworytów wyścigu o Ekstraklasę
fot. Adam Hak

Dwa różne oblicza spadkowiczów z Ekstraklasy

W kadrowej rozsypce znajduje się ŁKS Łódź. Z klubu odeszła większość zawodników z podstawowego składu. Bramki dla Legii w nowym sezonie ma zdobywać Marek Saganowski, a na pozycji defensywnego pomocnika w Górniku Zabrze będzie występował Antoni Łukasiewicz. O angaż w zabrzańskim klubie stara się także Seweryn Gancarczyk, natomiast Grzegorz Bonin ma już podpisany kontrakt z Pogonią Szczecin. A to nie koniec osłabień Ełkaesiaków. A kto nowy? W sparingach występują testowani gracze, ale na razie żaden z nich nie jest jeszcze oficjalnie zawodnikiem ŁKS-u.

Inaczej sytuacja wygląda w Cracovii. Niemal pewne jest, że z klubu odejdzie Saidi Ntibazonkiza oraz Wojciech Kaczmarek, który był podstawowym bramkarzem "Pasów". W nadchodzącym sezonie o miejsce na tej pozycji będą rywalizować Krzysztof Pilarz, a także były gracz Olimpii Elbląg Milos Budaković. Dużym wzmocnieniem może się okazać Adam Marciniak, który poprzednio grał w Zabrzu.

Termalica stawia na młodzież

Nowy trener, Kazimierz Moskal zdecydował się na wypożyczenie z Górnika Zabrze Szymona Sobczaka, który w poprzednim sezonie zdobył 10 bramek w Młodej Ekstraklasie, a także na Jana Pawłowskiego z Jagiellonii Białystok, który zdążył już zdobyć swoją pierwszą bramkę w najwyższej klasie rozgrywkowej. Klub opuścił natomiast doświadczony Arkadiusz Baran, jego nowym zespołem będzie Stal Rzeszów.

Inni kandydaci do awansu

W nadchodzącym sezonie w Zawiszy zobaczymy kilka nowych twarzy. Podstawowym bramkarzem powinien być Wojciech Kaczmarek. Klub zdecydował się na wypożyczenie Tomasza Chałasa i Bartosza Kopacza, którzy poprzedni sezon pierwszej ligi mogą uznać za udany. Obaj piłkarze nadal nie mogą się jednak przebić do pierwszej drużyny Górnika Zabrze, więc są konsekwentnie wypożyczani do klubów pierwszoligowych. Inni zawodnicy, którzy zasilą bydgoski klub to Hermes, Mąka, Drygas oraz Popek.

Dużym osłabieniem może się okazać brak Adriana Błąda, który był jednym z najlepszych zawodników pierwszej ligi w ostatnim sezonie. O miejsce w Ekstraklasie walczyć na pewno będzie Arka Gdynia. Jednak jedynym jej wzmocnieniem jest na razie Krzysztof Sobieraj z Warty Poznań. Większy ruch transferowy widzimy w klubie, którego prezesem jest pani Izabella Łukomska-Pyżalska. Nowymi zawodnikami zostali młodzi Daniel Ciach i Adrian Lis z Polonii Warszawa oraz m.in Łukasz Rojewski, Bartłomiej Pawłowski czy Wojciech Trochim. Nie obyło się także bez osłabień, gdyż do Koronie Kielce odzedł Tomasz Foszmańczyk, a do Lecha Poznań Bartosz Bereszyński.

Beniaminkowie też się wzmacniają

Na rynku transferowym aktywny jest GKS Tychy, który pozyskał Mateusza Bukowca z Ruchu Zdzieszowice oraz Adriana Chomiuka z Bytovii Bytów. Nowymi zawodnikami zostali także Piotr Rocki i Łukasz Tumicz, którzy poprzednio reprezentowali Ruch Radzionków. Z drużyny odszedł natomiast Damian Szczęsny, który od przyszłego sezonu będzie reprezentował Podbeskidzie Bielsko Biała, a także gracze wypożyczeni z Ruchu Chorzów czyli Daniel Feruga, Paweł Lesik i Marcin Sobczak. Innim wzmacniającym się beniaminkiem jest Okocimski KS Brzesko. Nowymi zawodnikami tego klubu zostali Przemysław Bella z Ruchu Zdzieszowice, Łukasz Zaniewski z Dolcanu Ząbki, Marcin Szałęga z Termaliki oraz Valentin Jeriomenko ze Skry Częstochowa. Do Cracovii przeniósł się natomiast Dawid Dyniarek. Stomil Olsztyn pozyskał natomiast Michała Glanowskiego, reprezentującego poprzednio MKS Kluczbork, a także Szymona Kaźmierowskiego oraz Andrzeja Niewulisa. W Miedzi Legnica zagra m.in Daniel Tanżyna z Polonii Bytom.

Kto kandydatem do spadku?

Niewątpliwie głównym kandydatem do spadku będzie Ruch Radzionków, którego jedynym transferem jest dotychczas nowy trener Zbigniew Smółka. W poprzednim sezonie prowadził on MKS Kluczbork i zajmując z zespołem 10. miejsce w drugiej lidze zachodniej, podał się do dymisji pod koniec sezonu. W Radzionkowie odbywa się wielkie testowanie, a nowymi zawodnikami powinni zostać Marcin Dymkowski, Piotr Galuś i Krzysztof Kaczmarek, z którymi szkoleniowiec już współpracował w swoich poprzednich klubach. Radzionków opuściło już łącznie szesnastu zawodników. Kolejną drużyną walczącą o utrzymanie będzie Flota Świnoujście, która mogła się wycofać z rozgrywek, jednak w ostatniej chwili znalazł się sponsor. Klub jednak nie pozyskał dotychczas jeszcze żadnego nowego zawodnika.

Polska piłka nożna jest u Ciebie na 1. miejscu? Koniecznie polub nas na Facebooku!