Co każdy sądeczanin o Sandecji wiedzieć powinien
27 maja 2017, 08:00 | Daniel Weimer
Klub zrealizował marzenia kilku pokoleń sądeczan. Wszedł do najwyższej klasy rozgrywek. Pragnie grać w ekstraklasie także w roku jubileuszu 110-lecia przypadającym już za trzy lata.
W klubowych zbiorach chyba najcenniejszą, bo najstarszą zachowaną pamiątką, jest fotografia, na której piłkarze nowo założonego sądeckiego klubu utrwalili się przed swoim pierwszym starciem na boisku z rywalami. Klubem Grunwald, który także dopiero co powstał
fot. Zbiory Klubu Sandecja, archiwum Daniela Weimera, Stanisław Śmierciak
fot. Zbiory Klubu Sandecja, archiwum Daniela Weimera, Stanisław Śmierciak
Budowa stadionu nad Kamienicą była dziełem, w które angażowali się wszyscy mieszkańcy miasta, realizując popularne wtedy czyny społeczne. Jak widać w tle, osiedla Gołąbkowice jeszcze nie było
fot. Zbiory Klubu Sandecja, archiwum Daniela Weimera, Stanisław Śmierciak
fot. Zbiory Klubu Sandecja, archiwum Daniela Weimera, Stanisław Śmierciak
Stadion Sandecji przy ulicy Kilińskiego nosi imię ojca Tadeusza Augustynka. Jezuita ten bardzo często pojawiał się na stadionie, nie tylko by kibicować, ale także zagrać towarzysko z drużyną
fot. Zbiory Klubu Sandecja, archiwum Daniela Weimera, Stanisław Śmierciak
fot. Zbiory Klubu Sandecja, archiwum Daniela Weimera, Stanisław Śmierciak
W 1986 r. Sandecja pierwszy raz zagrała w II lidze. Na inauguracyjny mecz piłkarze wjechali bryczkami, z samolotu zrzucono im kwiaty, a fotoreporter „Krakowskiej” utrwalił pierwszą II-ligową bramkę sądeczan
fot. Zbiory Klubu Sandecja, archiwum Daniela Weimera, Stanisław Śmierciak
fot. Zbiory Klubu Sandecja, archiwum Daniela Weimera, Stanisław Śmierciak
1 / 6
- 1910 - początek działalności klubu Sandecja z inicjatywy naczelnika Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Adama Biedy.
- 1911 - pierwsza wzmianka prasowa o Sandecji (w krakowskich „Nowościach Ilustrowanych” z 20 września) brzmiała następująco: „Za przykładem Lwowa i Krakowa założono w pięknym podgórskim mieście Nowym Sączu kilka klubów sportowych, uprawiających piłkę nożną, z których najwybitniejszymi są Sandecja i Grunwald. Sandecja istniejąca od roku składa się z młodzieży akademickiej i rękodzielniczej”.
- 1911 - w formalnych wyborach władz klubu funkcję prezesa otrzymał (i sprawował przez 4 lata) Józef Damse. Wówczas trenowało się na „Jordanówce”, a grywało na Błoniach przy obecnej ul. 29 Listopada.
- 1914 - 1918 - przerwa spowodowana wojną. Zawodnicy trafili do Legionów i C.K. armii austro-węgierskiej.
[/cs]
- 1921 - reaktywowanie klubu po przerwie wojennej (sierpień)
- 1924 - klub zrzeszał 230 członków w sekcjach: piłkarskiej, ciężkoatletycznej, narciarskiej, bokserskiej i gier sportowych.
- 1924 - głównym motorem organizacyjnym klubu był Jan Popardowski, budowniczy stadionu przy ul. Sienkiewicza obok Domu Robotniczego, z kasą biletową i szatnią w późniejszej piekarni PSS Społem.
- 1927 - powstają sekcje: kolarska i lekkiej atletyki.
