menu

Transferowe skutki koronawirusa w PKO Ekstraklasie. Kto się wzmocnił, a kto osłabił?

27 stycznia 2021, 18:04 | Tomasz Biliński

Skutki koronawirusa widać w budżetach klubów nie tylko w Polsce. Dzięki temu drużyny ekstraklasy nie zostały rozkupione. Z drugiej strony - trudno o transferowe hity.

Transferowe skutki w PKO Ekstraklasie. Kto się wzmocnił, a kto osłabił?
Transferowe skutki w PKO Ekstraklasie. Kto się wzmocnił, a kto osłabił?
fot. Lukasz Gdak/Polska Press

Do przeprowadzenia takich aspiruje Lech Poznań. Najgłośniejszym wydarzeniem wydaje się bowiem podpisanie kontraktu z Bartoszem Salamonem. Najgłośniejszym, nie najlepszym. Przynajmniej na razie. 29-letniego obrońcę włoski drugoligowiec SPAL oddał lekką ręką, bo bez kwoty odstępnego. Co prawda dziewięciokrotny reprezentant Polski jesienią wystąpił w 14 z 20 meczów (średnio 65 minut na spotkanie), ale w sezonie wcześniej zagrał tylko w siedmiu potyczkach na koniec rozgrywek. Swoją drogą, zakończonych spadkiem z Serie A.

W tej chwili transfer broni się przede wszystkim marketingowo, bo Salamon to wychowanek Lecha, który w 2013 r. został piłkarzem AC Milan (w trakcie półrocznego pobytu nie zagrał ani razu). Poza tym defensywa dziewiątego po 14 kolejkach Kolejorza kuleje. Więcej bramek straciła siódma Jagiellonia Białystok i dwie ostatnie ekipy ligi - Stal Mielec i Podbeskidzie Bielsko-BIała. Stąd też kupno za 500 tys. euro Antonio Milicia. Ale chorwacki obrońca przez ostatnie pół roku nie grał w Anderlechcie. W poprzednim sezonie był wypożyczony do Rayo Vallecano i mało zabrakło, a załapałby się z zespołem do barażów o LaLiga.

Obaj powinni zastąpić Djordje Crnomarkovicia (odszedł do Zagłębia Lubin, które straciło Lubomira Guldana) i Tomasza Dejewskiego. Zabezpieczać ma ich Jesper Kallstroem, do niedawna podstawowy pomocnik Djurgardens, czwartej drużyny ligi szwedzkiej. Zwłaszcza że Lech wypożyczył Karlo Muhara do Kayserisporu (17. miejsce w lidze tureckiej).

Zdecydowanie największą stratą jest odejście Jakuba Modera. Lech sprzedał go Brighton & Hove Albion latem, ale 21-letni pomocnik został w Poznaniu na zasadzie wypożyczenia. Miał tu grać do końca sezonu, ale walczący o utrzymanie w Premier League klub skrócił ten pobyt. Podobnie zresztą jak Michała Karbownika z Legii Warszawa.

Lech ma jeszcze pracować nad zastępstwem Modera. Natomiast trudno stwierdzić, jaki plan ma mistrz Polski i lider PKO Ekstraklasy. Na jego szczęście w marcu do gry powinien wrócić Marko Vesović, bo na razie ruch jest jednostronny. Domagoj Antolić podpisał kontrakt w Arabii Saudyjskiej, umowy rozwiązano z Pawłem Stolarskim (zakotwiczył w Pogoni Szczecin) i Williamem Remy’m. Maciej Rosołek został wypożyczony do Arki Gdynia.

Wprawdzie uszczuplenie kadry było jednym z celów stołecznego klubu, ale problemem jest defensywa. Wkrótce kontrakt z klubem podpisze Marko Janković. To 25-letni skrzydłowy... i kolega Salamona ze SPAL. Tyle że 23-krotny reprezentant Czarnogóry rozwiązał umowę z włoskim klubem i jest wolnym graczem. Na początku jesieni wystąpił w trzech spotkaniach.

Zdecydowanie aktywniejszy jest Raków Częstochowa. Co prawda wicelider (jeden punkt straty) stracił Jakuba Szumskiego (za 100 tys. euro przeszedł do ostatniego klubu ligi tureckiej), ale wypożyczył ze Sparty Praga Dominika Holeca. Ponownie wypożyczył Jarosława Jacha z Crystal Palace, a za 350 tys. euro kupił uznawanego za ponadprzeciętnie utalentowanego 16-letniego Iwa Kaczmarskiego (ostatnio Korona Kielce).

Poza Szumskim odszedł m.in. Maciej Wilusz, który został wypożyczony do Śląska. Czwarty zespół tabeli sprowadził jeszcze jednego obrońcę - Łukasza Bejgera z drużyny Manchesteru United do lat 23 (wychowanek Lecha). Trzecia Pogoń poza Stolarskim nikogo nie pozyskała, a do Warty Poznań wypożyczyła Macieja Żurawskiego. Z kolei beniaminek poza tym sprowadził m.in. Mateusza Sopoćkę (Lechia), Kongijczyka Makanę Baku (Holstein Kiel w 2. Bundeslidze, gdzie trafił Mikkel Kirkeskov z Piasta Gliwice).

Zagadką pozostają ruchy Wisły Kraków. Do drużyny Petra Hyballi dołączył m.in. Souleymane Kone, z którym Niemiec pracował w DAC Dunajska Streda. Tyle że 11 stycznia minął rok, od kiedy obrońca z Wybrzeża Kości Słoniowej grał w piłkę. Jego ostatnim przystankiem był belgijski drugoligowiec KVC Westerlo. Ponadto klub wypożyczył napastnika Slovana Bratysława, Żana Medveda, który w 18 jesiennych meczach strzelił cztery gole.

Warto odnotować zakup Jagiellonii, która za 300 tys. euro pozyskała lewego obrońcę BATE Borysów Bojana Nasticia. Ciekawie wyglądają dwa transfery Lechii Gdańsk - 22-letniego obrońcy Mykoli Musolitina, który z reprezentacją Ukrainy do lat 20 w 2019 r. został mistrzem świata oraz jego rówieśnika, pomocnika Larsa Josepha z ligi szwedzkiej.

W uniknięciu spadku Podbeskidziu mają pomóc Michal Pesković (ostatnio Cracovia), Petar Mamić (Raków) i Rafał Janicki (Wisła Kraków) oraz pomocnik Jakub Hora (Riga FC). Podobnym tropem poszła Stal Mielec, sprowadzając Macieja Jankowskiego (Arka) oraz Jonathana de Amo (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) i poza tym Albina Granlunda (obrońca Orebro SK) i Aleksandyra Kolewa (napastnik Kajsar Kyzyłorda).

Bez oficjalnych nabytków pozostaje Cracovia (za to straciła Bojana Cecaricia i Davida Jablonskiego) i Górnik Zabrze (Łukasz Wolsztyński).

PKO Ekstraklasa wznowi rozgrywki w ostatni weekend stycznia. Na robienie transferów kluby mają czas do 24 lutego.

[polecane]21201371,21133319,20986635,16266569,19605611,19711897;1; JUŻ IDZIESZ? MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE:[/polecane]

[promo]417659;1;Lubisz quizy? [/promo]