Transfery Wisły Kraków - lato 2021. Kto przyszedł, kto odszedł? [stan na 13 lipca]
Transfery Wisły Kraków. W grodzie Kraka nie poszło po myśli Jakuba Błaszczykowskiego i reszcie grupy zarządzającej obecnie Białą Gwiazdą. W składzie potrzebna była rewolucja. Z zespołu odeszło więc aż 12 piłkarzy. Czy na ich miejsce przyszli zawodnicy wartościowi? Tego się przekonamy. Oto wszystkie transfery Wisły przed sezonem 2021/2022.
fot. Wisła Kraków
Powiedzieć, że poprzedni sezon w wykonaniu Wisły Kraków był słaby, to jak nic nie powiedzieć. Biała Gwiazda wykorzystała sprzyjające warunki minionej edycji PKO Ekstraklasy, jak choćby jeden spadający zespół, by przeprowadzić pewien eksperyment. Zespół został złożony z zawodników już występujących w Wiśle i tych pozyskanych z różnych zakątków świata.
Miało to oczywiście odmienne skutki. Z jednej strony kibicom i ekspertom podobali się m.in. Yaw Yeboah i Michal Frydrych. Z drugiej strony mieliśmy takiego ananasa jak Tima Halla, który z powodu swojej niewydolności na treningach Petera Hyballi był zmuszony rozwiązać kontrakt z Białą Gwiazdą po zaledwie kilkunastu dniach.
Jak wygląda to w nowym sezonie? Władze Wisły Kraków zdały sobie sprawę, że ewentualna spłata długów wobec wierzycieli może się odbyć tylko wtedy, jeśli drużyna pozostanie w Ekstraklasie. Sezon 2021/22 to zupełnie nowa formuła, czyli 18 zespołów i trzy spadające ekipy. Biała Gwiazda zdecydowanie nie może sobie pozwolić na to, by zająć miejsca 16-18.
Transfery Wisły Kraków: przyszli do klubu
Zagraniczne transfery:
Zdecydowanie najciekawszymi transferami są te zagraniczne. Wisła zaczęła poszukiwania na rynku z wysokiego "C" i pozyskała Aschrafa El Mahdiouiego z AS Trenczyn. To defensywny pomocnik, który na poziomie słowackiej ekstraklasy rozegrał 67 meczów. 25-latek ma również występy w Lidze Europy i holenderskiej Eredivisie. Gra na pozycji defensywnego pomocnika, a jego doświadczenie z Ajaksu Amsterdam ma zaprocentować właśnie na polskich boiskach.
Do środka pola pozyskano także innego zawodnika z solidnym CV. To Michal Skvarka z Ferencvarosu. Słowak grał jako środkowy pomocnik dla zespołu MSK Żiliny, ma doświadczenie w pucharach (aż 27 występów) i ponad 200 meczów na słowackich boiskach. Jest też bardzo utytułowanym zawodnikiem - jest dwukrotnym mistrzem Słowacji i Węgier. W Ferencvarosie odpowiadał za ligowe występy wtedy, gdy jego zespół grał w fazie grupowej Ligi Mistrzów z najlepszymi drużynami Starego Kontynentu.
Jakość w defensywie ma zapewnić Matej Hanousek. Wypożyczony ze Sparty Praga lewy obrońca przez całą swoją karierę grał w Czechach. Zaliczył więc 177 występów w czeskiej ekstraklasie i 22 w Pucharze Czech. Również ma doświadczenie w pucharach - 12 występów w Lidze Europy.
Nie opuszczamy południowych rejonów granicy naszego kraju. Ofensywne zadania otrzyma bowiem Jan Kliment pozyskany z 1.FC Slovacko. 27-latek strzelił 13 goli w 63 meczach czeskiej ekstraklasy. Grał również w Bundeslidze (osiem występów i jedna bramka). Znacznie lepiej zapowiada się urodzony w 1995 roku Dor Hugi z SKN St. Polten. Skrzydłowy ma w Izraelu 30 goli i osiem asyst na poziomie izraelskiej 1 i 2 ligi. Ostatnio występował w austriackiej Bundeslidze, zdobywając po osiem trafień i asyst w 31 meczach.
Polskie transfery:
W tym okienku byliśmy świadkami wielkiego powrotu do Wisły. Jej zawodnikiem znów został Alan Uryga, który zakończył swoją 4-letnią przygodę z Wisłą Płock. Uryga jest wychowankiem Białej Gwiazdy, ale przez różne decyzje ówczesnych władz nie mógł zostać tu na stałe. Przez cztery sezony wyrósł z ligowego zmiennika na solidnego obrońcę i akurat w tym transferze jest wiara w powodzenie. Uryga ma na swoim koncie 210 występów w Ekstraklasie. Strzelił w nich 16 goli i miał dziewięć asyst.
