menu

Skomplikowana sytuacja Macieja Rybusa w Lokomotiwie Moskwa. Mariusz Piekarski tłumaczy

5 marca 2022, 15:52 | TB

Przyszłość obcokrajowców w lidze rosyjskiej stoi pod znakiem zapytania. W Priemjer-Lidze grają Grzegorz Krychowiak, Sebastian Szymański, Rafał Augustyniak i Maciej Rybus. O sytuacji tego ostatniego opowiedział Mariusz Piekarski, agent piłkarza.

Skomplikowana sytuacja Macieja Rybusa w Lokomotiwie Moskwa. Mariusz Piekarski tłumaczy
Skomplikowana sytuacja Macieja Rybusa w Lokomotiwie Moskwa. Mariusz Piekarski tłumaczy
fot. Szymon Starnawski

Maciej Rybus w najwyższej klasie rozgrywkowej w Rosji gra od 2012 r., gdy z Legii Warszawa przeszedł do Tereka Grozny. W klubie z czeczeńskiej stolicy grał do 2016 r.. Kolejny sezon spędził w Olympique Lyon, ale już po roku wrócił z Francji do Rosji i do dziś gra w Lokomotiwie Moskwa. W sezonie 2017/18 został mistrzem Rosji. Rok później i w minionym sezonie zdobył Puchary Rosji. W 2019 r. sięgnął z kolegami także po krajowy Superpuchar. W marcu 2018 r. poślubił Rosjankę Lanę Baimatovą. I związek ten - wobec agresji Rosji na Ukrainę - komplikuję sytuację.

– Maciek ożenił się z Rosjanką. W Moskwie urodziło mu się dwóch synów i chodzą tam do przedszkola. Mają rosyjskie paszporty i cała rodzina Lany mieszka w Rosji - wyliczał w rozmowie z Przeglądem Sportowym menedżer piłkarza Mariusz Piekarski i dodał: - Co on ma teraz zrobić? Przyjechać z nimi do Polski, wiedząc jakie jest nastawienie do Rosjan? Czy mógłby mieć pewność, że będą bezpieczni, jeśli ktoś usłyszy, w jakim języku mówią? Czy może powinien zostawić najbliższych na wschodzie i sam wrócić do ojczyzny? Jest mężczyzną, dlatego przede wszystkim musi opiekować się najbliższymi, dbać o rodzinę. napisał:

Lewy obrońca ma kontrakt z Lokomotiwem do końca tego sezonu. Jednak wobec sankcji, jakie świat nałożył na Rosję, niewykluczone, że wkrótce obcokrajowcy będą mogli rozwiązać umowy z tamtejszymi klubami. Wśród nich jest jeszcze trzech Polaków. To grający w Krasnodarze Grzegorz Krychowiak, Sebastian Szymański z Dynama Moskwa i Rafał Augustyniak występujący w Uralu Jekaterynburg. Na razie wiadomo tyle, że "Krycha" chce rozwiązać kontrakt, jednak rosyjskie media krytykują postawę 32-letniego pomocnika.

Nad możliwością przedwczesnego odejścia z Rosji pracuje związek piłkarzy (FIFPro). Również PZPN zwrócił się do FIFA, w którym popiera przedłużenie okresu transferowego w Rosji i Ukrainie.