Trójmiasto znaczy Lechia. Jedenastka 13. kolejki Lotto Ekstraklasy według GOL24 [GALERIA]

29 października 2018, 20:05 | red

Lotto Ekstraklasa. Dzięki 13. kolejce dowiedzieliśmy się kto rządzi w Trójmieście, czy Lecha Poznań należy się bać oraz ile trzeba wygrać, żeby pobić rekord tego sezonu. Wy zobaczcie, jak prezentuje się najlepsza jedenastka tej serii gier; jest w niej prawie tylu graczy z Półwyspu Iberyjskiego co z Polski.

Także i w tej kolejce bramkarze nie odegrali głównych ról. Doceniamy zatem 22-latka z drużyny, która jest bardzo nisko w tabeli. Przeciwko Zagłębiu Lubin (2:0) zaliczył on dopiero pierwsze czyste konto w sezonie.
Bez niego nie byłoby punktów nad Koroną w Kielcach (1:0). Bardzo uważał na to, żeby nie sprawić koledze z bramki (Michal Pesković) kłopotów. Jako boczny obrońca zrobił też przewagę pod drugim polem karnym. W jednej akcji świetnie wypuścił Mateusza Wdowiaka. Aż szkoda, że sytuacji nie wykończył później Javi Hernandez.
Tak szybko jeszcze u nas nie strzelił - w 49 sekundzie załatwił Legię Warszawa uderzeniem po rzucie rożnym. Żałować może tylko tego, że w końcówce padł wyrównujący gol. Nie pomogły zresztą prośby do sędziego o to, żeby uwzględnić faul, którego w tej akcji rzekomo dopuścił się Dominik Nagy.
W Derbach Trójmiasta (2:1) wyłączył z gry najlepszego zawodnika Arki Gdynia - Lukę Zarandię. Do tego dołożył mnóstwo pożytecznej pracy w ofensywie. To po jego zagraniu bramkę na 1:0 zdobył Błażej Augustyn.
Pochodzi z Angoli, ale piłkarsko został ukształtowany przez kluby holenderskie. Na swoje pięć minut w lidze czekał aż do meczu zamykającego tę kolejkę. Z Wisłą Kraków udało mu się zdobyć dwie bramki.
Rozgrywa naprawdę godny sezon. Przeciwko Miedzi Legnica (5:0) okazał się jednym z trzech najlepszych na boisku. W tym meczu zdobył pierwszą bramkę w sezonie i zaliczył już czwartą asystę.
Pierwszy gol na polskiej ziemi i od razu niezwykłej urody; piłka odbiła się jeszcze od poprzeczki nim wpadła do siatki. - Trafił jak Andrea Pirlo! - ekscytował się po meczu z Lechem Poznań (3:0) jego kolega z drużyny, Sebastian Kowalczyk. Nie przesadził, polecamy powtórki.
On również dał czadu w wyjazdowym spotkaniu z Miedzią Legnica. Brał udział w wielu groźnych akcjach. W jednej z nich zaliczył asystę, dzięku czemu wyrównał swój dorobek z poprzedniej edycji (5).
Właśnie uzyskał dożywotni status ulubieńca gdańskiej widowni. W 100 ligowych występach zdobył przecież 34 bramki z czego aż 6 w samych Derbach Trójmiasta. W tych ostatnich, sobotnich przesądził o wygranej nad Arką Gdynia w 90 minucie, czyli tak jak w listopadzie zeszłego roku. - On w tym klubie jest bogiem - przytomnie zauważył pomocnik rywali, Michał Janota.
Dzięki niemu zespół przerwał fatalną passę dziewięciu meczów bez zwycięstwa, wygrywając z Zagłębiem Lubin (2:0). Hiszpan jak za najlepszych występów z zeszłego sezonu wykończył to, co zespół wypracował. W pierwszej połowie nie pomylił się z rzutu karnego, a na początku drugiej główką zamknął dośrodkowanie. Ma siedem trafień.
Dokładnie za miesiąc skończy 36 lat. I jeszcze się nie nastrzelał. To jego dwa gole (oraz asysta i kluczowe podanie) pomogły rozgromić Miedź Legnica. W klasyfikacji wszech czasów naszej ligi przeskoczył samego Grzegorza Latę. Następny cel to Andrzej Jarosik, a potem Ernest Wilimowski, Józef Nawrot, Maciej Żurawski, Jerzy Podbrożny...
Ławka rezerwowych: Dawid Kudła (Zagłębie Sosnowiec), Lasza Dwali (Pogoń Szczecin), Sebastian Walukiewicz (Pogoń Szczecin), Djordje Cotra (Śląsk Wrocław), Łukasz Wolsztyński (Górnik Zabrze), Mateusz Wdowiak (Cracovia), Dawid Kort (Wisła Kraków), Lukas Haraslin (Lechia Gdańsk), Zvonimir Kozulj (Pogoń Szczecin), Jesus Imaz (Wisła Kraków), Piotr Parzyszek (Piast Gliwice), Airam Cabrera (Cracovia)