- 1928-1932 - zawieszenie działalności Sandecji po utracie własnego boiska.
- 1933 - świeży impet nadaje Franciszek Krupiński, naczelnik stacji kolejowej, który przybył z Krakowa, gdzie był wiceprezesem Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej i prezesem Klubu Sportowego Wawel. Nowe boisko urządzono za Warsztatami Kolejowymi. W zarządzie klubu w latach 30. działali (obok prezesa Krupińskiego) m.in.: Marian Rzymek, Marian Stępniowski, Marian Kler, Mieczysław Uczkiewicz, Franciszek Gunia. Trenerem był Artur Goetz. Kapitanami drużyn piłkarskich byli: I - Grzadzielewski, II Adam Ziaja.
- 1933 - oddano do użytku salę gimnastyczną (wykorzystywaną do dziś) przy ul. Kolejowej, nad Łazienkami Kolejowymi.
- 1933 - przyjęto oficjalną nazwę Kolejowy Klub Przysposobienia Wojskowego „Sandecja”.
- 1933-1934 - piłkarze występowali w klasie A i B (byli mistrzami). Sukcesy ponadlokalne, w barwach Sandecji, odnosili: lekkoatleci, siatkarki i siatkarze, pingpongiści, bokserzy, piłkarze ręczni, hokeiści, narciarze
- 1939-1945 - zawodnicy Sandecji zamienili koszulki sportowe na mundury żołnierskie. Julian Zubek „Tatar” został dowódcą największego oddziału partyzanckiego Armii Krajowej na Sądecczyźnie. Na szlaki kurierskie wyszli: Jan Freisler, Leopold Kwiatkowski, Roman Stramka, Klemens Gucwa.
- 1945 - po wypędzeniu hitlerowców z miasta w styczniu, wznowiono działalność klubu już w lutym. W historycznym zebraniu działaczy Sandecji w mieszkaniu Klemensa Jaszkańca brali udział m.in.: Bronisław Jurkowski, Mieczysław Uczkiewicz, Władysław Nosal i Alfred Zyzda. Za pierwszoplanowe zadanie uznano pilną odbudowę boiska szkolnego przy ul. Szczęsnego Morawskiego.
- 1957 - Sandecja przestaje być Kołem Sportowym Sądeckiego Oddziału Związku Zawodowego Kolejarzy i zostaje samodzielnym stowarzyszeniem z osobowością prawną (od 23 marca). Od tej pory wydatnej pomocy finansowej i organizacyjnej (na przykład zatrudniając zawodników) udziela klubowi sportowemu zakład opiekuńczy (Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Nowy Sącz). Od tej pory Klub nosi oficjalną nazwę Kolejowego (a potem Komunikacyjnego) Klubu Sportowego Sandecja.
- 1966 - w dniu 6 kwietnia bardzo ciężkiej kontuzji na boisku w Krzeszowicach doznaje czołowy piłkarz Wiesław Spiegel.
- 1966 -Sandecja pierwszy raz awansowała do III ligi (drużynę prowadził wówczas trener Wacław Stawarz).
- 1970 - na oficjalnym otwarciu nowego obiektu przy ul. Kilińskiego, nad brzegiem Kamienicy, miejsca na trybunach zajęło około 10 tys. sądeczan. Nie tylko kibiców. Stadion, zaprojektowany przez sądeckiego architekta i urbanistę Wojciecha Szczygła, a zbudowany w zaledwie dwa lata przy znaczącym udziale czynów społecznych mieszkańców, otrzymał imię XXV-lecia PRL. Rozegrana została cała seria spotkań piłkarskich, w tym mecz międzypaństwowy Polska-Węgry w kategorii juniorów starszych. Choć wygrali Madziarzy, sądeczan cieszył debiut w reprezentacji Jerzego Zawiślana, zawodnika Sandecji.