Wisła sięgnęła także po zawodników z Fortuna 1 Ligi. Zimą podpisano kontrakt z Mateuszem Młyńskim z Arki Gdynia. Na niego niestety musimy jeszcze poczekać. Zawodnik, tuż po podpisaniu kontraktu z Białą Gwiazdą, na co zresztą miał pełne prawo, został zesłany do drużyny rezerw. Przez pół roku nie mógł wystąpić nawet na poziomie 3 ligi, a jedynie trenował z drużyną. 20-latek to skrzydłowy.
Ofensywę ma wzmocnić także Hubert Sobol. To pozyskany z Lecha Poznań napastnik, który nie dostał prawdziwej szansy w Kolejorzu. Chce więc udowodnić, że mylono się co do jego potencjału. Na pewno wolałby podzielić los Kamila Jóźwiaka, czy Jakuba Modera, dlatego możemy się spodziewać jego ciężkiej pracy na treningach i w ligowych meczach.
Transfery Wisły Kraków: odeszli z klubu
Biała Gwiazda musiała pogodzić się z odejściem zawodników, którzy grali w niej od lat. Łukasz Burliga nie uciekł daleko, bo zasilił Wieczystą Kraków. Prawy obrońca otrzymał ofertę, a po wygaśnięciu kontraktu wolał zostać w stolicy Małopolski. Wieczysta awansowała właśnie do IV ligi.
Nadszedł też koniec innej epoki. Po 15 latach z klubu odszedł Rafał Boguski. Wyciągnęła po niego rękę Puszcza Niepołomice, grająca na co dzień w Fortuna 1 Lidze. Boguski jest znany z ogromnego profesjonalizmu, jak to się mówi w środowisku piłkarskim, bardzo dobrze prowadził się przez całą karierę, więc zdrowia do piłki może pozazdrościć mu wielu młodszych kolegów.
Zakończył się też rozdział Vullneta Bashy, który dołączył do Ionikos Nikeas z greckiej ekstraklasy. Basha był zawodnikiem Białej Gwiazdy od sierpnia 2017 roku i zagrał dla niej w 82 meczach, co do tej pory jest jego najlepszym wynikiem w karierze.
Najgłośniejszym odejściem jest zdecydowanie to Aleksandra Buksy. Napastnik wybrał włoską Genoę, nie negocjując z klubem nowego kontraktu. Wisła nie zarobi więc na nim milionów, tak jak to wcześniej zapowiadano. Od Genoi otrzyma jedynie ekwiwalent za wyszkolenie. Z dwojga złego, jeśli zawodnik miałby przez kolejne lata siedzieć na ławce, może to lepiej, że wybrał Serie A. Musi tylko mocno pracować, by nie odbić się od poziomu tej ligi.
Pomyłką transferową ostatniego roku był za to David Mawutor, który dołączył do Dinamo Tbilisi. Ten defensywny pomocnik za często trafiał do naszej antyjedenastki, dlatego nic dziwnego, że Wisła nie chciała przedłużać z nim współpracy. Koniec z Białą Gwiazdą zaliczył także Jean Carlos Silva, który został pozyskany przez ligowego rywala - Pogoń Szczecin.
Transfery Wisły Kraków - lato 2021:
- Przyszli: Hubert Sobol (Lech Poznań), Alan Uryga (Wisła Płock), Jan Kliment (1. FC Slovacko), Dor Hugi (SKN St. Polten), Kacper Rosa (Odra Opole), Michal Skvarka (Ferencvaros), Aschraf El Mahdioui (AS Trenczyn), Mateusz Młyński (Arka Gdynia), Mikołaj Biegański (Skra Częstochowa), Matej Hanousek (Sparta Praga, wypożyczenie).
- Odeszli: Mateusz Lis (Altay), Aleksander Buksa (FC Genoa), Rafał Boguski (Puszcza Niepołomice), David Mawutor (Dinamo Tbilisi), Łukasz Burliga (Wieczysta Kraków), Jean Carlos Silva (Pogoń Szczecin), Damian Pawłowski (Zagłębie Sosnowiec), Vullnet Basha (Ionikos Nikeas), Kamil Broda (Chojniczanka, wypożyczenie), Fatos Beqiraj (FC Astana), Souleymane Kone (bez klubu), Żan Medved (Słowan Bratysława, koniec wypożyczenia), Daniel Hoyo-Kowalski (wypożyczenie, Hutnik Kraków), Uros Radaković (Sparta Praga, koniec wypożyczenia).
- Plotki: Trener Adrián Guľa chce by do Krakowa trafił jego rodak Martin Chudý, któremu skończył się kontrakt w Górniku Zabrze.
TRANSFERY w GOL24
Więcej o TRANSFERACH - wypożyczenia, transfery definitywne, testy, wolni agenci, spekulacje