- 1978 - stadion Sandecji 7-10 lipca jest miejscem turnieju półfinałowego o Mistrzostwo Polski Juniorów. Wystąpiły zespoły: Gwardia Warszawa, Widzew Łódź, Star Starachowice oraz Sandecja. Gospodarze zajęli II miejsce i zagrali później ze Śląskiem Wrocław o brązowy medal. Wysoko zaszli w finałach też Juniorzy Sandecji. Zdobyli IV miejsce w Mistrzostwach Polski.
[cs]
- 1978 - 1980 - Sandecja zdobywa Puchar Polski na szczeblu okręgowym.
- 1982 - po rocznym pobycie w lidze międzywojewódzkiej piłkarze Sandecji wrócili do III ligi. Przebieg rozgrywek w sezonie 1981/1982 był pasjonujący. Pierwsze zwycięstwo sądecka drużyna odniosła dopiero w szóstym meczu, a mimo to (wspaniale finiszując na wiosnę pod wodzą trenera Wacława Stawarza) zapewniła sobie awans. Najlepszymi graczami tego sezonu byli: Tadeusz Kantor, Józef Gargula, Zenon Szafraniec, Zbigniew Gruszczyński i Zdzisław Świerad.
- 1982, 1983, 1985 - Sandecja zdobywa Piłkarski Puchar Polski na szczeblu okręgowym.
- 1983 - Sandecja zajęła III miejsce w rozgrywkach III ligi. Była radość i był niedosyt.
- 1986 - Sandecja wyprzedziła w rozgrywkach III ligi małopolskiej Cracovię oraz Stal Rzeszów i awansowała do II ligi po raz pierwszy w swej historii! Niestety na krótko.
- 1991/1992 - Sandecja ponownie walczyła w II lidze. Znowu nie zadomowiła się tam na dłużej.
- 1999 - Sandecja otrzymuje status Miejskiego Klubu Sportowego (MKS Sandecja, gdy wcześniej był KKS Sandecja).
- 2000 - rok jubileuszu klubu. Obowiązki prezesa pełnił Józef Kantor, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta.
- 2001 - stadion przy ul. Kilińskiego, pierwotnie mający nazwę XXV-lecia PRL, a po zmianach ustrojowych w Polsce nazwy nie posiadający, zyskuje w czerwcu nowego patrona. Staje się Stadionem im. o. Władysława Augustynka, sądeckiego jezuity rozmiłowanego w futbolu.
- 2008 - po długim okresie bezkrólewia, gdy na czele klubu stali wyznaczani z urzędu kuratorzy, podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego członków MKS, godność prezesa przekazana zostaje na ręce znanego sądeckiego przedsiębiorcy Andrzeja Danka, dotychczasowego sternika Klubu Sportowego Dunajec Nowy Sącz.
- 2009 - w czerwcu, po wyjazdowym zwycięstwie 5:3 z Concordią Piotrków Trybunalski, zespół Sandecji zajmuje drugie miejsce w tabeli II ligi (ogólnopolskiej), co jest równoznaczne z awansem do ligi pierwszej.
- 2009 - wymogi wyższej klasy rozgrywek wymusiły modernizację stadionu miejskiego. Powiększono zadaszenie części trybun. Zmodernizowano budynek. Zamontowano cztery maszty oświetleniowe. Niestety nie przebudowano murawy na podgrzewaną, choć to zapowiadano.
- 2010 - drużyna biało-czarnych kończy pierwszy sezon w I lidze na trzecim miejscu. Kibice liczyli jednak na przeskok do najwyższej klasy rozgrywek.
- 2016 - Piłkarze Sandecji dostali wsparcie, a kibice dodatkową atrakcję. Cheerleaderki w barwach klubu pojawiły się na murawie, kiedy drużyna we wrześniu grała z GKS Grudziądz. Zostały na stałe.
- 2017 - jest wymarzona ekstraklasa, i to na trzy kolejki przed zakończeniem rozgrywek ligowych!
Komentarze (0)
>